Liberecká krasojízda pokračuje. Pro prohru si pod Ještěd přijela i pražská Sparta

Date of publication Author Martina Válková

<p>L i b e r e c - V 48. kole do sídla libereckých Bílých Tygrů zavítala pražská Sparta. Ta mohla letošní vítěznou bilanci s Libercem završit i čtvrtou výhrou. Tygři se však negativně vyhlížející sérii s Holešovickými vzepřeli: V utkání excelovali v přesilových hrách, když ze sedmi využili hned čtyři, a za vítězství 5:2 brali tři body.

48. kolo, pátek 20. února 2015
(1:0, 3:2, 1:0.)

Branky a nahrávky

Branky a nahrávky: 18. Výtisk (Šimek, Vampola), 30. Šimek (Filippi, Vampola), 32. Bulíř (Bakoš), 37. Vlach (Bakoš), 60. Urban – 34. Hlinka (Polášek, Piskáček), 40. Přibyl. Rozhodčí: Pešina, Horák – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:7. Využití: 4:1. Diváci: 5894. Střely na branku: 22:18. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 5:2.

Lašák – Šimek, Gřegořek, Derner, Plutnar, Ulrych, Vitásek, Výtisk – Bulíř, Vampola, Bulík – Valský, Filippi, Urban – Balaštík, Jelínek, Krenželok – Hrníčko, Vlach, Bakoš.

HC Sparta Praha

Janus – Piskáček, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Eminger, Barinka, Hrbas – Vondrka, Hlinka, Klimek – Forman, Přibyl, Buchtele – Kumstát, Pech, Rolinek – Černoch, Cingel, Sabolič.

Od úvodního buly se hráči obou celků snažili probíjet soupeřovou obranou až k brankáři. Jako první si odvážný výlet do útočného pásma udělali Liberečtí. Za ně se osmělil Jelínek, jenž uháněl na osamoceného Januse. Svůj úprk sice završil střelou, tu ale sparťanský gólman bez potíží vykryl.

Do permanence se dostal i Lašák, který úspěšně čelil střele Ďalogy z mezikruží. Oba gólmani tedy od úvodních minut museli vzdorovat choutkám jednoho, respektive druhého týmu.

Po divočejším úvodu se zběsilé tempo hry uklidnilo a na další velkou šanci si diváci museli počkat až do čtrnácté minuty utkání. To se na pravém kruhu uvolnil Přibyl a poslal přihrávku před brankoviště, kam si sjel Forman. Ten sice ihned vypálil, ale libereckou klec těsně minul.

Jak se první třetina přelévala do své druhé poloviny, ukrajovali si Tygři z pomyslného herního koláče stále větší kus. K vystupňování tlaku jim výrazně pomohly i dvě téměř po sobě následující přesilové hry.

V té první si domácí nepočínali špatně, využít ji se jim přesto nepodařilo. V následující přesilovce Tygrů se gólman Janus opět ocitl pod sprškou nepříjemných střel od modré. Jednu z nich si vyhlédl kapitán Libereckých Jan Výtisk a důraz před brankovištěm přetavil v úvodní branku utkání.

Ta tedy jinak relativně vyrovnaný průběh hry první dvacetiminutovky převážila na stranu domácích. Ti se do kabiny odebírali o jednogólové vedení spokojenější.

V prostřední části jako první otestoval pozornost Januse Filippi, jemuž ideální palebnou pozici naservíroval Valský. Nejproduktivnější útočník Tygrů vystřelil sice okamžitě a s razancí, jeho dělovce však scházela přesnost.

Otěže zápasu si poté na chvíli znovu vypůjčili hosté. Gólovou šanci Saboliče ale spálil pozorný Lašák a nevyzrál na něj ani dorážející Mikuš. Při libereckém brankáři však stálo i trochu štěstí, když v početní výhodě Hlinka orazítkoval jednu z jeho tyčí.

Pešánovi svěřenci se ze chvilkového sevření Sparty rychle vymanili a ve zkrácené přesilové hře udeřili po druhé. Tvrdou střelou od modré sebemenší šanci Janusovi nedal Radim Šimek a vedení domácích navýšil na 2:0.

Druhá branka domácím dodala apetit a ti se prosadili i v další početní výhodě. Bakoš vyslal zpoza branky kotouč na nepokrytého Michala Bulíře a ten přízemní střelou namířil přesně do skulinky mezi Janusovy betony.

Sparťanští se ale nedali na ústup, a bleskově snížili. Učebnicovou souhru předvedlo trio Poláček - Piskáček - Hlinka, z nichž poslední zmíněný Jaroslav Hlinka zakončoval do zpola vyklizené branky.

Tříbrankový náskok si Tygři záhy vzali zpět. V tom jim notně napomohl gólman hostí Janus, jemuž rutinní střela z hole Jaroslava Vlacha zaplula znovu mezi betony. Toto zaváhání sparťanského gólmana definitivně vyhnalo z prostoru mezi tyčemi, kde jej nahradil Filip Novotný.

Vypadalo to, že přestřelka druhé třetiny dospěla ke svému konci. O poslední slovo se ale jen pár vteřin před sirénou opět přihlásila Sparta. Té k tzv. "šatňáku" výrazně napomohla Lašákova hrubka.

Liberecký gólman totiž chybně rozehrál, trefil brusle spoluhráče Šimka, od něhož touš zamířil do vyklizené brány. Autorství si nakonec připsal Daniel Přibyl, jehož hokejka kotouč před vsítěním do liberecké klece pravděpodobně lehce lízla.

Závěrečná perioda oproti dvěma předchozím začala opatrně a oba gólmani v úvodních minutách svůj první zákrok vyhlíželi jen marně.

Holešovičtí se snažili diktovat tempo hry, Liberec jim ale převzít iniciativu nedovolil. V dobré příležitosti se naopak ocitl člen tygří smečky Valský, jenž se dostal do samostatného úniku. Na Novotného však s ničím převratným nevyrukoval a jeho klec přestřelil.

Jandačova družina ani přes nepříznivý stav utkání zbraně nesložila. V přesilové hře hned několikrát domácímu celku zdvihla varovný prst a hlásila se o kontaktní branku. V bráně ale neustále narážela na hradbu v podobě Jána Lašáka, který brankovou čáru s úspěchem uhájil.

V závěru ještě pražský výběr pokoušel ošemetnou hru bez brankáře. Ta však vyústila v pátý a poslední gól Liberce i utkání. Z něj se radoval urostlý forvard s číslem 55 Tomáš Urban.

48. kolo, pátek 20. února 2015
(1:0, 3:2, 1:0.)

Branky a nahrávky

HC Sparta Praha