Liberecký lazaret prohrál v Ústí o tři branky

Date of publication Author Kateřina Mádlová, Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Zraněními zdecimovaní Tygři zavítali na led beznadějně posledních Ústeckých Lvů a překvapivě odešli poraženi. Slovan byl po celý průbeh zápasu lepším týmem a vytvořil si i větší množství šancí, které následně dokázal zužitkovat. Jediný zásah Liberce si připsal <b>Jan Víšek</b>, jenž svou brankou vyrovnával stav.

40. kolo, pátek 11. ledna 2008
4:1
(1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Pazourek (Janků), 39. Janků (Klobouček), 48. Špirko (T. Martinec), 59. F. Mrázek (Čaloun) - 24. Víšek (Dušek). Rozhodčí: Kubeš - Čížek, R. Prchal. Vyloučení: 4:5, navíc Jiruš (Liberec) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3971. Střely na branku: 42:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

HC Slovan Ústečtí Lvi

Zikmund - Pojkar, Gýna, Zeman, Klobouček, Zukal, Evan - Čaloun, Martinec, Mrázek - Janků, Pazourek, Šaffer - Novák, Špirko, Havel - Šagát, Nedorost, Hašek.

Pinc - Moravec, Jiruš, Hunkes, Žabka, Zíb, Rýgl, Holub, - Vantuch, Kašpařík, Pletka - Krstev, Dušek, Víšek - Bartovič, Šachl, Procházka - Rapač, Špaček, Jech.

První tři minuty utkání se nesly ve znamení vzájemného oťukávání, brankáři si na puk sáhli jen díky střele libereckého Šachla a nahození ústeckého Pazourka. Výraznější nebezpeří pro Jiřího Zikmunda v brance domácích mohli znamenat dotírající útočníci po nahození Holuba. Vše se ale změnilo v čase 4:52, kdy Pavel Janků zavezl puk do útočného pásma, kde se po něm natáhl David Pazourek, dostal se mezi kruhy a technickou střelou poslal plachtící puk za Pincova záda. Od té chvíle se obraz hry zásadně změnil. Hra domácích, kteří od začátku nastupovali jen ve třech útocích, nabrala na obrátkách. Lvi dojížděli puky, atakovali soupeře, forčekovali, zodpovědně se vraceli do obrany. Martinec zblokoval rozehrávku, puk dolétl až k Čalounovi před brankou, ale přeskočil mu hokejku. Převaha domácích byla zvýrazněna přesilovou hrou, v níž Havel přistrčil puk Novákovi, jeho pokus vytěsnil Pinc mimo branku. Podruhé v dobré příležitosti byl exliberecký hráč při dorážce Pojkarovy rány tvrdě sražen k ledu. Liberečtí ale oslabení přestáli, svými střelami tak mohli zahrozit Zíb, Víšek si vybruslil před branku, Zikmund puk vyrazil, stejně jako střelu z křídla. Hosté se k výraznější aktivitě v pásmu Lvů dostali až v posledních minutách třetiny, kdy na trestnou lavici putoval Gýna. Procházka vyzval příhrou z levého křídla Šachla, Zikmund svůj tým podržel. Jiruš střílel zpoza obránce a Víšek z kruhu. Ani jeden pokus se neujal.

Do druhé třetiny tak vstoupili domácí s jednobrankovým vedením. Ale v tlaku byli hosté. Víšek nabídl příhru Krstevovi, Zikmund vyrazil, naštěstí pro domácí se k puku ve skrumáži před brankou nedostal žádný Tygr. Ve 24. minutě ale konečně zapršelo i z libereckého mraku. To když Dušek dostal puk před branku, kde se ho chopil Jan Víšek a procpal ho za záda domácího gólmana – 1:1. Branka Liberecké nabudila, a tak mohl Šachl servírovat Jechovi před branku, ten ale nezpracoval. V přesilové hře pak pálili nebo nahazovali na branku, tečovali a doráželi. Po přečkaném oslabení se opět nadechli i domácí a hra se vyrovnala. Zikmundova chytrá rozehrávka znamenala rychlý přechod do protiůtoku a další střelu Václava Nováka. V podobné situaci o něco později nabídl Čaloun puk Mrázkovi před brankou, dva hráči mohli ještě dorážet, ale Pinc puk pokryl. Na druhé straně pálil Bartovič z křídla, Zikmund si s pukem také poradil. O něco těžší už to ale měl proti střele Krsteva a následné dorážce Špačka. Na druhé straně se do úniku dostali Novák se Špirkem, první jmenovaný zvolil raději střelu než příhru přes padajícího obránce. V posledních minutách druhého dějství se i přes výbornou práci obou brankářů stav přeci jenom změnil. Ústeckým forčekingem vynucenou chybu v liberecké rozehrávce dokázal využít Pavel Janků, který se dostal k puku před brankou a střelou k tyči nedal Pincovi šanci.

Nejvýraznější šanci úvodu poslední třetiny si připsali Havel s Novákem v nájezdu proti jedinému obránci. Havel volil střelu a Pinc podržel před dojíždějícím Novákem. Liberec se opět prosazoval v přesilové hře. Kašpařík po střele od modré puk sice zasunul, ale vedle branky. Vzápětí se blýskl Hunkes ve vyložené šanci před ležícím Zikmundem, puk se zázračně odrazil mimo. Výhodu jednoho muže v poli získali i domácí a předvedli v ní Liberci, jak se má využít a k tomu ještě přidat estetický účinek. Nádhernou kombinaci, v níž od modré přihrál Gýna Martincovi na hranici brankoviště, vyšperkoval ještě centr prvního útoku posunutím puku na Rastislava Špirka, který kotouč za Pince protlačil a poslal tak domácí do dvoubrankového vedení. Liberec tím ztratil dost chuti a elánu do marného dobývání útočného pásma. Jiskřičku naděje ještě vykřesával Bartovič s Moravcem, ten pálil od modré. Vzápětí hrozil i Žabka, dorážet mohl Kašpařík. Čtyři minuty před koncem se do úniku dostal František Mrázek, na poslední chvíli za záchrannou brzdu zatáhl Rýgl. Mohutný domácí útočník tak dostal šanci najet proti Pincovi znovu, svůj nájezd ale neproměnil, zamíchal s pukem před brankou a ten odskočil mimo jeho dosah. V 58.minutě odvolali hosté brankáře, což umožnilo Františku Mrázkovi trefit se do prázdné brány a uzavřít účet utkání na 4:1.