Obrozený pardubický koník opět rozšlapal Liberec

Date of publication Author Michal Vilím, Tomáš Pavlíček

Pardubice/Liberec - Bílí Tygři se po výborném představení proti Spartě vydali pro další body do pardubického kotle, ovšem tento ročník již podruhé na svého východočeského soka nestačili. A to i přesto, že po gólech Podkonického a <b>Tomáše Klimenty</b> dvakrát vedli. Letos skoro bezchybné Pardubice dokázaly stav vždy dorovnat a duel nakonec obrátily ve svůj prospěch.

16. kolo, pátek 17. října 2008
5:2
(2:2, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 17. Nakládal (Divíšek), 19. Pucher (Čáslava), 32. Starý (Kolář, Koukal), 56. Koukal (Čáslava, Kolář), 60. Pucher - 12. Klimenta (Šachl, Jiruš), 18. Podkonický (Nedvěd, Nedorost). Rozhodčí: Husička - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:0. Diváci: 10035. Střely na branku: 37:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2.

HC Dynamo Pardubice

Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Nakládal, Havíř, Zukal, Šeda – Cetkovský, Pucher, Ondřej – Tvrdík, Divíšek, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Radil, Zohorna, Rákos.

Hnilička – Moravec, Jiruš, Zíb, Derner, Modrý, Hunkes, Kájínek – Šimánek, Kašpařík, Pletka – Podkonický, Nedvěd, Nedorost – Klimenta, Plodek, Šachl – Vantuch, Blatný, Pabiška.

V den krajských a senátních voleb si v pardubické ČEZ Aréně dal Moeller dostaveníčko s Bílými Tygry. Trenér Sýkora poslal na led klasickou sestavu se změnou pouze v první formaci, kde místo Somíka alternoval Ondřej. Naproti tomu mohl Liberec zařadit na soupisku velezkušenou posilu a navrátilce ze zámoří Petra Nedvěda.

O tom, že se Nedvěd z kempu New York Rangers vrátil ve formě, nebylo pochyb. Po opatrném úvodu se po zaváhání pardubických beků dostal k ostré dorážce, kterou vychytal Lašák i přesto, že nebyl v předepsané pozici. Naopak domácí ohrozili Hniličku až v přesilovce v sedmé minutě. Liberecký brankář byl ovšem pozorný a střely Snopka a Koukala snadno zajistil.

Tygři opakovaně atakovali Lašáka z velké dálky a v čase 11:26 byli úspěšní. Po spěšném přesunutí vpřed vypálil těsně za modrou projektil Tomáš Klimenta a krásná střela se dostala až do horního růžku kasy domácích – 0:1. Stejně mohl udeřit dvě minuty nato v oslabení i domácí Divíšek, ale mířil vysoko nad Hniličku.

Později pokračovala maximální minimalizace všech pardubických snah prostřednictvím výborně organizované hry hostů. Moeller se přesto nevzdával a odpověděl zcela nečekaně. Po rychlé předávce za modrou čarou předvedl svůj švih Jakub Nakládal – 1:1. Vsítil tak svůj vůbec první gól v extralize.

Kdo si však myslel, že je s góly pro první třetinu konec, musel být nutně překvapen, protože s koncem třetiny se strhla branková palba. V čase 17:40 se ujali Severočeši vedení zásluhou pohledné kombinace Nedvěda s Andrejem Podkonickým, jenž tahem trefil odkryté místo za Lašákem – 1:2. Na odpověď se nečekalo dlouho. O 28 vteřin později využil Čáslavovu pobídku od modré Peter Pucher a rychlou tečí srovnal na 2:2. Vteřinu před koncem mohl pohnout skórem znovu Pucher, ale jeho bekhendová otočka mířila těsně nad.

Prostřední třetina začala klidněji a opatrněji. K prvním příležitostem se domácí dostali prostřednictvím tvrdého příklepu Ondřeje a švihu Cetkovského, obě tyto akce ale jen orazítkovaly výstroj Hniličky, který pečlivě chránil své brankoviště.

Ve 26. minutě byl podruhé v utkání vyloučen Derner a Východočeši mohli jít do vedení třemi ostrými náboji, kterými trefoval terč Nakládal. Po minutě jednoduché převahy přišla přesilovka dvojnásobná za vyhození kotouče mimo hrací plochu Hniličkou. Moeller si vypracoval střely Čáslavy a skvělou akci Puchera, který proháčkoval puk až za Hniličku, ale z brankové čáry jej uklidili liberečtí beci.

V dalším průběhu večera poslal Husička za katr Šachla a domácí přesilovku na jejím konci zužitkovali. Po bleskovém přesunu puku do útočného pásma se přes dvojci Koukal – Kolař dostal touš k Janu Starému, jenž do něho účinně a efektivně plácl. Puk tak skončil až v sítí – 3:2.

Bílí Tygři chtěli zkraje třetiny ihned odpovědět, ale zaváhání pardubické obrany napravil až Lašák. Jeho pozice ale byla nesnadná, jelikož před ním stál zcela osamocený bek Jiruš. Švihu zkušeného matadora scházela lepší muška.

Hosté pak měli dvě výhody jednoho hráče v poli, ale ani jednu nevyužili a druhou pak pokazili nedovoleným zákrokem Jiruše. Při následné hře čtyři na čtyři mohl zvýšit vedení střelec Starý a po něm Cetkovský. Hnilička byl ovšem pozorný.

V polovině třetí třetiny trefil kostku nad ledem Nedvěd, což znamenalo převahu pro Moleler. V nabídnuté příležitosti ale Tvrdík z první trefil jen libereckého strážce. Výborný hokej plný šancí, osobních soubojů a nasazení mohla korunovat další ze série akcí agilního Puchera. Jeho teči scházely pouze milimetry stejně jako ostré ráně Zíba od modré čáry, při které úřadovala hbitá Lašákova lapačka.

Veseleji pro pardubické obecenstvo bylo hned po následující akci. Pardubická „blue line“ se prosadila před libereckým brankovištěm, kde se nejrychleji zorientoval Petr Koukal a nadvakrát prostrčil puk za Hniličku – 4:2. Závěrečnou krátkou power play hostů ukončil Peter Pucher brankou od červené čáry – 5:2. Východočeši si touto brankou pojistili s grácií odehraný zápas a za svůj výkon si vysloužili tři body do extraligové tabulky.