Sparta porazila Liberec i potřetí v sezóně

Date of publication Author Radek Šenk

Hořkou pilulku museli spolknout diváci ve Svijanské aréně. Domácí hráči byli v první části Pražanům sice vyrovnaným soupeřem, branky však dával soupeř. Tři zásahy do černého v první třetině znamenaly jasné vedení. Druhá část pak jen potvrdila předcházející dění a po dalších dvou chybách v obraně, za stavu 0:5, musel Svobodu střídat Pavel Falta. Liberec v nedělním utkání vstřelil jedinou branku, o níž se postaral kapitán Václav Novák (viz. foto). Sparta se pak ještě jednou dokázala prosadit a zvítězila 6:1.

34. kolo, neděle 28. prosince 2003
1:6
(0:3, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 52. V. Novák (S. Procházka, Kašpařík) - 9. Řezníček (Broš), 9. Tomajko, 16. Bartečko (Tomajko), 23. Sedlák (Ujčík), 23. Vrbata (Špilár), 56. Ujčík (Jan Hanzlík, Šimíček). Rozhodčí: Havlík - Dědek, Chytil. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 5348.

O. Svoboda (23. Falta) - Čakajík (25. Holub), J. Moravec, Jareš, Jiruš, J. Nedvěd, Ťupa - V. Novák, Kašpařík, S. Procházka - Čermák, Plodek, J. Hašek - Korhoň, Vampola, Rozsíval - M. Hájek, M. Straka, Verčík. Trenéři: Paleček, Dvořák a Nedvěd st.

Bříza - Sloboda, Řezníček, J. Kasík, Srdínko, Výtisk, Jan Hanzlík - Kratěna, Broš, Chabada - Bartečko, Marek (44. Dragoun), Tomajko - Ujčík, Šimíček, Z. Sedlák - Vrbata, Bakus, Špilár. Trenér: Konečný.

Po počátečním oťukávání zahrozili domácí z hole Korhoně. Liberecký rychlík ale poprvé narazil na zeď jménem Petr Bříza. Jak se později ukázalo, nebylo to naposled. Holešovický brankář se stal ústřední postavou nedělního večera, ve 3. minutě při něm stálo i štěstí, když Ťupa trefil odražený puk pouze do tyče.

Liberec hrál vyrovnanou partii, bohužel k nelibosti publika ve Svijanské aréně branky dával především soupeř. Na osmou minutu budou pod Ještědem ještě dlouho vzpomínat. Do ní totiž Tygři nastoupili oslabení o dva hráče. Na trestné lavici pykal Kašpařík za zbytečný faul v útočné třetině, o chvíli později ho následoval i Jareš. Sparta rozehrála svou přesilovkovou kombinaci a střela Řezníčka od modré si poprvé našla skulinku do Svobodovy branky - 0:1. Neuplynula ještě ani půlminuta a hosté se mohli radovat podruhé. Čakajík zpoza vlastní branky namazal Kratěnovi, který vymetl pravý horní roh liberecké svatyně – 0:2.

Tygři zbraně rozhodně nemínili složit, na Břízu si to namířil štírek prvního útoku Jan Plodek. Mezi třemi obránci se dostával do šance, sparťanská obrana tak musela zatáhnout za záchrannou brzdu a libereckého hráče faulovat. Obránce Řezníček však byl tak nešikovný, že rozhodčí Hašek nařídil trestné střílení. K němu se postavil sám postižený hráč, kličce do forhendu a střele mezi betony však chyběla větší razance a také pověstný kousek štěstí, Bříza byl opět úspěšnější. Zlomový okamžik utkání tak vyzněl pro Pražany. Sparta pak hrála ve velké pohodě, což dokreslila ještě před první přestávkou. Z trestné lavice se navrátivší Slovák Bartečko dostal ideální pas od Kratěny a Svoboda lovil puk ze své sítě potřetí. Svijanskou arénu jakoby v tu chvíli polil horkou vodou, diváci se nestačili divit, cože se to vlastně na ledě děje. Liberec byl od této chvíle téměř bezzubý, na hráče sedla deka a do konce první třetiny již nic kloudného nevymysleli.

Druhá třetina jen pokračovala v domácím trápení. Když nedokázali zužitkovat svůj nájezd Vampola s Korhoněm, přišel opět trest. Ujčík rozehrál od levého mantinelu mezi kruhy, kam si najel Sedlák. Liberecká obrana opět chybovala, Čakajík nedůsledně pokryl hostujícího útočníka, který z první prostřelil Svobodu – 0:4. Hned o čtyřicet sekund později rozsvítil červené světlo za domácím brankářem popáté mladíček Vrbata a Svoboda přepustil místo Faltovi. Tygří dvojka se hned ocitla pod sprškou střel, při střele Marka jí navíc pomohla jedna z tyčí. Bílí Tygři pak tupili své zuby jeden po druhém na Břízovi, kapitán Novák v dobré pozici přestřelil gólmana i s jeho brankou.

Třetí část toho hokejového již moc nepřinesla. Tygři se těžko dostávali do šancí přes obrannou hráz Sparty, a když už se jim to přeci jen povedlo, narazili na Břízu. Střelecké trápení protrhl Novák, který v 52. minutě propasíroval puk za gólmana Pražanů – 1:5. Radost ale Liberci nevydržela dlouho, svou druhou brankou v letošní sezóně upravil na konečných 1:6 Viktor Ujčík. Liberecká domácí série neporazitelnosti se tak zastavila na čísle pět. Sparťanský komplex však dál trvá, Tygři ani v jedenáctém vzájemném střetnutí nepoznali pocit vítězství. Na ten si budou muset počkat nejméně do 15. února, kdy je na programu další střetnutí v pražské T-mobile aréně.