Liberečtí drželi s Tapparou krok do poloviny zápasu, soupeř poté dominoval v přesilovkách

Date of publication Author Lukáš Šonský

Tampere/Liberec – Bílí Tygři nebodovali ani ve druhém zápase na finské půdě. První polovina zápasu proti Tappaře se libereckým hokejistům vcelku vydařila, s protivníkem hráli vyrovnanou partii a drželi nerozhodný stav. Seveřané ale postupně začali dominovat, využili celkem pět přesilovek a odsoudili českého soupeře k nemilosrdné porážce.

ET3, sobota 18. srpna 2012
7:2
(1:1, 4:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. Haapala (Peltola, Barkov), 22. Barkov (Peltola), 34. Conolly (Mäntylä, Erkinjuntti), 38. Ahtola (Kaksonen), 40. Mäntylä (Erkinjuntti, Conolly), 53. Ahtola (Conolly), 57. Erkinjuntti (Conolly, Aalto) – 16. T. Urban (R. Vlach, Vantuch), 25. Galamboš (Kica). Rozhodčí: Hannu Henriksson, Jussi Leppänen. Vyloučení: 7:10. Využití: 5:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 595. Střely na branku: 31:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 7:2.

Tappara

Metsola – Mäntylä, Aalto, Kaijomaa, Kankaanperä, Saravo, Halme, Jyrkkiö, Leimu – Conolly, Koskiranta, Erkinjuntti, Ahtola, Makkonen, Kaksonen, Haapala, Barkov, Peltola, Järvinen, Malinen, Palola.

Pinc (od 41. Vošvrda) – Výtisk, Čakajík, Derner, Cebák, A. Jánošík, Havíř, Holub – Víšek, Filippi, Kudrna, Vantuch, R. Vlach, T. Urban, Bárta, Dušek, Špaček, Kica, Galamboš, Jonák, J. Vlach, Bulíř.

Oproti pátečnímu střetnutí s Turku nezasáhl do hry obránce Moravec, jenž byl při dopoledním tréninku nešťastně zasažen kotoučem. Do sestavy se nevešel ani Krejčík, prostor naopak dostal Bulíř a Jaroslav Vlach.

Bílí Tygři odstartovali duel útočnými choutkami. V nabídnuté přesilovce několikrát prověřili gólmana Metsolu, při vlastním oslabení mohl dokonce sám na brankáře jet Víšek. Neměl však dostatek sil, protihráč jej dobruslil.

Skóre se poprvé měnilo ve čtrnácté minutě. Henrik Haapala docílil šťastné branky. Pinc si jeho střelu srazil za svá záda sám. Hosté si však přichystali rychlou odpověď, nepřesností v pásmu soupeře využil Tomáš Urban – 1:1.

Tappara mohla strhnout vedení zpět na svoji stranu v závěru úvodního dějství, k dispozici měla takřka dvě minuty trvající přesilovku pět na tři. Nebezpečně pálil Erkinjuntti, liberecký muž s maskou se blýskl efektivním zákrokem lapačkou.

Finský celek podruhé zajásal až v úvodu druhé části hry. Přesilovku zužitkoval Alexander Barkov. Prosadil se po zmatcích u soupeřova brankoviště, Pinc byl natlačen do své klece a nemohl zakročit. Ovšem i tentokrát dokázal Liberec brzy kontrovat, Kicovu přihrávku přesměroval do sítě u branky postavený Peter Galamboš – 2:2.

Hosté následně nebyli daleko od toho, aby šli poprvé v souboji do vedení. Víšek ovšem zakončil svižnou akci svého celku pouze ranou do tyče. Kdyby liberecký forvard mířil o kousek přesněji, zápas by se zřejmě vyvíjel úplně jinak. Od tohoto momentu totiž převzala otěže plně do svých rukou Tappara.

Chris Conolly potrestal Čakajíkův faul, nabruslil si do středu hřiště a propálil Pince. Hostující gólman posléze zabránil ve skórování Koskirantovi, ale už nestačil na ránu Jerryho Ahtoly v jedné z dalších početních převah – 4:2.

Domácí využili za necelých sedm minut tři přesilové hry, další trefu při nestandardním počtu hráčů na ledě totiž přidal jednadvacet vteřin před koncem prostřední třetiny Tuukka Mäntylä – 5:2.

Do třetí třetiny už brankář Pinc nezasáhl, prostor dostal podobně jako v předchozím klání jeho parťák Vošvrda. Ten kapituloval po přečíslení finského týmu, které zakončil Jerry Ahtola – 6:2.

V poslední dvacetiminutovce už zápas ztrácel náboj, přesto se dva a půl tisíce diváků dočkalo celkově deváté branky. Antti Erkinjuntti v přesilovce pečetil vítězství svého týmu.