Neskutečný zápas rozhodla fatální chyba

Date of publication Author Milan Šebesta

Píše se čas 59:59 a Tomáš Kaberle vyhazuje od vlastní brány puk směrem na Milana Hniličku. Obě mužstva se již chystají na prodloužení. Několik diváků již zahájilo přestávku a přemítá o srovnání Kladna z 2:4 na 4:4. Kdo ví, jestli se těmto myšlenkám věnoval i <b>Milan Hnilička</b>, ale faktem zůstává, že po odrazu od jeho betonu se puk přesunul do brány Liberce a ten tak prohrál 4:5. Mnoho diváků si v té chvíli vzpomnělo na obdobnou branku Dušana Salfického z utkání play-off Sparta-Plzeň.

21. kolo, pátek 05. listopadu 2004
5:4
(2:2, 0:1, 3:1)

Branky: 5. Martin Procházka (Jágr), 9. Jágr (Patera), 48. Jágr (Patera), 53. T. Kaberle (Jágr, Patera), 60. T. Kaberle - 7. R. Vrbata, 17. Čermák (Jiruš), 34. Vaic (Holub), 43. Čermák (S. Procházka). Rozhodčí: Rejthar - M. Čech, Tošenovjan. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 7214.

Rytíři Kladno

Orct - Ševc, T. Kaberle, V. Čech, Jelínek, Zeman, Špelda - Jágr, Patera, Martin Procházka - M. Hořava, Hrdina, Klimt - Kysela, Zajíc, Horna - V. Bílek, Kalla, Martin Frolík

Hnilička (48. - 48. Falta) - Holub, Jiruš, Krstev, Duben, J. Moravec, Jiří Hanzlík - Čermák, Rataj, Víšek - V. Novák, Vampola, S. Procházka - R. Vrbata, Vaic, P. Rozsíval - Klimenta, Pabiška, Jech

Utkání začalo zostra před Hniličkouvou brankou, ale hosté byli v útoku bezzubí. První čtyři minuty téměř završil Martin Frolík, ale jeho snaha byla opět bezbranková. O minutu později však byla akce domácích úspěšná. Jágrova střela Hniličku nepřekonala, ale na dorážku Martina Procházky už liberecký gólman nedosáhl. Za faul loktem byl v sedmé minutě vyloučen Stanislav Procházka. Hra v oslabení však byla pro Tygri v tomto zápase štastnou - v čase 7:00 Orcta překonal Vrbata. Jaromír Jágr si ze svého pravděpodobně posledního utkání v kladenských barvách chtěl odnést výtězný pocit a skutečně se činil. Po několika neproměněných pokusech Hliničku překonal a Kladno šlo v deváté minutě znovu do vedení. Se srovnatelnou vervou jako Jágr se na druhé straně pustil do utkání slovenský reprezentační útočník Vaic. Přesilové hry chtěli využít kladenští, ale při rozhodující střele Patera zlomil hůl. O srovnání se postaral Čermák za asistenece Jiruše. O několik dalších střel se pokusil tradičně nejaktivnější hráč Kladna Jaromír Jágr. Hniličku se mu překonat nepodařilo a první třetina tak skončila smírným stavem 2:2.

Druhá dvacetiminutovka měla poněkud volnější začátek a byla také chudší na góly. První šanci měl Jágr, ale znovu u libereckého brankáře neuspěl. Za chvíli se zapotil Orct, ale i on svou svatyni ubránil. Do 34. minuty čekala na Liberec další dvě oslabení. Z nich padl také další gól, který byl po zásluze připsán agilnímu Vaicovi. Domácí poté ještě několikrát vyzkoušeli Hniličkovu pozornost, ale nenachytali jej. Bez dalších branek skončila 2. třetina, kterou vyhráli hosté 1:0.

Počátkem třetí třetiny odešel na trestnou lavici Jágr. Krátce po jeho návratu se nahrávku Stanislava Procházky podařilo ve druhý gól proměnit Leoši Čermákovi. Také Jaromír Jágr si o pět minut pozděli připsal druhou branku. Po dobu mezi dvěma střídáními se na ledě octl i Fatla, kterým se nechal vystřídat Hnilička poté, co přejel modrou čáru. V tomto případě jsou pravidla neúprosná, a tak si Liberecká dvojka připsala kuriózní 7. letošní start. Konec utkání patřil především Tomáši Kaberlemu. Po přihrávce Jágra a Patery srovnal střelou z prostoru kruhů. To nejlepší si ale schoval pro rekordní počet diváku až na konec. Pouhé dvě vteřiny před koncem utkání vyslal puk přes celé hřiště, cestou ho tečoval jeden z hostujících hráčů a touš nakonec neuvěřitelnou jedinou vteřinu před koncem skončil za zády Hniličky. Kuriózní gól musel posoudit videorozhodčí. Byl uznán a Kladno tak zvítězilo nad Libercem 5:4.