Oslabený Liberec prohrál s leaderem až na nájezdy

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Bílí Tygři nastoupili do zápasu ve velmi záplatované sestavě, přesto však odehráli s favoritem vyrovnanou partii. Budějovice se po první třetině dostaly do dvoubrankového vedení, ale Liberec nakonec dokázal zásluhou <b>Milana Bartoviče</b> vyrovnat. V nájezdech byl úspěšnější HC Mountfield, který proměnil všechny tři.

45. kolo, pátek 25. ledna 2008
2:3sn
(0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 39. Kašpařík (Vantuch), 51. Bartovič (Žabka) - 3. Vak (Hudec), 19. Toman (Brabenec), rozhodující nájezd V. Hübl. Rozhodčí: Homola - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:9, navíc Kašpařík (LIB) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7291. Střely na branku: 31:41. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.

Pinc - Moravec, Jiruš, Zíb, Hunkes, Žabka, Krstev, Kočí - Vantuch, Kašpařík, Jech - Klimenta, Plodek, Víšek - Bartovič, Dušek, Špaček - Derner, Kříž, Holub

Banes Motor Č. Budějovice

Turek - Gřegořek, Frolo, Vydarený, Sičák, Toman, Mucha, Bolf, Macháček - Brabenec, Hübl, Hudec - Sailer, Šimánek, Kůrka - Veselý, Vak, Hřebejk - Kotrla, Mertl, Květoň

Bílí Tygři nastoupili proti leaderovi tabulky značně oslabeni. Nejen že chyběli marodi, o kterých se vědělo, že nenastoupí, ale v úvodní sestavě chyběl i nejproduktivnější hráč posledních zápasů Václav Pletka. Sestava tak byla značně záplatovaná a čtvrtý útok byl znovu složen z obránců, i když dnes ho trenér Gregor doplnil jedním útočníkem. Svůj první extraligový start si tam totiž odbyl Pavel Kříž, jenž přišel na střídavý start z prvoligového Vrchlabí.

Do první vážnější situace se sice dostal Klimenta, jenže branku těsně minul, a tak hosté ve třetí minutě zápasu trestali. Hudec krásným pasem našel před bránou volného Tomáše Vaka, a ten nedal Pincovi šanci. Po rychlém gólu se Tygři více ukazovali v útoku než soupeř a už za tři minuty mohli v přesilovce vyrovnat. Ovšem přečíslení tři na jednoho Víšek pokazil, když nedokázal najít ani jednoho ze spoluhráčů. Domácí nevyužili ani další početní výhodu, ale i poté byli herně stále lepším mužstvem. Chyběly jim jen větší šance, jimiž by mohli překonat jednoho z nejlepších golmanů tuzemské soutěže Romana Turka. Osmnáctá minuta sice přinesla dobrou příležitost Valdemara Jiruše, avšak ve stejné minutě viděla zaplněná hala další nepříjemný okamžik domácího týmu. Na ledě zůstal ležet Klimenta a držel se za kotník, který zřejmě dostatečně nedoléčil. Bílí Tygři tak ztratili dalšího útočníka. A jakoby všechny problémy nestačily, tak se v devatenácté minutě prosadil HC Mountfield podruhé. Druhý nejproduktivnější obránce extraligy Milan Toman propálil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě, a zajistil tak Budějovicím těsně před přestávkou dvoubrankové vedení.

V prvních minutách druhého dějství byli aktivnější Jihočeši, to ale jen díky přesilové hře, ve které však stejně nic nevymysleli. Na druhé straně měli větší možnost ke vstřelení branky Tygři. Jenže Kašpařík Zíbovu ránu tečoval jen do připraveného Turka. Pohroma pro domácí mohla přjít v třiadvacáté minutě. Hübl se úplně sám řítil na Marka Pince a ve vstřelení třetího, zřejmě již rozhodujícího gólu, mu musel faulem zabránit Hunkes. A tímto zákrokem začala dvě a půl minuty trvající přesilovka Budějovic pět na tři. Po Hunkesovi se totiž na trestné lavici objevili i Krstev se Zíbem. Marek Pinc tak mohl naplno předvést své umění. Všechny šance, včetně dvou největších z hole Tomáše Kůrky, dokázal zlikvidovat a vysloužil si aplaus plných ochozů. Poté však na trestnou zamířil i Žabka a Liberec tedy odehrál většinu druhé části v oslabení. Přesto se dokázal v devětatřicáté minutě prosadit. Pavel Kašpařík se zpoza brány natlačil na Turka a puk se mu záhadným způsobem podařilo propasírovat do sítě. Liberečtí po vstřelené brance neuvěřitelně ožili a Mountfield měl velké štěstí, že si do kabin odnesl náskok 2:1.

Na začátku třetí třetiny dostali výhodu dvou mužů v poli i Tygři. Ale stejně jako jejich soupeř ji nedokázali využít. Největší šanci k vyrovnání měl Daniel Špaček, jenže ve skrumáži před brankou nedokázal puk zasunout do odkryté brány. V osmačtyřicáté minutě dostal už tak oslabený liberecký útok další ránu. Pavel Kašpařík byl za nesportovní chování potrestán desetiminutovým trestem. Situace v útočných řadách tak již byla kritická. Ovšem Tygři se nevzdali a v jednapadesáté minutě krásnou střelou potrestal vyloučení Sičáka Milan Bartovič. A Liberečtí mohli jít za pár minut dokonce do vedení. Dvojnásobná početní výhoda však zůstala bez využití. Tři minuty před koncem třetí části poprvé vážně zahrozily i Budějovice. Do přečíslení se dostali Veselý s Hřebejkem, a Marek Pinc tak musel předvést další ze svých skvělých zákroků. V dalších minutách si oba týmy již vše pohlídaly, a proto o výsledku rozhodovalo prodloužení.

V prodloužení se Tygři museli především bránit, jelikož si přinesli minutu oslabení z předchozí části. A měli také namále, když Květoň přestřelil Pincovu bránu. V poslední minutě prodloužení ujížděl po pravé straně Daniel Špaček, ovšem ani on nerozhodl.

Došlo tedy na samostatné nájezdy, a ty byly jasnou kořistí hostů. Budějovičtí proměnili všechny tři nájezdy v pořadí: Šimánek, Hübl, Sailer. V tygřím dresu byl úspěšný pouze Jan Plodek. Dva body na své konty si proto připsali svěřenci trenéra Jandače.