Lídr tabulky dokázal pokořit Svijanskou arénu

Date of publication Author Josef Šebesta

Domácí Bílí Tygři vstoupili do utkání aktivně, když chtěli navázat na vítězství ve Vsetíně. V první třetině však Svijanská aréna branku neviděla, v té druhé se pak během čtyř minut rozhodlo o vývoji celého střetnutí. Východočeši v ní dokázali vstřelit tři branky, Liberec sice odpověděl hned v první minutě třetí části, stejně rychle však inkasoval. Závěr zdramatizoval ještě kapitán Straka (viz. foto), dvě minuty do konce byly ale málo na jakýkoliv pokus o vyrovnání.

10. kolo, neděle 05. října 2003
2:4
(0:0, 0:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 41. Verčík (Jareš, Kašpařík), 59. M.Straka (Kropáč, Čakajík) - 31. Jar. Kudrna (M. Sýkora, Dopita), 34. M. Sýkora (Jar. Kudrna), 35. P. Sýkora, 41. P. Sýkora (Čáslava). Rozhodčí: Smeták - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 3017.

O. Svoboda - J. Nedvěd, Jareš, Holub, Čakajík, Krstev, J. Moravec (41. L. Šmíd) - V. Novák, Kašpařík, Verčík - Kropáč, Michal Straka, Korhoň - Rozsíval, Musil, S. Procházka - Pabiška, Klimenta, M. Hájek.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Pácal, A. Novotný, Duben, Podhradský - Lubina, Mikeska, Pištek - P. Sýkora, T. Divíšek, Janecký - Jaroslav Kudrna, Dopita, Mrázek - Kolář, Koukal, Průcha.

Liberec nastoupil do utkání bez obránce Jiruše a centra druhého útoku Plodka. Na straně druhé chyběl trenérské dvojici, Říha – Seidl, Zábranský a Blažek. Bílí Tygři se snažili od samého začátku vynutit si tlak, Pardubice jsou však natolik zkušeným týmem, že nic podobného nedovolily. Do první šance se přeci jen dostali domácí Tygři. Střela Čakajíka byla spíše pokusem o vhodný čas ke střídání. Obrany pak čněly nad útočnými vozbami obou týmů. Napadání již v útočné třetině znamenalo, že se hra drolila pro častá zakázaná uvolnění či offsidy. V 8. minutě putuje na trestnou lavici pardubický obránce Pácal, domácím se ale přesilovka nedaří podle svých představ. Nakonec si přeci jen jednu šanci vypracuje Čakajík, který si vyměnil puk s Kropáčem. Jeho střela míří příliš vysoko. Dohrávanou situaci musí řešit až hvizdem rozhodčí Smeták, neboť jednomu z Pardubických zůstal puk ve výstroji. V 10. minutě si oba týmy situaci vymění po faulu Procházky. Ani Pardubicím se ale nedaří, pouze v samotném závěru přesilovky nebezpečně tečoval Divíšek. Oba soupeři nechtějí udělat první chybu, a tak je Svijanská aréna svědkem taktické bitvy důsledných obran. Domácí na začátku 18. minuty zmatkují, puk se dostane opět k Divíškovi a pardubický forward toho málem využije. Střeleckou formu z posledních utkání, naštěstí pro Tygry, zanechal zřejmě doma. Jeho střela minula domácí branku. Na druhé straně se nečekaně hladce prosadila dvojice Rozsíval - Procházka. Druhý jmenovaný se snažil na Adama Svobodu vyzrát, ten v rozkleku dokázal pokrýt obě své tyče. Na konci první třetiny je ještě vyloučen domácí Jareš. Pardubice výhodu jednoho muže na ledě nevyužívají, a tak oba týmy putují do šaten za nerozhodného stavu 0:0.

Druhá část začala podle očekávání náporem Pardubic, které pokračovaly v přesilové hře z první třetiny. V dobré pozici se ocitl Petr Sýkora, liberecký brankář ale odolával a nakonec se také ubránil. S přibývajícím časem se Bílí Tygři opět dokázali vyrovnat Východočechům, výborně se prezentoval Novák. Ten svou důraznou hrou, jak jsme na ni z minulých sezón zvyklí, vybojoval puk za brankou Pardubic pro Jareše. Jeho střela pořádně vyděsila Adama Svobodu majícího zakrytý výhled. Šance přibývaly na obou stranách, ty pardubické začínaly být nebezpečnější. V polovině utkání byl vyloučen liberecký obránce Čakajík a Pardubice svou třetí přesilovou hru dokázaly využít. Střelu Michala Sýkory dokázal O. Svoboda vyrazit pouze před sebe k číhajícímu Kudrnovi, a ten se v takovýchto pozicích většinou nemýlí 0:1. Pardubice začínají trestat liberecké chyby, kterých bohužel pro domácí přibývá. O dvě minuty rozhodčí trestá zákroky Verčíka a pardubického Průchy dvěma minutami. Hra ve čtyřech ale domácím vůbec nesedne. Dvěma brankami, o které se postarají oba bratři Sýkorovi během necelých 30 sekund, Pardubice rozhodují o zisku tří bodů. Tu první vstřelil starší obránce Michal od modré čáry. Na 0:3 namazal Petrovi liberecký obránce Moravec, který se musel po své hrubce červenat. Svoboda nedostal šanci, puk vymetl pavučiny v levém rohu domácí svatyně. Domácí jsou, jakoby je polil horkou vodou. Do konce druhé části se prakticky k ničemu vážnějšímu nedostanou.

Nástup do třetí části má Liberec raketový. Hned po 13ti sekundách překonává pardubického brankáře Verčík a Bílí Tygři mají šanci utkání ještě zdramatizovat 1:3. Jenže to by svou radost museli dokázat potlačit a plně se soustředit na následující akci. Jako již v několika utkáních, stalo se i dnes ve Svijanské aréně, že po několika sekundách Liberec inkasoval, dnes to bylo po třiadvaceti. Petr Sýkora, pardubický expres, si našlápl za domácího obránce a nedal šanci ani brankáři Svobodovi. Díky blafáku do backhandu tak Pardubice opět vedly o tři branky.

Liberec ale flintu do žita rozhodně hodit nechtěl, o čemž se „perníkáři“ přesvědčili ve 45. minutě. Nejprve zahrozil Novák, pak trefil z otočky břevno pardubické branky obránce Nedvěd. Slibná šance se zrodila v přečíslení Straky s Kropáčem, kteří mířili na jediného beka. Druhý jmenovaný, který s Pardubicemi absolvoval loňské play-off, ale minul branku. Východočeši dokazovaly, že slova o atakování mistrovského titulu nejsou jen planými řečmi a vývoj utkání v pohodě kontrolovali. V 57. minutě byl vyloučen Pácal, domácí kapitán Straka dal impuls svému týmu, když po přihrávce Kropáče vymetl stejný roh, jako třetinu před tím Petr Sýkora. Ani pardubický gólman neměl sebemenší šanci na střelu adekvátně zareagovat 2:4. Domácí ještě chtěli zápas zdramatizovat, inkasovat však mohli z hole Janeckého. Ten musel v dnešním utkání urazit všechny hokejové bohy, když puk 10 cm před brankovou čárou nedokázal dopravit do prázdné liberecké svatyně. V power play se mohl trefit také Dopita, ani jeho střela si ale nenašla cestu do branky, a tak se stav utkání již nezměnil. Pardubice si po zásluze odvážejí tři body. Svijanská aréna byla svědkem jejich dalšího vítězství.