Neskutečný obrat! Domácí neporazitelnost pokračuje, Tygři přehráli Spartu

Liberec - Reklama na hokej. Asi tak by se dal nejlépe charakterizovat duel šelem s odvěkým rivalem z Prahy. Již před utkáním bylo jasné, že oba celky předvedou čistě ofenzivní podívanou, avšak drama, které se událo, snad nikdo nečekal.

7. kolo, středa 30. září 2015
5:4sn
(1:2, 1:1, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Bakoš (Ševc), 25. Bulíř (Bakoš, Šimek), 50. Bakoš (Radivojevič), 51. Vampola (Stránský), rozh. náj. Radivojevič – 14. Forman (Netík, Přibyl), 20. Čajkovský (Pech, Sabolič), 23. Kudrna (Cingel), 42. Réway (Klimek). Rozhodčí: Fraňo, Svoboda - Komárek, Lhotský. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 38:38. Hráči utkání: Martin Bakoš - Martin Réway. Diváci: 4166.

Lašák – Šimek, Ševc, Vitásek, Derner, Plutnar, Výtisk (C), Ulrych – Řepík, Vampola, Birner – Bakoš, Bulíř, Radivojevič – Stránský, Jelínek, Krenželok – Jonák, Lakatoš, Špaček

Pöpperle – Barinka, Čajkovský, Mikuš, Polášek, Piskáček, Glenn, Eminger – Kumstát, Pech, Sabolič – Klimek, Hlinka (C), Réway – Forman, Přibyl, Netík – Kudrna, Cingel, Černoch

Duel začal ve vysokém tempu, a tudíž byla pouze otázka času, kdy se bude poprvé měnit skóre. Nakonec se dočkali domácí fanoušci, kteří mohli po rychlé střele skandovat jméno slovenského forwarda Martina Bakoše, ten se totiž po pěkné přihrávce Ševce ocitl tváří v tvář Pöpperlemu a svižnou ranou mezi betony sparťanského brankáře proměnil - 1:0.

Oba celky se i nadále prezentovaly takřka zběsilým tempem, kterého dokázali využít i hosté. Miroslav Forman zavezl kotouč do útočné třetiny a nenápadnou střelou našel mezírku v Lašákově výstroji - 1:1. V samotném závěru periody padla další branka. Tu si připsal Michal Čajkovský, jenž šikovně tečoval Pechovu dělovku od modré čáry - 1:2.

Do prostředního dějství lépe naskočili Pražané. Andrej Kudrna vybojoval odražený kotouč a pohotovým bekhendovým zakončením vymetl všechny pavučinky ve svatyni zkušeného slovenského brankáře - 1:3. To však Tygry od snažení neodradilo, ba naopak. O necelé dvě minuty později využil projektilem k bližší tyči početní výhodu Michal Bulíř - 2:3.

Tlak šelem po předchozím úspěchu sílil, což poznali jak fanoušci, kteří modro-bílý celek dychtivě podporovali, i hostující hráči, ti pro změnu zaujali spíše defenzivní roli. Což dalo potřebný prostor Petru Vampolovi, který se propracoval do obrovské šance, chytře totiž objel zařízení a snažil se zasunout kotouč pod Pöpperleho výstrojí, nicméně maskovaný muž, nutno dodat, že trochu se štěstím, celou situaci obstál, když kotouč vyrazil mimo nebezpečné území.

„Rozhodující bylo, že jsme zápas nepoložili, bojovali jsme až do konce, což nám vyneslo dva body," usmíval se po konci duelu Jan Stránský.

Sparťané jako kdyby vycítili, že bránění nebude vhodná cesta k úspěchu a vsadili na ofenzivu, což logicky vyústilo v další obrovskou šanci. V té se ocitl Kumstát, který z bezprostřední blízkosti vyzkoušel Lašáku pozornost, liberecký gólman obstál na výbornou a vytáhl takřka neskutečný zákrok. O několik okamžiků později stanul na druhé straně u kotouče Řepík, jenž při návratu z trestné lavice obral o puk Barinku a následně vyzval k souboji i Pöpperleho, pro tentokrát byl úspěšnější maskovaný muž, ten se totiž položil na led a bekhendový pokus libereckého střelce eliminoval.

Pouhých dvanáct vteřin před závěrečnou sirénou označující konec třetiny ujel obraně Sparty Bulíř a jelikož byl při zakončení faulován, rozhodčí neváhal nařídit trestné střílení. Šikovný liberecký útočník chtěl Pöpperleho překvapit rychlou střelou, nicméně gólman Sparty se rozhodit nenechal a vstříc kotouči postavil svoji lapačku.

Na začátku poslední dvacetiminutovky přilétl do řad našeho mužstva tvrdý a hlavně nečekaný direkt, o ten se postaral Martin Réway, když pláchl společně s dvěma spoluhráči většině obrany a po rychlé souhře přesně zakončil - 2:4.

Nicméně dvougólové vedení v hokejovém střetnutí není definitivní pojistka vítězství, což domácí předvedli v praxi. Hotová eufórie v hale vypukla po přesné dělovce Martina Bakoše z padesáté minuty - 3:4 a gólu Petra Vampoly, který předvedl výbornou práci v útočném pásmu, když obral o kotouč obránce a následně v pádu přesně přihrál Janu Stránskému, ten orazítkoval pouze zadní mantinel, ale následná dorážka zkušeného libereckého forwarda a mistra světa z roku 2010 již za Pöpperleho doputovala - 4:4.

„Vampy (Petr Vampola) si trochu protáhl střídaní, já celou situaci dobruslil, on mě krásně přihrál, bohužel moje první střela ještě mezi tři tyče nedoputovala, ale následná dorážka Petra už naštěstí ano," zhodnotil důležitou situaci Jan Stránský.

S přibývajícím časem naše mužstvo hosty přehrávalo, což přineslo další řadu šancí, kupříkladu Řepík svoji schovanou ranou od mantinelu orazítkoval břevno, avšak další gól v základní hrací době nepadl, a tak muselo na řadu přijít prodloužení. Zde se dvěma spektakulárními zákroky prezentoval Lašák, když nejprve eliminoval únik Réwaye a poté i Klimka, rozhodnout musely nájezdy.

Tíhu okamžiku na sebe vzal při rozhodujícím třetím nájezdu Branko Radivojevič a proměnil, čímž přisoudil dva body hokejistům ze severočeské metropole - 5:4.

„Mohli jsme vidět nadprůměrné extraligové střetnutí. Do zápasu jsme vkročili úspěšně, prvních deset minut bylo z naší strany výborných, ale poté kvůli našim oslabením převzala iniciativu Sparta. Jsem rád, že jsme až do konce vydrželi v bojovnosti, a že se nám povedlo ze souboje získat dva body.“

Zdeněk Moták
„Viděli jsme velice kvalitní utkání, které vygradovalo ve třetí periodě. V níž jsme přišli o dvoubrankové vedení a i následně měli problémy hlavně v obranné fázi hry. Nicméně na konci zápasu i v prodloužení jsme měli velké šance, mohli jsme utkání zvrátit na naší stranu, bohužel se tak nestalo. Domácí odehráli velmi dobrý zápas a upřímně jim gratuluji.“