Těsné, ale přeci vítězství!

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Bílí Tygři si po třech porážkách opět připsali všechny body. Po velmi dramatickém průběhu, ve kterém nechyběly vyhrocené ani zákeřné momenty, se jim to povedlo v duelu proti poslednímu celku extraligy Mladé Boleslavi, která se ovšem s prohrou nechtěla smířit až do závěrečné sirény. Tygři si však náskok, z poloviny zařízený dnešní hvězdou <b>Andrejem Podkonickým</b>, pohlídali a poslali svého soupeře domů s prázdnou.

31. kolo, pátek 12. prosince 2008
4:3
(1:2, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Nedvěd (Nedorost, Jiruš), 26. Bartovič (Podkonický), 32. Podkonický (Nedvěd, Šimánek), 46. Podkonický (Harant, Kašpařík) - 1. Rod (Bauer, Sýkora), 15. Boháč (Důras), 40. Barinka z tr. střílení. Rozhodčí: Hribik - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 9:10, navíc Nedvěd (LIB) 10 min. a Kazjonov (MBL) 5 + do konce. Využití: 2:0. Diváci: 5327. Střely na branku: 53:33. Průběh utkání: 0:1, 1:2, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

Hnilička – Moravec, Jiruš, Zíb, Harant, Modrý, Holub – Nedorost, Nedvěd, Pabiška – Podkonický, Kašpařík, Šimánek – Klimenta, Dušek, Vantuch – Bartovič, Blatný, Šachl.

BK Mladá Boleslav

Chábera - Bauer, Posmyk, Jindra, Drábek, Brňák, Schnabel - Padělek, Král, Handlovský - Boháč, Barinka, Důras - Rod, Sýkora, Nouza - Kazjonov, Pajič, Pšurný.

Natěšení liberečtí fanoušci si po neúspěšné gólové přestřelce s Pardubicemi přáli jediné, a to vychutnat si vitězství proti poslednímu celku tabulky Mladé Boleslavi, nejlépe ještě s nejméně pěti góly v Cháberově síti k tomu. Jenomže neuběhlo ani šedesát sekund hry a všechny iluze o snadném průběhu bitvy se ztratily v zelenobílé vánici. V ní se totiž nacházel Tomáš Rod a skoro neviditelný tečoval Bauerovo nahození do protipohybu Hniličky – 0:1.

Od té doby však Mladoboleslavští sledovali protvníkovu bránu pouze ze vzdálenosti nepřesahující polovinu hřiště. Liberec si aktivní hrou vynutil přesilové hry a jednu z nich dokázal využít! Kombinaci, přesnou tak, že by se podle ní mohli řídit atomové hodiny, završil Petr Nedvěd, jenž využil Nedorostův pas ranou pod víko – 1:1.

Domácí si v dalším průběhu třetiny tvořili brankové příležitosti až s nečekanou lehkostí, avšak s jejich proměňováním to již bylo horší. V pohodě chytajícího Lva Cháberu nezkrotil ranař Zíb, ani metr před brankovištěm postavený Nedorost. Naopak nejhůře střílejícímu mužstvu extraligy stačila druhá šance a opět se měnilo skóre. Nová plzeňská posila Michal Důras si v mladoboleslavském dresu připsal první bod, když přihrávkou před nepříliš vysoký Hniličkův beton zajistil Danielu Boháčovi snadnou pozici ke skórování – 1:2.

V závěru třetiny se sice třetí formace zásluhou Blatného dostala do těsné blízkosti vyrovnávací branky, ovšem po dobrém zásahu hostujícího brankáře si na ní musela počkat až do šesté minuty následující části. V ní se trochu nečekaně prosadil střelou kolem Cháberovy hlavy v pádu mířící Milan Bartovič, a srovnal tak stav na 2:2.

Liberečtí se po vstřeleném gólu uklidnili a vzhledem k poměru branek začali více myslet na defenzivní činnost, i přesto se jim ale povedlo obrátit duel. V početní výhodě se o to postaral Andrej Podkonický, který na hranici modrého půlkruhu nalezl opuštěný kotouč a poté ho dlouhou kličkou umístil do branky – 3:2.

Ještě šiřší usměv na tváři trenéra Pešána mohl hned za pár minut vykouzlit Václav Nedorost, jenže svůj únik neproměnil a následně nařízené trestné střílení za Pajičův faul na něj zase pokazil Petr Nedvěd. Přímo hurónským smíchem se tak po konci druhé třetiny mohl otřásat kouč hostů Šejba. Jeho tým totiž nejenže přečkal obrovské příležitosti modrobílých, které si připravili Šachl a Jiruš, on dokonce sekundu před druhou sirénou vyrovnal na 3:3.

Stalo se tak při vlastní přesilovce po chybě Zíba, jenž nechal Boháče proniknout do samostatného úniku. Po pár krocích se mu ho sice podařilo zastavit, avšak sudí Hribik možná i trochu kompenzací za svůj předchozí verdikt nařídil trestné střílení, a to suverénním blafákem přesně zakončil Peter Barinka.

V úvodu třetího dějství se se šancí vytasil boleslavský forvard Nouza, avšak na Hniličkovi si nepochutnal, a tak se opět ujali slova tradiční vládci kotouče. Již jednou skórující Andrej Podkonický se z rohu probil před branku a pokoušel se propálit u pravé tyče postavenou zelenobílou zeď. Ta se však ukázala špatně zkonstruovanou, poněvadž slovenský reprezentant dloubl do puku, a ten poté centimetrovou škvírou prošel za Cháberova záda – 4:3.

Branku, jež by se hostům už hodně špatně dotahovala, mohl hned v další akci přidat Šachl, ovšem dnes si jeho střelecká forma vybrala oddechový čas, a stav tak zůstal nezměněn až do samého závěru. Značně vypjaté poslední minuty přinesly nejprve útočné probuzení hostů, to nejlépe reprezentovala šance Důrase, a poté také vyhrocené momenty jak na ledě, tak v hledišti.

Boleslavský pořízek Kazjonov se pustil do již v zápase několikrát atakovaného Nedvěda a kromě dobrého pocitu z vítězství v tomto nerovném duelu mu to také přineslo trest do konce utkání, jímž tedy zpečetil osud zápasu. Hosté po duelu neskrývali, že se jednalo o mstu za zákrok Nedvěda z šestnácté minuty, při kterém se zranil obránce Drábek. Ovšem celá situace skončila jinak, než si zelenobílí představovali. Rozhodčí totiž poslal Boleslavské do čtyřminutového oslabení, které je připravilo o závěrečný nápor. Liberec tak dotáhl střetnutí do vítězného konce a porazil soupeře výsledkem 4:3.