Na závěr vítězství na ledě mistra

Date of publication Author Jan Švanda

Ani vítězství v závěrečném kole Tipsport extraligy na ledě zlínských medvědů nepomohlo Bílým Tygrům k posunu na čtvrté místo tabulky. Utkání rozhodl minutu před koncem Aleš Kotalík. Křest ohněm a extraligový debut si prožil brankář <b>Jiří Stejskal</b>, který po zdravotně indisponovaném Hniličkovi a Faltovi zaskočil v tygří kleci a podal výborný výkon.

52. kolo, úterý 01. března 2005
3:4
(1:3, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Čajánek (Bonk), 26. Bonk (Čajánek, R. Hamrlík), 27. Okál (Mokrejš, Kováčik) - 1. V. Nedorost (R. Vrbata), 2. Podkonický (Ovčačík), 12. Vaic (Klimenta, P. Rozsíval), 60. Kotalík (R. Vrbata, Nedorost). Rozhodčí: Mikula, Rejthar - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 9:9. Bez využití. Diváci: 4128.

PSG Berani Zlín

M. Altrichter (12. - 12. Štůrala) - Vosátko, Blaťák, Galvas, R. Hamrlík, Nosek, Zubíček - Balaštík, Leška, Veselý - Čajánek, Bonk, Jenáček - Okál, Mokrejš, Kováčik - Barinka, M. Čech, Záhorovský. <b>Trenéři</b>: Bokroš a Stuchlík.

Stejskal - Klouček, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, M. Duben, Jareš, Ovčačík, Jiří Hanzlík - R. Vrbata, Kotalík, V. Nedorost - Čermák, Rataj, Tomajko - V. Novák, Podkonický, S. Procházka - Klimenta, Vaic, P. Rozsíval. <b>Trenéři</b>: Paleček, Dvořák a Kapoun.

Raketový nástup do utkání v podání Bílých Tygrů, tak by se daly charakterizovat úvodní minuty utkání mezi Medvědy ze Zlína a Bílými Tygry z Liberce. Fanoušek, který dorazil na stadion Luďka Čajky o pár minut déle, se asi nestačil divit. Ve 21. sekundě hry našel Radim Vrbata Václava Nedorosta, jehož přihrávku před branku nešťastně srazil za záda Martina Altrichtera jeden z domácích obránců. Aby toho nebylo málo, na konci druhé minuty vystřelil Ovčačík, Altrichter vyrazil jen k osamocenému Andreji Podkonickému, který podruhé šokoval domácí příznivce. První střelu na Jiřího Stejskala, který si prožil extraligovou premiéru, vyslal až na začátku 5. minuty v přesilové hře Roman Hamrlík. Jistý vítěz základní části Tipsport extraligy však poté snížil. Bonk našel zpoza branky před bránou volného Petra Čajánka, který si s koncovkou poradil na výbornou a bezpochyby potěšil domácího trenéra Ernesta Bokroše, který těsně před utkáním prodloužil s HC Hamé smlouvu o další rok. Domácí mohli i vyrovnat, Nosek vracející se z trestné lavice dostal přesnou přihrávku a řítil se zcela sám na Stejskala, kterého ale nepřekonal. Známé pořekadlo nedáš dostaneš se potvrdilo i ve Zlíně. Ve 12. minutě totiž Liberec udeřil potřetí, když nešťastného Altrichtera, který poté odešel dočasně střídat, překonal Lubomír Vaic. Vrátit Hamé do hry se vzápětí pokusil Galvas a Balaštík, ani jednomu se však vyzrát na Stejskala nepodařilo. Na libereckém brankáři si vylámal zuby i Bonk. Tygři mohli po první třetině vést dokonce o tři branky, ale Nedorost po chybě domácí obrany puk do sítě neprotlačil.

Na začátku druhého dějství odešel zahřívat trestnou lavici Tomáš Klouček, Zlín však přesilovku sehrál mizerně a mohl být rád, že opět neinkasoval po střele Rataje. V rozmezí 25. – 27. minuty zažili hosté černé období. Nejprve oklamal blafákem Stejskala Radek Bonk, který kontaktním gólem vrátil domácí do hry a aby toho nebylo málo, o minutu později našel Mokrejš od zadního mantinelu před brankou Miroslava Okála, který vyrovnal na 3:3. Následně na to mohl Zlín skóre dokonale otočit, Roman Hamrlík ale ani nadvakrát nedokázal prostřelit strážce liberecké svatyně Jiřího Stejskala. Strhnout vedení zpět na stranu Bílých Tygrů se pokusil v přesilové hře Tomáš Klouček, na kterého zývala prázdná branka, ten však trefil jen beton Altrichtera. Ve 36. minutě byla druhá třetina předčasně ukončena, příčinou byla oprava vypadlého plexiskla.

V úvodu třetí třetiny byl vyloučen obránce Vosátko a Podkonický měl ke gólu hodně blízko. S jeho dorážkou si ale zlínský gólman bravurně poradil. Na druhé straně chyboval Fischer a na Stejskala uháněl Čajánek, jeho střelu z úhlu však debutant v liberecké kleci kryl. Oba týmy toužily po vítězství a tak se akce přelévaly ze strany na stranu. Grandiózní závěr měl ale teprve přijít. Dvě minuty před koncem předložil Leška tutovku Galvasovi, Stejskal však předvedl skvělý zákrok a svůj tým zachránil od pohromy. V momentě, kdy se oba týmy už smiřovaly s prodloužením, si narazil Aleš Kotalík s Vrbatou a do prázdné brány rozhodl o tom, že si Liberec odveze ze stadionu Luďka Čajky tři body. Pátou trefu mohl přidat Tomajko, jeho bekhend ale úspěchem neskončil. Zlínu k remíze nepomohla ani závěrečná power play.

Po tomto zápase je jasné pouze to, že Liberec nezačne play-off doma, ale za svým soupeřem pojede buď do Sazka Arény nebo pardubické Duhové arény. O tom, kdo bude soupeřem Bílých Tygrů v 1. kole play-off, rozhodne středeční dohrávka mezi Znojmem a Pardubicemi. Aby se Liberec utkal s Východočechy, nesmí Pardubice ve Znojmě získat tři body. V případě tříbodové výhry perníkářů pojede Liberec do Sazka Arény, kde na něj bude čekat Slavia.