Rozhodnutí přišlo až v nájezdech, Liberec po vyrovnaném klání přetlačil Mountfield

Date of publication Author Martin Voltr, Martin Zíta

Hr. Králové/Liberec – Napínavá bitva, jejíž rozhodnutí přišlo až s poslední střelou, byla k vidění v rámci 51. kola, které Liberec absolvoval na ledě Hradce Králové. Tygři se v základní hrací době dostali třikrát do vedení, avšak Mountfieldu se vždy podařilo dotáhnout. Rozhodnutí tak přišlo až v samostatných nájezdech, zatímco Lašák za svá záda nepustil ani jeden Kacetla překonal Tomáš Filippi a dva body za výhra 4:3 tak putují pod Ještěd.

51. kolo, úterý 04. března 2014
3:4sn
(1:1, 1:2, 1:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Mertl (Šimánek, Kudrna), 26. Jank (Šimáněk, Kudrna), 60. Šimánek (Kudrna, Mertl) – 7. Urban, 23. Nedvěd (Zacha, Čakajík), 36. Jass (Bulíř), rozh. náj. Filippi. Rozhodčí: Šindler, Čech – Kajínek, Hejl. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 4 237. Střely na branku: . Třetiny: 1:1, 1:2, 1:0 – 0:0. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči: Jiří Šimánek – Jan Výtisk.

Mountfield HK

Kacetl – Harant, Čáp, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Jank, Prokop – Kudrna, Mertl, Šimánek – Dej, Tvrdík, Pospíšil – Škoda, Červený, Podlešák – Švihálek, Knotek, Květoň.

Lašák – Hunkes, Vitásek, Gregořek, Výtisk, Voráček, Čakajík, Derner – Vampola, Nedvěd, Filippi – Bartek, Urban, Vlach – Jass, Bulík, Valský – Zacha, Kica.

Pikantní příchuť měl určitě úterní zápas pro Tomáše Pospíšila. Ještě donedávna liberecký útočník teď už reprezentuje hradecký hokej a proti svému bývalému zaměstnavateli nastoupil vůbec poprvé. Právě on měl první velkou šanci zápasu, hned ve druhé minutě ho z rohu parádně našel Rudolf Červený, ale Pospíšil nedokázal prudký puk poslat mezi tři tyče.

Postupně se tak o kousek větší aktivity chopili Bílí Tygři a v sedmé minutě přišel první gól. Tomáš Urban vyhrál buly dopředu a jeho následná střela se s přispěním nešťastného Čápova zásahu dostala za Kacetlova záda – 0:1. Libereckou dravost to jen podpořilo, další hrozbu připravili opět vytáhlý Urban, dorostenec Zacha nebo rychlík Bartek. Zvlášť proti šanci posledně jmenovaného se ale Kacetl zaskvěl.

Mountfield se do šancí dostával jen sporadicky, i přes slušné tempo nenabízela hra oboustranně příliš nebezpečných okamžiků. Stačila však jedna parádní akce elitní formace a bylo vyrovnáno! Kudrna přejel s pukem modrou čáru, natáhl na sebe protihráče a přenechal Šimánkovi, jenž udělal to samé pro Tomáše Mertla. Posledně jmenovaný završil akci nádhernou střelou do druhého růžku – 1:1.

Druhá třetina už ve srovnání s tou první zvedala fanoušky ze sedadel o poznání častěji. Poprvé hned po dvou minutách, kdy ale Červenému v přečíslení kotouč ujel – a hned vzápětí přišel trest. Přesná Zachova přihrávka přes hradeckou obranu našla veterána Petra Nedvěda, který v sólu svou bekhendovou kličku se štěstím protlačil pod Kacetlem za čáru – 1:2.

Hradec tak znovu prohrával. Znovu ale dokázal najít odpověď, a tentokrát hodně rychle. Zase se o to postaral první útok, když Kudrna opět hledal Šimánka, ale puk propadl až na Bohumila Janka. Jeho ztečovaná dorážka zaplula mezi Lašákovými chrániči a pro hradeckého obránce znamenala vůbec první extraligový gól kariéry – 2:2!

Oba soupeři si následně poprvé vyzkoušeli hru v početní výhodě. Víc ale do děje hry zasáhla Ptáčkova dělovka, kterou schytal do kotníku pravé nohy bijec Jan Výtisk a z utkání musel odstoupit. Útočné choutky Severočechů to ovšem neoslabilo, střední pásmo překonávali stále s velkou lehkostí a často bušili na nerozhodný stav.

Mountfield jako by opět vyčkával na sílu svého nejproduktivnějšího útoku. Když ale Mertl neproměnil Jankovu střílenou nabídku, podruhé v prostředním dějství se naplnilo staré hokejové pořekadlo Nedáš – dostaneš. Otevřené hry využil Liberec k průniku lotyšského olympionika Koby Jasse, který dojel svůj vyražený pokus a rychlou otočkou okolo brány poslal puk za záda marně se přesouvajícího Kacetla – 2:3.

Vzhledem k tomu, že oba týmy si svůj postup zajistily už v minulém kole, k vidění byla trochu bezstarostnější hra. Přesilovky v úterním večeru tentokrát nerozhodovaly. Liberec v té své neproměnil šanci z hokejky Filippiho, Hradec měl dokonce při své výhodě kvůli několika obranným kiksům plné ruce práce.

Příležitostí potřetí dorovnat nepříznivý stav měli domácí hokejisté pomálu. Lašáka prověřovali výhradně ranami z dálky, které pro slovenského gólmana v jeho současné formě neznamenaly větší problém. Výjimkou byl sebevědomý slalom Rudolfa Červeného.

Vůle Východočechů se ale stupňovala a v posledních dvou minutách se jim už podařilo soupeře vydatně sevřít do drápů. Střídačka si v pravou chvíli vybrala oddechový čas, Ondřej Kacetl už se ani nevracel do brány a nakonec si hradečtí fanoušci mohli zakřičet! Velký kolotoč, jak jinak než v podání prvního útoku, zakončil po Kudrnově nabídce v čase 59:04 Jiří Šimánek – 3:3! Ještě to nemuselo být zdaleka všechno, ale ve skvělém závěru základní hrací doby už domácí víc nestihli.

Podruhé v sezóně se tak zápas mezi Hradcem a Libercem prodlužoval. Blíže k rozhodnutí měli hostující hokejisté, útočné duo Nedvěd–Vampola totiž v přečíslení pořádně prohnalo hradeckou obranu a druhý jmenovaný poslal kotouč těsně vedle druhé tyčky.

Vítěze dramatické bitvy ovšem určily až samostatné nájezdy. Čtyři série ovládli výtečně chytající brankáři, Ondřej Kacetl v té páté už ale kapituloval. Tomáš Filippi ho překonal precizní bekhendovou kličkou a protože Rastislav Dej nedokázal odpovědět, Liberec získal na hradecké půdě šesté vítězství v řadě – 3:4 po nájezdech.