Série končí, po deseti zápasech bez porážky zastavila Tygry Sparta

Date of publication Author Dominik Jakubec

Praha - Desetizápasovou šňůru výher se naši hráči v neděli pokoušeli prodloužit na ledě pražské O2 Arény proti domácí Spartě. Ani rychlé vedení však tentokrát nestačilo, ve druhé třetině si Sparta vydobyla tříbrankový náskok a ten jí nakonec vydržel až do závěrečné sirény. Vzhledem k zaváhání druhé Plzně však naši hráči stále vedou tabulku se čtrnáctibodovým náskokem.

33. kolo, neděle 03. ledna 2016
5:2
(1:1, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. Čajkovský (Sabolič, Netík), 25. Sabolič (Švrček, Hamilton), 28. Hamilton (Mikuš, Hrbas), 32. Buchtele (Přibyl, Eminger), 59. Sabolič (Klimek, Hamilton) – 2. Valský (Jelínek, Krenželok), 43. Bakoš (Bulíř, Derner). Rozhodčí: Hodek, Hejduk - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 11 105. Střely na branku: 22:41. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2.

HC Sparta Praha

Pöpperle – Polášek, Eminger, Švrček, Čajkovský, Mikuš, Hrbas, Kalina – Buchtele (A), Přibyl, Forman – Sabolič, Klimek, Hamilton – Kumstát (A), Pech, Netík (C) – Kudrna, Dragoun, Procházka – Černoch.

Lašák – Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Výtisk (C), Vitásek, Plutnar – Birner, Vampola (A), Řepík – Radivojevič (A), Bulíř, Bakoš – Krenželok, Jelínek, Valský – Vlach, Jonák, Stránský.

Do utkání vlétli Tygři ve velkém stylu. Už po minutě a dvanácti sekundách hry se totiž před brankou objevil Jakub Valský a šikovnou skrytou střelou překonal Pöpperleho. Za pár minut dokonce mohlo být ještě lépe, když se do velké příležitosti dostal obránce Tomáš Mojžíš, jehož střelu z pravého kruhu však dokázal Pöpperle chytit.

Sparta dokázala vyrovnat skóre během své první početní výhody. Zatímco si střelec prvního gólu Jakub Valský odpykával trest za nedovolené bránění, nahodil Michal Čajkovský od modré čáry kotouč na branku a Ján Lašák přes zakrytý výhled neměl šanci na puk zareagovat. Zato v následujících minutách se slovenský gólman činil a několikrát pohotově zabránil soupeři v otočení skóre.

Také náš tým mohl během své první přesilové hry skórovat, když po patnácti minutách hry našel Birner na modrém kruhu Michala Řepíka, ten však pouze těsně minul. Velkou příležitost měl ještě v závěru periody šikovný Martin Bakoš, který se prodral až před brankáře, nakonec však se svým sólem na Pöpperleho nevyzrál.

Druhé dějství už pro Tygry tak úspěšně nezačala. Ve 25. minutě totiž po Švrčkově ráně od modré vyrazil Lašák kotouč před sebe, kde si ho Robert Sabolič přikopl k brance a hokejkou usměrnil až do odkryté klece. A o tři minuty později bylo ještě hůř. Mikušovu střelu totiž těsně před Lašákem tečoval Curtis Hamilton a puk potřetí zapadl až do liberecké branky.

Po půlhodině hry už se začala vítězná série pořádně otřásat. Jan Buchtele totiž dostal přesný pas před branku a bekhendem dokázal překonat bezmocného Jána Lašáka. Naši hráči se rozhodně nehodlali vzdát, blízko snížení byl Michal Řepík, jeho dorážku však dokázal Pöpperle pohotově vykrýt. Předvedl se také Ján Lašák, který na druhé straně odmítl kapitulovat proti Formanově dělovce.

Ve třetí třetině se před Tygry nacházel velmi těžký úkol, museli dohánět tříbrankovou ztrátu. Svěřenci Filipa Pešána přidali na aktivitě a snížit mohl Lukáš Krenželok, který minul odkrytou branku. Šelmy to však mrzet příliš nemuselo, neboť o půl minuty později zakončil po Bulířově přihrávce pohlednou akci střelou do prázdné branky Martin Bakoš.

Tlak Liberce byl následně značný, Sparta se po inkasování zaměřila především na defenzivu a snažila se využít případných okének v tygří obraně. Jedno takové se otevřelo pro Saboliče, ten si však v úniku neporadil ideálně. Na druhé straně bylo před Pöpperlem rušno během přesilové hry Tygrů, když v rozmezí několika sekund pálili Bulíř a Radivojevič, skórovat však nedokázali.

Smyčka kolem domácí branky se sice stahovala, další gól ne a ne přijít. Dramatické situace přinesla závěrečná hra Tygrů v šesti, při níž však naši hráči už korigovat stav nedokázali. Naopak, závěrečnou tečku zařídil Robert Sabolič trefou do prázdné branky. Liberec tak i přes bojovný výkon přišel o svou desetizápasovou vítěznou šnůru. Nezbývá než věřit, že v pátečním domácím duelu s Chomutovem odstartují svěřenci Filipa Pešána novou sérii.

Josef Jandač
„Myslím, že jsme měli zpočátku ze soupeře až přílišný respekt, ale po poměrně rychlé brance jsme začali vyrovnávat hru a ve druhé třetině jsme zápas po standardních situacích rozhodli. Důležité bylo, že jsme ubránili liberecké přesilovky. Soupeř nás sice dvojnásobně přestřílel, ale byli jsme efektivnější a Tomáš Pöpperle odchytal výborný zápas. Bylo znát, že Liberec hraje v laufu, ale my jsme se mu vyrovnali a těžký zápas zvládli.“

Filip Pešán
„Do zápasu jsme vstoupili dobře a kluci plnili taktiku, kterou jsme jim předepsali. Sparta hrála velmi ostře a s jejím forčekinkem jsme měli co dělat. V prostřední třetině jsme měli paradoxně víc vážnějších šancí, ale domácí nám dali tři góly z vhazování či předbrankového prostoru. V závěru jsme ještě chtěli duel zdramatizovat. Málem se nám to povedlo, ale sparťané gólem do prázdné brány pečetili své zasloužené vítězství.“