První domácí výhra! Tygři porazili Plzeň a poskočili na čtvrtou příčku

Liberec - Po prohře se Spartou si Tygři chtěli ve druhém domácím duelu v rámci dohrávky prvního kola připsat svou první domácí výhru v sezoně. V cestě jim stáli obhájci bronzových medailí, plzeňští Indiáni, kteří do zápasu vstoupili skvěle. Naši hráči se však nenechali nepovedeným úvodem rozhodit a zbytek utkání už patřil jim. Střeleckou převahu 44:26 dokázali nakonec přetavit ve výhru 2:1 a poskočili na čtvrté místo tabulky.

1. kolo, úterý 20. září 2016
2:1
(1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 19. Pyrochta (J. Stránský, Jelínek), 27. Bližňák (Bartovič, D. Špaček) – 2. D. Kubalík (Indrák, Čerešňák). Rozhodčí: Pešina, Pražák - Ondráček, Gerát. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 690. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Will (Lašák) – R. Šimek, Ševc, Mojžíš, Vitásek, Pyrochta, Derner – Svačina, Bulíř, Radivojevič (C) – J. Stránský, Jelínek, L. Krenželok – Bartovič, Bližňák, D. Špaček – Ordoš, Lakatoš, Vantuch – Hrabík.

HC Škoda Plzeň

Machovský (Polívka) – P. Kadlec, D. Sklenička, Čerešňák, Pulpán, Kubka, Moravčík – Kratěna (C), Stach, T. Svoboda – Indrák, Kracík, D. Kubalík – Yellow Horn, Koreis, Johnson – Schleiss, Hrnka, Lev.

Utkání pro Tygry nezačalo vůbec dobře. Uběhlo jen 61 sekund, když se Plzeň dostala do své první šance. Indrák chytře posunul na najíždějícího Dominika Kubalíka a ten přesnou ranou z mezikruží otevřel skóre. A mohlo být ještě hůř. O minutu později byl po Ševcově faulu nařízen samostatný nájezd, Schleisse však skvěle vychytal Will. Není divu, že si trenér Filip Pešán hned vzal oddechový čas, aby svým svěřencům vyčinil.

Domluva evidentně zabrala. Hned vzápětí měl obrovskou šanci na hokejce Svačina, Machovského beton však zamezil srovnání stavu. O chvíli později to pro změnu zkoušel Ordoš, ani jeho pokus a následná Vantuchova dorážka však gól nepřinesly. Ten mohl padnout i na druhé straně. Po zaváhání defenzivy dostal příliš prostoru Hrnka, jehož střelu Will vykopl. Lev následně dorážel prakticky do prázdné branky, přesto dokázal mladý gólman kotouč nakonec zastavit betonem!

Tygři se i nadále snažili vyrovnat. Pálili takřka ze všech pozic, Machovský však zůstával neoblomný. Čtyři minuty před koncem první periody ujel při vlastním oslabení Jan Ordoš, jeho kličku však brankář vystihl a kotouč betonem zastavil. Nakonec se však přeci jen náš tým dočkal před sirénou branky. Po úniku tři na dva přišla přesná přesná přihrávka Jana Stránského a Filip Pyrochta zakončoval do prázdné branky.

Svůj premiérový gól v extralize oslavuje Filip Pyrochta

Stejně mohli Tygři zahájit druhou třetinu. Po přečíslení dva na jednoho Bulíř ještě vracel puk Svačinovi, ten ale promáchl. Po necelých čtyřech minutách hry zase Vantuch našel parádní zadovkou na brankovišti Milana Bartoviče, jehož střelu z bezprostřední blízkosti však Machovský kryl. Po další akci však už byl po Bartovičově střele proti dorážku Maria Bližňáka bezmocný.

Naši hráči měli na ledě i nadále více ze hry. Po vstřelení vedoucí branky však zabrala také Plzeň, která se s nastálou situací nechtěla smířit. Johnsonova dělovka z levého kruhu ale zamířila pouze do připravené lapačky Romana Willa. Na druhé straně si zase na Machovském vylámali zuby Svačina a Bližňák.

Zvýšit vedení mohli Liberečtí v přesilové hře, kdy se plzeňský brankář rozhodně nenudil. Jen Martin Ševc ho zabavil hned trojicí tvrdých střel, Machovský si však věděl rady. Také Roman Will se činil. Dvě a půl minuty před druhou přestávkou pálil z mezikruží rozjetý Schleiss, ale mladý gólman kapitulovat nehodlal. Do kabin se tak šlo za stavu 2:1 pro Tygry.

Jan Stránský v souboji s jedním z plzeňských hráčů

V úvodu třetí třetiny dostala Plzeň výhodu přesilové hry. Ta však hostujícímu týmu vůbec nevycházela. Romana Willa Indiáni takřka nezaměstnali, naopak do úniku se dostal Daniel Špaček, brankáře ale nepropálil. Už při hře pět na pět se na druhé straně odrazil kotouč k neobsazenému Kubalíkovi, ten ale na Willa nevyzrál.

Čas neúprosně utíkal, namísto tlaku Plzně však byli u puku převážně i nadále hráči v bílém. Po Radivojevičově střele od modré se po dorážce natahoval Svačina, ale nedokázal kotouč zasáhnout. O chvíli později dostali Tygři příležitost hrát v početní převaze a Svačina stanul sám před brankářem, Machovský však jeho pokus zblízka vyrazil.

Ani s blížícím se závěrem nepouštěli svěřenci trenéra Pešána své soupeře do výraznějšího tlaku. Dvě a půl minuty před koncem dokonce ujeli Bulíř se Šimkem dva na jednoho, druhý jmenovaný však svou šanci neproměnil. Šance Západočechů na vyrovnání navíc v závěru zkomplikoval zbytečným vyloučením Johnson. Posledních třicet sekund to sice Plzeň zkusila v šesti, na výsledku už však nic nezměnila. Tygři tak v boji s Indiány berou všechny tři body a posunuli se na čtvrtou příčku.

„Chtěli jsme začít aktivně, bohužel jsme ale ztratili kotouč na modré čáře a byl z toho protiútok. To se nám opakuje už několik zápasů po sobě a tentokrát z toho byl rychlý gól. Potom jsme mohli dostat další dvě tři branky a bylo by po zápase. Naštěstí nás podržel Roman Will a po time-outu jsme se trochu uklidnili. Začali jsme hrát svoji hru, nicméně soupeř hrál i nadále vynikající hokej. Jejich brejky pro nás byly vykřičníkem po celou dobu zápasu. Nakonec podle mě rozhodlo to, že jsme zvládali oslabení.“

Michal Straka
„Měli jsme velmi dobrý vstup do utkání. Dali jsme gól, následovalo trestné střílení a pak další šance. Klidně jsme mohli vést i 3:0. Kdybychom své příležitosti proměnili, zápas by se nejspíš odvíjel jinak. Domácí si následně vzali oddechový čas a na konci třetiny vyrovnali. Od druhé dvacetiminutovky nás zatlačili, my jsme propadali v soubojích a nakonec šli do vedení. Měli jsme tři přesilovky, ale ani jednou jsme se pořádně neudrželi v pásmu a neměli žádné pořádné šance. Domácí tak nakonec zaslouženě vyhráli. “