Šestnácka ve vyhroceném utkání přemohla Litvínov 2:0, zaskvěl se Čajan

Date of publication Author Jonáš Jech

Liberec – V 6. kole druhé části skupiny A ELIOD Extraligy mladšího dorostu se Bílí Tygři utkali s týmem z Litvínova. Zápas tabulkových sousedů předurčoval vyrovnané klání a tak tomu skutečně bylo. Domácí dali do zápasu vše a prezentovali bojovným, důrazným a hlavně atraktivním hokejem. Vstřelili dvě branky, které však díky nadpozemskému výkonu a čistému kontu brankáře Čajana, stačili k tříbodovému vítězství nad silným soupeřem.

VI. kolo, čtvrtek 11. ledna 2018
(1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky

Branky a nahrávky: 4. Cikhart (Pray), 44. Jiruš. Rozhodčí: Demuth – Hradil, Servus. Vyloučení: 10:11. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 77. Střely na branku: 36:23. Průběh utkání: 2:0.

Čajan – Kovář, Hampl (C), Hladík, Böhm, Šedivý, Starý, Kollert – Pray, Jansa, Trunda, Cikhart, Jiruš, Měchura, Folda, Strnad, Nezbeda, Gajda

HC VERVA Litvínov

Čermák – Minařík, Hocelík, Háva, Kroupa, Gebhart, Miškovič, Kadár – Leitner, Dej, Limanovský, Adámek, Stehlík (C), Vopat, Slavík, Kudrhalt, Kočárek, Fišer, Nikl, Skuhrovec

Tygři na soupeře vlétli od první minuty a diktovali tempo. Po 50ti vteřinách Nezbeda osamocený vypálil v prostoru mezikruží a trefil tyčku. Avšak domácí nemuseli smutnit dlouho. V čase 03:03 se vrhl do útoku Jan Cikhart. Měl proti sobě pouze jednoho obránce, přes kterého se puk odrazil do protipohybu Čermáka. Modro-bílí byli v laufu. Šedivého ukázkový body-check jim jen přidal na sebevědomí. Navýšit vedení mohl opět Nezbeda. Hamplův přesný puk od modré mu však sjel na patu hole a jeho zakončení bylo velmi nepřesné. O minutu později přestřelil poloprázdnou branku Strnad. Hosté se první velké šance dočkali až v krátce před koncem třetiny. Vopat se odpoutal od obránců, kteří ho však rychle opět dostihli a tak byl donucen tento forvard pálit z velké vzdálenosti a Čajan si s jeho pokusem bez problémů poradil. O vedení mohli domácí přijít půl minuty před koncem. Při signalizované výhodě se domácí dopustili dalšího faulu před Čajanem. Při nařízeném trestném střílení si však Limanovský na libereckého gólmana forhendovou kličkou nepřišel.

Ve druhém dějství jsme viděli o poznání vyrovnanější partii. První šanci měl Limanovský, který se snažil odčinit svůj předchozí nezdar a v dobré pozici si raději vybral střelu namísto přihrávky lépe postavenému spoluhráči. Bohužel pro něj přestřelil. Další gólovku měl také Nezbeda, zpoza branky se puk dostal až před Čermáka, který neměl přehled o situaci. Náhodou však jeho beton stál v cestě dorážky libereckého útočníka. Na druhé straně se pomalu rozjížděla show Pavla Čajana. Přečíslení tři na jednoho hosté vyřešili dobře a rychle si vyměnili puk. Brankář však celou situaci přečetl, byl na správném místě a střela ho trefila do hrudi. Při snaze rozvinout útok chyboval Hladík. To vyústilo v šanci Adámka, který mohl z mezikruží trefovat poloodkrytou branku. Přihrávku však netrefil a zklamaně odešel střídat.

Prakticky ve stejném čase jako v první dvacetiminutovce se Tygři prosadili i v posledním dějství. S nájezdem si ještě Čermák poradil, ale s dorážkou dobruslivšího Vojtěcha Jiruše už ne a ten navýšil vedení Severočechů. Šanci na to dostat se opět do kontaktu skóre měl o chvíli později ze samostatného nájezdu Vopat. Ale stejná klička jako v prvním případě znamenala totožný výborný zákrok Čajana. Utkání se přiostřilo a hráči jakoby už nadále nechtěli hrát v plném počtu ani na jedné straně.

„Z tvrdé a fyzické hry soupeře, které jsme se přizpůsobili pramenila spoustu faulů.“

Opakovaná oslabení prokládal skvělými zákroky domácí gólman. Litvínov to zkoušel všemi způsoby. Ale ani mezi betony, ani po hrubce v obranném pásmu a ani z Niklova samostatného úniku hosté snížit nedokázali.

„My to moc dobře víme, že je to výborný brankář. Dnes to jen potvrdil. Doufám, že v tom bude pokračovat, jak tady, tak i v reprezentaci.“

Po jednom takovém nájezdu se do rozmíšky dostal Stehlík s Hladíkem. Souboj vyhrál Hladík, který povalil svého protihráče, avšak šlo o rovnocennou a vyrovnanou bitku a oba borci si vysloužili obdiv spoluhráčů i fanoušků. Ofenzivní bezmoc žluto-černých a Čajanovo galapředstavení pečetil reprezentační gólman osm vteřin před koncem, kdy se roztažený přes celé brankoviště postavil pouze maskou a rukavicí proti dorážce Fišera. Neuvěřitelným zákrokem uhájil čisté konto.

Gratulace brankáři Čajanovi v podání Jana Křepelky

Václav Kočí
„Deset minut jsme hráli náš hokej, kdy jsme rychle posouvali puky a dostávali se do šancí. Pak jsme se přizpůsobili hře Litvínova, která je založená na spoustě soubojích a tvrdém hokeji, což si myslím že byla naše zásadní chyba.“

Martin Tvrzník
„Byl to super zápas. Nějak takhle si představujeme zápasy v play-off. Rychlá, tvrdá a agresivní hra na obou stranách. Pro nás ale utkání se špatným koncem, protože se nám nepodařilo vstřelit branku a prohráli jsme. Liberec nastoupil v plné sestavě, jako do play-off jak by chtěli hrát. My jsme bohužel v plné sestavě nepřijeli, ale takovými zápasy kluci rostou, jak liberečtí tak naši a takové utkání budou za dva měsíce všechny až začne pla-off. Tvrdý a agresivní hokej a z toho vyplívají častá vyloučení. Kluci do sebe šli, udělali nějaké fauly ale myslím si že je super, že si po zápase podali ruce a objali.“

VI. kolo, čtvrtek 11. ledna 2018
(1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky

HC VERVA Litvínov