Sparta vyučovala, jediný gól domácích dal bývalý Sparťan Pavel Kašpařík

Date of publication Author Radek Šenk

Ve 48. kole hokejové extraligy proti sobě nastoupili domácí HC Bílí Tygři Liberec a loňský mistr HC Sparta Praha. V utkání, které spíš připomínalo hru kočky s myší (domácí Bílí Tygři) Sparta vyučovala nováčka nejvyšší soutěže. V pohodě hrající Pražané přehráli domácí celek 1:4, když jediným kdo dokázal najít cestu za záda výborného Břízy, byl bývalý hráč Sparty hostující pod Ještědem Pavel Kašpařík. Oba jmenovaní byli vyhlášeni za nejlepší hráče utkání.

, pátek 21. února 2003
1:4
(1:2, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Kašpařík (V. Novák, Jiří Kudrna) - 4. Zelenka (Broš, Šrek), 20. Ujčík (P. Martinec, Havelka), 23. Jiruš, 23. Šrek (Tomík, Špaňhel). Rozhodčí: Kolísek, Souček - Pešek, Šátava. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:3. Diváci: 3546.

Koťátko - R. Pospíšil, J. Moravec, Jan Kudrna, Vála, Ovčačík, Kočí, L. Šmíd - Kábrt, M. Straka, Víšek - V. Novák, Kašpařík, Jiří Kudrna - Klimenta, Pabiška, Jech - Rozsíval, Hájek - navíc od 41. J. Šulc.

Bříza - Jan Hanzlík, Srdínko, Richter, Šrek, F. Ptáček, Jiruš, navíc od 44. O. Malinský - Zelenka, Broš, Tomajko - Paroulek, Leška, Bělohlav - Tomík, Šimíček, Špaňhel - Ujčík, P. Martinec, Havelka - navíc od 27. Kubinčák.

Liberečtí vstoupili do utkání se čtyřmi útočnými řadami, hned ve 2. minutě však bylo vyloučeno levé křídlo juniorského útoku Jech a Sparta z hole Zelenky trestala. Vzápětí dostali šanci přesilové hry také domácí, po vyloučení Šimíčka, který se účastnil hry bez helmy. Větší šanci si však nevytvořili. První třetina byla vůbec ve znamení mnoha vyloučených. Jednu z početních výhod využil agilní Kašpařík, který se v čase 12:28 dokázal prosadit před Břízou a vymetl levý roh sparťanské svatyně. Hráč, který přišel ze Sparty na hostování v průběhu sezóny výměnou za Kubinčáka, se tak již podruhé dokázal prosadit proti svému mateřskému klubu. V 15. minutě si pak vyměnil puk další z bývalých Sparťanů v dresu Bílých Tygrů Václav Novák opět s Kašpaříkem, aby jej zastavil až hostující brankář Bříza. Ten spolu s obráncem Jirušem dokázali Nováka ubránit, byť je to stálo vhazování za posunutou branku. V poslední šanci domácích se předvedl obránce Moravec, který ale ani nadvakrát nedokázal v dobré pozici Břízu překonat. V zápětí na druhé straně dává o sobě vědět dvojice Jiruš - Bělohlav, domácí gólman Koťátko však nachází puk ve své lapačce. Ve poslední minutě dává o sobě poprvé vědět sparťanský ostrostřelec Ujčík, který po ideální přihrávce Martincově rozsvítí červené světlo za domácí sítí podruhé. Do kabin se tak odchází za stavu 1:2.

Do druhé třetiny vtrhli Pražané doslova jako uragán. Po vyloučení domácího útočníka Kudrny, se nedokázal prosadit hostující Paroulek. Vzápětí na to byl vyloučen další z domácích útočníků Hájek a hosté trestali. Nejprve Jiruš a vzápětí Šrek dokázali využít početní výhody a Sparta tak utekla na rozdíl tří branek. Jak se později ukázalo, byly to rozhodující branky celého utkání. Domácí se pak snažili seč mohli, v pohodě hrající Sparta se však nenechala zatlačit. Největší šance, do kterých se opět dostali bývalí Sparťané Kašpařík s Novákem, zůstaly nevyužity. Situace tři na jednoho ani další šance domácí nedokázali přetavit v branku.

Do třetí třetiny nastoupili lépe domácí, který nemohl vést lépe nikdo jiný než kapitán Straka. Ani jeho střela si však za záda Břízova cestu nenašla. Na konci druhé minuty o sobě dala opět vědět dvojice Novák - Kašpařík. Ani Rozsíval si nadvakrát nedokázal poradit s gólmanem Sparty a tak na druhé straně zahrozil Paroulek, který se staral o provozní teplotu domácího brankáře Koťátka. Největší šanci posledního dějství tak paradoxně musel likvidovat nejmladší v tygřím dresu, obránce Šmíd. Ten musel zasahovat na brankové čáře, když kryl střelu Tomíka poté co brankář Koťátko špatně odhadl situaci a vyjel daleko z branky. Do konce si Sparta již dokázala pohlídat domácí útočníky a k šanci je tak nepustila. Ani napotřetí se tak Liberečtí po reprezentační pauze vítězství nedočkali.