První televizní vítězství se zrodilo v přesilovkách

Date of publication Author Josef Šebesta

Prim hrály v dnešním duelu přesilové hry. První využila Slavia kanonýrem Supem. V druhé části dokázali Tygři srovnat pátou brankou <b>Čakajíka</b> (viz. foto) v české nejvyšší soutěži. Vedení strhnul na slávistickou stranu o chvíli později opět Sup. Závěr druhé části byl velmi dramatický, ostatně jako celé utkání. Početní výhodu využil kapitán Straka a když ve třetí třetině propálil Málka i Procházka, branka však byla přiznána opět Čakajíkovi, zrodilo se první liberecké vítězství v letošní sezóně.

2. kolo, sobota 13. září 2003
3:2
(0:1, 2:1, 1:0)

Branky: 28. Čakajík (Straka, Korhoň), 40. Straka (Kropáč, Jiruš), 45. Čakajík - 12. Sup (Čermák), 34. Sup (Droppa). Rozhodčí: Souček - Kareš, Bláha. Vyloučení: 7:9, navíc Kašpařík 10 min. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2902.

O. Svoboda - J. Moravec (21. Krstev), Jareš, Šmíd, Jiruš, Holub, Čakajík - Kropáč, Michal Straka, Korhoň - Rozsíval, Plodek, S. Procházka - V. Novák, Musil, Kašpařík - Verčík, Pabiška, Hájek. Trenéři: Jandač, Nedvěd st., Dvořák.

HC Slavia Praha

Málek - J. Novák, Droppa, D. Pojkar, Kučera, Kuntoš, Graňák, O. Staněk - Beránek, P. Martinec, Sup - Jaroš, M. Kopecký, Klepiš - Hruška, Čermák, Tomica - Fadrný, Antoš, Šaffer. Trenéři: Růžička, Weissmann, Kalous.

Oba soupeři vstoupili do utkání opatrně. První větší šanci zaznamenali diváci ve Svijanské aréně až na začátku 6. minuty, kdy o sobě dal vědět Kropáč. Ten dokázal vypíchnout puk Granáčovi, jeho střela však minula slávistickou branku. Domácí se dostávají i do dalších šancí, dlouhou přihrávkou nachází Krstev Nováka, ten ale přebírá puk již za útočnou modrou a rozhodčí pískají offside. Pak se prosazuje Musil, který zkouší přihrát na najíždějícího Kašpaříka zpoza Málkovy branky, jeho střela je však zblokována. V 9. minutě o sobě dává poprvé také vědět hostující Slavie. Šance Tomici je ale opět nevyužita, když se pro změnu do jeho střely vrhá domácí mladík Šmíd. V polovině prvního dějství putuje za katr Rozsíval, po krosčeku na Klepiše.

V přesilové hře nejprve vystraší veterána Svobodu v domácí brance střelou z mezikruží Kučera. Z další akce se poprvé mění skóre. Čakajík je ve vlastní třetině podražen jedním z Pražanů, k puku se dostává Sup a svou šanci využívá 0:1. Publiku se to samozřejmě nelíbí a dává to patřičně vědět. O rychlou odpověď se hned vzápětí snaží druhá "tygří" formace, která hraje na začátku sezóny ve velké pohodě. Na druhé straně se do šance dostává Čermák s Hruškou, ani oni ale nenachází prostor, kterým by puk propasírovali mezi tři tyče. V čase 16:22 putuje na trestnou lavici Antoš a v početní výhodě trefuje Korhoň levou tyč Málkovy svatyně. Tygři musí myslet také na zadní vrátka, v oslabení ujíždí Šaffer, s jeho nájezdem si Svoboda naštěstí pro Liberec dokáže poradit.

Začátek druhé třetiny je ve znamení slovenského rychlíka Kropáče. Ten se prosazuje po pravé straně před Málka, jeho střela však míří mimo slávistickou branku. Vzápětí je vyloučen Kučera. Nabídnutou šanci se snaží využít domácí s první pětkou na ledě. Tyč se chvěje tentokát po střele Valdemara Jiruše. A protože Slavia nebrala tuto šanci jako varování, trestá je o dvě minuty později Čakajík. V čase 27:11 dává slovenský obránce ve službách Bílých Tygrů svůj pátý extraligový gól. O slovo se opět hlásí druhá "lajna" vedená Janem Plodkem. V 31. minutě putuje za katr Jareš, po dalších 30 sekundách je následován Jirušem. Ten to u mantinelu přežene se svou agresivitou a dostává 2 minuty za krosček. Prostor ukázat své schopnosti dostává Procházka, Krstev a Čakajík, kteří mají největší důvěru od trenéra Jandače. Ti nechají na ledě duši a 9 sekund před návratem prvního z vyloučených je jejich snaha odměněna hvizdem rozhodčího a vysvobozením v podobě střídání. Jejich úsilí však přichází o pár sekund vniveč, neboť Svoboda vyrazí střelu Droppovu jen před sebe a tam čeká opět Sup. Ten, hoden svého jména, šanci opět promění v branku a posílá Slavii do vedení.

Liberec se v televizním utkání rozhodně nemíní se změnou skóre smířit, což dokazuje Procházka po následném buly. Pardubický odchovanec si to namíří po levé straně až před Málka, ten neví kde skončil puk, červené světlo za jeho brankou však zůstává zhasnuto, skóre se tedy nemění. V závěru třetiny se ve Svijanské aréně dějí věci. Nejprve končí ve Svobodově brance Tomica, po té putuje na trestnou lavici kapitán Beránek. Bílým Tygrům stačí 30 sekund na to, aby proměnili další z přesilových her. Signál číslo dvě, puk posílá od modré Jiruš na Kropáče, který předloží mezi kruhy najíždějícímu Strakovi. Kapitán Liberce vymete pavučinu v Málkově kleci a srovnává na 2:2. V posledních sekundách druhé třetiny je vyloučen Čermák za vražení Čakajíka na hrazení.

Do třetí části tak vstupují domácí o jednoho muže na ledě více. Do dobré šance se opět dostává Čakajík a vzápětí Korhoň, Málek ale odolává. Ve 43. minutě domácí špatně střídají, za příliš mnoho hráčů na ledě dostávají menší dvouminutový trest. Domácí se dokážou ubránit, dokonce ujíždí dvojice Kropáč - Straka a Málek nemá potřebný klid, puk z jeho hole míří mimo ledovou plochu. Trest jej v podobě dvouminutového trestu nemine. Stanislav Procházka potvrzuje pohodu této trojice a z levého kruhu prostřelí Málka. Domácí se poprvé v dnešním utkání ujímají vedení 3:2. Ve 49. minutě se Kašpaříkovi nelíbí jeden z verdiktů rozhodčích, hra je přerušena pro údajný offside, útočník to dává rozhodčím řádně najevo. To samozřejmě nemůže zůstat bez odezvy, liberecký hráč dostává desetiminutový osobní trest. V náznacích šancí se objevují Kropáč, za Slavii po něm Antoš. Pro filmování putuje na trestnou lavici Novák, podobný "kousek" na druhé straně je ohodnocen zcela jinak, sednout si jde střelec třetí branky Procházka. V oslabení ujíždí opět, jako dnes již poněkolikáté, Kropáč a Kučera ho musí zastavit jen za cenu nedovoleného zákroku. Trenér Slavie Vladimír Růžička si bere v čase 57:04 oddechový čas. Ihned po buly se do šance dostává Tomica, Svoboda se jen těžce sbírá z ledu po střetu se slavistickým útočníkem. O time out se přihlásí také domácí trenér Jandač, aby uklidnil své svěřence před očekávaným tlakem soupeře. Ten je ale přibržděn vyloučením jednoho z útočníků, a tak se domácí mohou radovat ze své první výhry nad Slavií v letošním ročníku Tipsport extraligy.