Slavia si první místo pohlídala

Date of publication Author Lukáš Hykš, Štěpán Hanuš

L i b e r e c - Vánoční sen všech libereckých příznivců zůstane nenaplněn. Tygři si v tvrdém utkání vypracovali pramálo gólových šancí a podlehli v Sazka Areně v souboji o první místo. Kotouč za záda Fraňka se podařilo dostat pouze <b>Patriku Rozsívalovi</b>. Vítěznou branku si připsal syn trenéra Vladimíra Růžičky a rozhodl o třech bodech pro pražskou Slavii.

35. kolo, čtvrtek 22. prosince 2005
3:1
(1:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Beránek (Tomica), 24. Růžička ml. (Dlouhý, Žabka), 35. Bednář (Beránek) - 27. Rozsíval (Pajič, Richter). Rozhodčí: Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:11. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6264. Střely na branku: 35:37. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

HC Slavia Praha

Franěk - Kadlec, Pojkar, J. Novák, Žižka, Kolařík, Graňák, Žabka, Drtina - Bednář, Beránek, Tomica - Vlasák, Divíšek, Sup - Hruška, Kopecký, Duda - Vondrka, Růžička ml., Dlouhý.

Hnilička - Hanzlík, Jiruš, Rýgl, Richter, Krstev, Hlavačka, Holub - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, S. Procházka - Klimenta, Vampola, Víšek - Pajič, Pabiška, Rozsíval.

V úvodu zápasu byli aktivnější hosté z Liberce. Dokumentoval to ve 3. minutě závar před Fraňkem, při němž brankář Slavie musel v krátkém sledu krýt střely Krsteva, Rýgla a Rataje. Ještě v téže minutě domácí gólman zachránil svůj tým, když se do přečíslení dostali Procházka se Šachlem. Petr Franěk měl tedy zpočátku více práce než jeho protějšek Hnilička. V 7. minutě se poprvé vylučovalo, poté co Jiruš fauloval loktem Supa. Sám postižený hráč pak měl v početní převaze největší šanci. Po přihrávce Kadlece se ocitl sám před Hniličkou, naneštěstí pro domácí byl již příliš blízko brance. Jelikož se z dobré pozice neprosadil ani Vlasák, Liberec přestál oslabení bez újmy. Druhou přesilovku ale domácí již využili. V době, kdy na trestné lavici seděl Šachl, se po velkém závaru před Hniličkou prosadil kapitán Pražanů Josef Beránek. Na kostce nad ledem v tu chvíli svítil čas 12:38. V 18. minutě se při hře čtyři na čtyři před strážce liberecké svatyně prokličkoval odvážně Hruška a Martin Richter ho musel zastavit jen za cenu faulu. Slavii se tak naskytla krátká přesilovka čtyři na tři. Tygři ovšem bránili velmi pozorně a stav 1:0 platil i po dvaceti minutách.

Do druhé části vstoupila Slavia velmi dobře. Ve 22. minutě sice svěřenci Vladimíra Růžičky nechali zatopit před Fraňkem Rozsívala, ale o minutu později udeřili sami. Do přečíslení se dostala dvojice Dlouhý, Růžička, prvně jmenovaný zvolil přihrávku na svého spoluhráče a syn slávistického kouče se po přesné trefě mohl radovat z premiérového extraligového gólu. Dlouho ale radost domácím nevydržela. Ve 27. minutě se po dlouhotrvajícím pobytu Liberce v útočném pásmu, při němž se slávisté několikrát pokusili neúspěšně vyhodit, odhodlal ke střele Patrik Rozsíval a Fraňkovi propadl kotouč mezi betonama. Liberec kontaktní gól psychicky povzbudil a červenobílí se navíc museli vzápětí po faulu Drtiny bránit ve čtyřech. Oslabení však sehráli velmi dobře a dokonce měli příležitost ke skórování, jmenovitě Vlasák, jenž se dostal do sólového nájezdu na Hniličku. Libereckým se nepovedla ani další přesilovka, kterou jim nabídl svým počínáním v rozporu s pravidly Kadlec. Nutno podotknout, že ani přesilovky domácích nepatřily rozhodně mezi učebnicové. Nebezpečnější byly oba týmy paradoxně při standardním počtu hráčů na ledě. Ve 35. minutě přišla chvíle Jaroslava Bednáře. Ten si počíhal před brankou na přihrávku od Josefa Beránka a nenápadnou tečí změnil dráhu puku tak, že Hnilička byl bezmocný. Necelé dvě minuty před druhou sirénou domácím příznivcům i hráčům pořádně zatrnulo. Vaicova střela nejprve orazítkovala břevno a následná dorážka Vampoly pro změnu rozezvučela tyč. Celou situaci při prvním přerušení ještě hlavní rozhodčí Šindler konzultoval s kolegou u videa, ten ale pouze potvrdil, že branky nebylo dosaženo. Jen malou útěchou bylo Libereckým potrestání hráčské lavice Slavie za příliš hráčů na ledě, neboť trend nepovedených přesilovek pokračoval nadále.

Závěrečné dějství žádné drama nepřineslo. Hrál se sice oboustranně útočný hokej, jenže gólových šancí se příliš neurodilo. Zato vyloučených přibývalo jako na běžícím páse. Ani jeden z týmů svoji početní převahu však nedokázal přetavit v gól. Největší šanci ve třetí třetině měl na holi v 56. minutě Čermák, který zůstal nepokrytý u levé tyče Fraňkovy brány, ale v rozhodující chvíli zamířil vedle. V 59. minutě hosté využili vyloučení Supa k odvolání gólmana, naděje na zvrat však po šesti sekundách poslal do nenávrtana svým faulem Hlavačka. Slávisté utkání poté v klidu dohrávali. V souboji o první místo tak obstáli a odskočili svému soupeři v tabulce na čtyřbodový rozdíl.