Schwarz vynuloval chomutovské střelce a Birnerovy trefy zajistily Tygrům tři body

Date of publication Author Jan Kousal

Chomutov/Liberec - Bílí Tygři v rámci 47. kola zavítali na led chomutovských Pirátů, kde se odehrála velmi tuhá hokejová bitva. Svěřenci Filipa Pešána se nakonec díky čistému kontu Marka Schwarze a dvěma brankám Michala Birnera mohli radovat z důležitého tříbodového zisku.

47. kolo, neděle 21. února 2016
(0:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky

Branky a nahrávky: 30. Birner (Krenželok, Ševc), 32. Birner (Řepík, Vampola). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič – Flegl, Polonyi. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 250. Střely na branku: 18:31. Průběh utkání: 0:2. Hráči zápasu: Jan Rutta (CHM) a Michal Birner (LIB).

Piráti Chomutov

Kristan – Skinner, Rutta, Tejnor, Valach, Pereťjagin, Šidlík, Harant – Tomica, Červenka, Pospíšil – Hřebejk, Kämpf, Květoň – Sklenář, Dušek, Ölvecký – Račuk, Chlouba, Kaše

Schwarz – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Výtisk, Vitásek, Plutnar – Birner, Vampola, Řepík – Radivojevič, Bulíř, Bakoš – Krenželok, Jelínek, Valský – Vlach, Stránský, Ordoš

Chomutov si připomínal sedmdesáté výročí založení místního klubu a proti Liberci se Piráti oblékli do speciálních retrodresů. Oslavy domácím příznivcům mohl hned v první minutě pokazit Radivojevič, velká šance nejproduktivnějšího libereckého hráče však skončila jen na tyči svatyně, kterou střežil Robert Kristan.

O chvíli později se blýskl Marek Schwarz. Kotouč se trochu šťastně odrazil mezi kruhy, kam si najel Květoň. Ránu zápěstím z ideální pozice namířil chomutovský forvard do betonu libereckého gólmana, a tak skóre zůstalo bezbrankové. Nic na tom nezměnilo ani nebezpečné zakončení Michala Birnera z levého kruhu, které rozvlnilo pouze boční síť chomutovské klece, a tak se šlo do kabin za stavu 0:0.

Na začátku druhé periody se Piráti prezentovali velmi aktivně. Do největší šance se dostal Sklenář, který se odpoutal od liberecké obrany a řítil se sám na bránu. Chomutovský útočník mířil nad lapačku Schwarze, jenže ten to dobře vystihl a na zakončení do horní poloviny brány si pochutnal. Vzápětí adresoval Červenka prudký pas před bránu Tomicovi, od jehož hokejky se kotouč odrazil těsně mimo tři tyče.

V polovině prostřední části Tygři dostali k dispozici dvojnásobnou početní výhodu pět na tři, kterou také dokázali využít. Krenželok si u pravého mantinelu dobře pokryl puk tělem a poté ho nahrál na modrou čáru Michalu Birnerovi. Ten si ještě s kotoučem popojel mezi kruhy, odkud nechytatelnou ranou k tyči překonal Kristana – 0:1. Michal Řepík vyváží kotouč

To ale od šelem ještě nebylo vše. Na konci pokračující přesilovky Kristan neudržel Vampolovu dělovku příklepem, šikovný Michal Řepík vydoloval kotouč pro sebe za bránu a zpoza ní nalezl u levé tyčky Michala Birnera, který už ve hře pět na pět zakončoval do prázdné – 0:2. Podobně jako Tygři si dvojnásobnou početní výhodu vyzkoušeli i domácí, jenže na rozdíl od Libereckých se jim ji nepodařilo využít.

Zkraje třetí třetiny vyrazili Chomutovští do přečíslení tři na dva, které zakončoval Rutta. Schwarz ale díky obětavosti Jana Výtiska, který neváhal padnout do projektilu domácího beka, zasahovat nemusel. Na druhé straně otestoval Kristanovu pozornost z otočky Radivojevič, jeho zakončení slovinský gólman vytěsnil betonem.

Třetí branku šelem mohl přidat Krenželok, který ale z bezprostřední blízkosti bekhendem pouze vyprášil rukavici skvělého Kristana. Další možnost Pirátů přišla v přesilovce čtyři na tři, v níž Červenka z levého kruhu zápěstím jen těsně minul vzdálenější horní růžek tygří branky. Chomutovští se v závěru zápasu odhodlali ke hře bez brankáře, ale Marku Schwarzovi už čisté konto nikdo nesebral. Liberec tak díky jeho bezchybnému výkonu a dvěma brankám Michala Birnera získal důležité tři body.

Břetislav Kopřiva
„Zápas se mi hodnotí těžko, protože v tak významný den jsme chtěli uspět. Liberec byl ale kvalitní soupeř a prokázal to na ledě. Bylo jasné, že velkou výhodu bude mít tým, který se dostane do vedení. Nám se z několika šancí v průběhu druhé třetiny gól nepodařilo vstřelit. Pak jsme špatně sehráli oslabení ve třech a následně dostali druhý gól, Liberec si to pak už hlídal. Klukům nemůžu nic vytknout, dali do toho hodně úsilí, ale nedali jsme góly.“

Filip Pešán
„Odehráli jsme utkání trpělivě. Věděli jsme, že Chomutov doma předvádí velmi dobrý hokej. Byli jsme trpěliví celých šedesát minut a celou dobu jsme byli o chloupek lepší. V brance stál výborný Marek Schwarz. Ten je hlavním důvodem, proč jsme uhráli tři body.“

47. kolo, neděle 21. února 2016
(0:0, 0:2, 0:0)