Liberecký kádr sužovaný marodkou přelstil Zlín

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c – Oslabené liberecké mužstvo hned o devět hráčů základní sestavy nastoupilo v rámci 29. kola O2 extraligy proti týmu PSG Zlín. Vstup svěřencům trenéra Kalouse do zápasu příliš nevyšel, když prohrávali po brance Důrase 0:1, jenže pak se k velkému výkonu vyšvihla „Plodkova“ formace, ve které vstřelil dvě branky Tomáš Klimenta a vítězství 3:2 nakonec vybojoval Bílým Tygrům Antonín Dušek.

29. kolo, neděle 29. listopadu 2009
3:2
(1:1, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky:19. Klimenta (Plodek, Víšek), 22. Klimenta (Plodek, Víšek), 34. Dušek (Čakajík) - 8. Důras (Balán), 39. Köhler (Leška). Rozhodčí: Polák, Svoboda – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:7, navíc Hunkes (LIB), Důras (ZLN) na 10 min. Využití:2:0. Diváci: 4631. Střely na branku: 28:29. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.

Pinc – Čakajík, Holub, Derner, Rýgl, Malkamäki, Jareš, Hunkes – Bartovič, Dušek, Matějovský – Kica, Blatný, Špaček – Klimenta, Plodek, Víšek – Bárta, Urban, Jech.

PSG Berani Zlín

Štůrala – Bořuta, Hamrlík, Kučný, Linhart, Lučka, Míka, Nosek, Svrček – Balaští, Leška, Köhler – Důras, Balán, Čech – Sivák Vlach, Kubiš – Mokrejš, Ondráček, Finsterle.

Bílé Tygry čekal druhý zápas ze šesti domácích, ve kterém chybělo trenéru Kalousovi hned devět hráčů základního kádru, proto se vedení týmu rozhodlo povolat z farmářského celku útočníka Petra Kícu. Na druhé straně musel kouč Venera zase oželit nasazení jedničky Sedláčka, kterého nahradil Štůrala.

Hosté vstoupili do zápasu aktivněji, což pocítil i domácí muž s maskou Pinc, jenž musel z kraje páté minuty zlikvidovat osamoceného Lešku před jeho brankovištěm. Tři minut na to už byl ale proti další střele modrožlutých bezmocný. Malkamäki propadl ve středním pásmu, kotouče se ujal Balán, nahrál do mezikruží volnému Michalu Důrasovi a ten nepohrdnul volným prostorem a lehkou střelou po ledě procedil Pince – 0:1.

Srovnání měla na hokejce "Plodkova" formace, která při početní výhodě odstřelovala Štůralu zleva i zprava, branku ovšem nevstřelila. Zlínští poté dostali dvounásobnou výhodu v poli, když na trestnou lavici usedl Víšek a chvilku po něm i Maťějovský. Moravané si vytvořili obrovský tlak, Köhler pálil do boční konstrukce a pokus od Noska scvakly betony Pince. Domácí fandové se první branky dočkali v čase 18:32, kdy na trestné lavici odpočíval autor první branky Zlína Důras. Liberecká třetí formace rozjela v obranném pásmu modrožlutých doslova pekelný kolotoč, na jejímž konci byla pěkná přihrávka od Plodka pod tělem Šturali na Tomáše Klimentu, kterému už jen stačilo doklepnout puk do prázdné branky – 1:1.

Nástup do druhé třetiny vyšel lépe modrobílým, kteří si svou aktivitou vynutili faul a nakonec i branku. Plodkova řada opět zamkla hosty v obranné třetině a byla z toho vedoucí branka Bílých Tygrů. Víšek přihrál před branku Plodkovi, ten ač tísněn zlínským bekem dokázal kotouč přiťuknout na volně najíždějícího Tomáše Klimentu a Štůrala podruhé lovil gumovou pryž ze své svatyně – 2:1. Hned poté najížděl debutant v libereckém dresu Kíca z levé strany, Štůrala se po jeho střele švihem jen ohlédl. Srovnat na druhé straně mohl z protiútoku v situaci 2 na 1 Vlach, ale místo přihrávky zvolil střelu, Pinc byl bezchybný. O dvě minuty později vyslal Nosek pěkným pasem do samostatného úniku Důrase a ani ten střelou mezi betony neuspěl.

Zlín začal být čím dál tím více nebezpečnější, což dokazuje i pokus Vlacha, který si nabruslil zpoza branky až před libereckého gólmana, ale zakončil pouze do betonů. Po této tutovce hostů se opět ukázalo už tradiční pravidlo „nedáš – dostaneš“. Čakajík našel na pravé straně mantinelu Antonína Duška a ten v tandemu 2 na 1 zvolil střelu a občerstvovací láhev Štůrali už letěla vzduchem – 3:1. Ševci ovšem nesložili zbraně a byli odměněni brankou. První řada hostů dokonale rozebrala za brankou Pince defenzívu Tygrů, Leška nahrál před branku Bedřichu Köhlerovi, ten ač tísněn Jarešem dostal kotouč přes ležícího Pince a snížil – 3:2.

Z kraje třetí periody si oba týmy vyzkoušely početní výhodu. Nebezpečnější ale byli hosté, když Pinc musel čelit pokusům Hamrlíka, Balaštíka a o chvilku vytlačil očima pokus Vlacha do ochranné sítě. Na druhé straně zase vystrašil Štůralu Blatný střelou švihem.

Bílí Tygři se v druhé polovině třetí třetiny nikam nehrnuli a Zlínští jen marně rozráželi liberecký val. Další šance se tak hostům naskytla v šestapadesáté minutě, kdy na trestné lavici seděl Špaček a společnost mu přišel udělat Hunkes. Zápas se začal vyhrocovat a další hráč zamířil na trestnou lavici z hostujícího celku. Kouč hostů Venera si vzal v čase 58:29 oddechový čas a zároveň odvolal Štůralu z branky. Čtvrtý zásah a zkompletovat hattrick mohl Klimenta, branku ovšem netrefil. Další branka tudíž nepadala, a tak Bílí Tygři potřetí v letošní sezoně porazili ševce.