Martin Štrba pomohl Bílým Tygrům ke třem bodům

Date of publication Author Radek Vokál, Jiří Beníšek

Přestože Karlovarští dokázali zbavit Milana Hniličku kouzla domácí neprůstřelnosti a překonali jej dokonce třikrát, odjíždějí po snaživém výkonu z Liberce bez bodu. Po bezbrankové první třetině přišel úder hned v úvodu té druhé - Leoš Čermák okradl o puk obránce Haranta a poslal Bílé Tygry do vedení. Energetici brzy vyrovnali, do kabin se ale šlo po Šmídově brance za vedení domácího celku. Ve třetí třetině viděla zaplněná Svijanská aréna čtyři branky, po dvou na každé straně. Tu vítěznou zaznamenal po spolupráci s Fischerem <b>Martin Štrba</b>, který je v Liberci na výpomoci z Budějovic. Bílí Tygři si připsali už dvanáctou výhru ze čtrnácti domácích utkání.

28. kolo, pátek 03. prosince 2004
4:3
(0:0, 2:1, 2:2)

Branky: 21. Čermák, 38. L. Šmíd (Čermák), 46. Modrý (V. Nedorost, Vaic), 55. Štrba (Fischer) - 24. Krátoška (Lipianský, Kutlák), 48. Kutlák (Petr Kumstát), 58. Alinč (Hurtaj, Petr Kumstát). Rozhodčí: Šindler - Čech, Machálek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 3682.

Hnilička - L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý, Duben, Fischer, J. Moravec - Čermák, Rataj, Štrba - V. Novák, Vaic, Sailer - Klimenta, Plodek, V. Nedorost - Vampola, Pabiška, Víšek. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.

HC Energie Karlovy Vary

Mensator - Harant, Suur, J. Polák, Bauer (35. Hlavačka), Ptáček, Kutlák - Petr Kumstát, Alinč, Hurtaj - Krátoška, Kraft, Lipianský - M. Dvořák, Skuhravý, Kraus - V. Polák, Bednařík, Košťál. Trenéři: Pazourek a Rulík.

Úvodní minuty utkání sice patřily domácímu týmu, pomohla jim i přesilovka již ve 2. minutě, ale Mensatora v brance hostí vážněji neohrozili. Naopak na začátku 8. minuty se dostal k odraženému puku Kraft, ale jeho střelu ze tří metrů vyrazil Hnilička betonem. Domácí se pokusili o odpověď v 10. minutě, ale Novákově střele chyběl důraz. O tři minuty později pronikli v rychlém útoku do pásma domácích Kraft s Krátoškou, Kraft z postu centra namazal doprava Krátoškovi, který z první střílel. Hnilička puk srazil mimo. Za několik okamžiků se domácícm naskytla druhá přesilovka, ale ani ta jim nevyšla. Až v 17. minutě domácí vážněji zahrozili. Od levého mantinelu přihrával před branku Vampola, kde puk sklepával na Mensatora Víšek. Střela ale šla doprostřed a Mensator si ji pohlídal pohotovým rozklekem.

Nástup do druhé třetiny vyšel domácím parádně. Již po 23 vteřinách se měnilo skóre zásluhou Leoše Čermáka. Ten při důrazném forčekingu obral o puk Haranta a rychlou střelou na vyrážečku překonal poprvé Mensatora. Gól domácí povzbudil, ale následnou převahu gólově nevyjádřili. Naopak Energie vstřelila vyrovnávací branku. Lipiansky přejel po levém křídlo modrou čáru a nabídl puk doprava Aleši Krátoškovi. Ten pálil bez přípravy a střelou pod břevno překonal Hniličku a ukončil tak jeho více než dvě stě minut trvající domácí neprůstřelnost. O další tři minuty mohli jít hosté dokonce do vedení, ale Harantův pokus o blafák Hnilička ustál. Ve 33. minutě se individuálně blýskl Vampola. U mantinelu vybojoval puk, prodral se před branku, ale Mensator betonem střelu zlikvidoval. Na konci 38. minuty, kdy už aktéři utkání pomalu mysleli na přestávku, se ale domácí fans dočkali podruhé. Puk se dostal zpoza karlovarské branky na modrou čáru k Ladislavu Šmídovi, který vyslal na Mensatora střelu zápěstím. Puk prošel kolem všech bránících hráčů a zastavil se až v síti. Pro mladého reprezentačního obránce to byla premiérová trefa této sezóny.

V úvodu třetího dějství nabídl hostům šanci Fischer svým vyloučením, ale domácí se v obraně překonávali, hosté Hniličku ohrozili jedinou střelou. Poté se role vyměnili, ale i hosté se úspěšně ubránili liberecké početní převaze. Co nevyšlo při rozdílném počtu hráčů na ledě, to se povedlo za malou chvíli. Domácí tým ihned po skončení přesilovky sevřel Energii v obranné třetině. Vaicovi nejprve střela nesedla, puk se však dostal k Nedorostovi, který nádherně našel úplně volného Jaroslava Modrého, který nekompromisní střelou překonal Mensatora potřetí, to bylo ve 46. minutě. O dvě minuty později byl střelec třetí branky vyloučen a hosté přesilovku zužitkovali za půl minuty. Hniličku prostřelil přízemní střelou Zdeněk Kutlák. Klíčové okamžiky utkání přišly mezi 53. a 55. minutou. Nejprve byli vyloučeni domácí Čermák a hostující Harant. O minutu později si to "rozdali" Kraft s Dubnem. Na trestnou lavici putoval Kraft, který šarvátku vyprovokoval. Při hře 4 na 3 se domácí po minutovém obléhání hostující branky prosadili počtvrté. Po hezké kombinaci a finální přihrávce Fischera se premiérově v "Tygřím" dresu trefil Martin Štrba, když přehodil ležícího Mensatora. Poslední gólové slovo ale měli hosté. V 58. minutě po rychlém kontru přihrál Hurtaj Janu Alinčovi, pro kterého nebyl problém překonat ležícího Hniličku. Hosté si poté vzali oddechový čas a protože se jim po vhazování podařilo dovézt puk do útočné třetiny, odvolali Mensatora a pokusili se o vyrovnání při power-play. Domácí tým se ale početní převaze ubránil a připsal si tak do tabulky další tři body.