Třetí finále na ledě brněnské Komety rozhodla první třetina

Brno - Třetí finále přineslo opět nesmírně bojovný výkon našeho mužstva. To po dvou inkasovaných brankách v úvodní části vrhlo veškeré síly do útoku, Čiliak si ale se všemi pokusy poradil, Svačinu zase zastavila tyč. Tygři prohráli na jihu Moravy 0:3.

F3, úterý 18. dubna 2017
3:0
(2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Kováčik (J. Krejčík), 13. M. Kvapil (Hruška), 59. Zaťovič (Čermák). Rozhodčí: Pešina, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:0 V oslabení: 0:0. Střely na branku: 22:27. Hráči utkání: Marek Čiliak - Ján Lašák. Diváci: 7 700.

HC Kometa Brno

Čiliak – J. Krejčík, O. Němec, Gulaši, Kováčik, Malec, Bartejs, Trška, Zábranský – M. Kvapil, Hruška, M. Erat – T. Havránek, H. Zohorna, Mallet – Zaťovič, Čermák, Haščák – R. Zohorna, Dočekal, Vondráček

Lašák – Jánošík, R. Šimek, Derner, Plutnar, Kolmann, Mojžíš, Pyrochta – Radivojevič, P. Jelínek, Lakatoš – Svačina, L. Krenželok, Valský – Ordoš, Bližňák, Bartovič – A. Dlouhý, Vantuch, J. Stránský

Trenér Filip Pešán musel před třetím zápasem zamíchat se sestavou, do duelu totiž neměl k dispozici Martina Ševce a Michala Bulíře. Hned zkraje zápasu dostaly oba celky postupně příležitost přesilových her, skóre se ale neměnilo. Prosadit se mohl Radivojevič s Ordošem, ke kterým se shodně odrazil v intervalu jedné minuty kotouč po Jánošíkově střele. První jmenovaný promáchl, druhý svým pokusem netrefil branku.

Na druhé straně vyslal Krejčík křižným pasem do velké šance Jozefa Kováčika. Ján Lašák proti ráně domácího beka vytasil famózní zásah, kotouč, jenž trefil lapačku, se však nakonec přeci jen dostal za brankovou čáru a Kometa vedla. O pouhých třiatřicet vteřin později se střelou k bližší tyči prosadil Marek Kvapil. Další akci Komety zlikvidoval vynikajícím zásahem gólman šelem, když se roztáhl na brankové čáře a nepovolil Zaťovičovi zasunout puk mezi tři tyče.

První větší šanci ve druhé třetině obstaral Leoš Čermák. Ten zůstal sám před Lašákem, nicméně slovenského brankáře pokusem mířícím mezi betony nepřekonal. Na druhé straně zase zvolilo břevno, Svačinovi nabil na pravou stranu Jelínek, stav však zůstal neměnný. Čiliak neinkasoval ani po střele Ordoše, který pálil z velké blízkosti. Tygři pokračovali v tlaku, další dělovku vyslal od mantinelu Plutnar, brněnský gólman vyrazil kotouč do rohu kluziště.

Tygři bojovali ze všech sil, Šimek se prezentoval kvalitním obranným zákrokem proti Kvapilovi, Mojžíš zase zblokoval ránu Haščáka a Plutnar zneškodnil přečíslení domácích 2 na 1. Do kabin se tak obě mužstva rozcházela za stavu 2:0 pro Kometu. Na začátku třetí části se vyznamenali maskovaní muži, Kvapilovu střelu zachytil Lašák do lapačky. Nebezpečné výpady Krenželoka se Stránským zase zneškodnil Čiliak.

Ve 49. minutě se málem stala gólem Čermákova přihrávka skrz brankoviště, která proklouzala pod přesouvajícím se libereckým brankářem. Na druhé straně se snažil ihned odpovědět Valský, úvodní gól našeho celku ale neobstaral. Mezi tři tyče nedostal kotouč ani Mário Bližňák po pasu Vladimíra Svačiny zpoza branky, slovenský útočník netrefil v kritické fázi přihrávku ideálně. O několik chvil později nebezpečně pálil zprava Zaťovič, avšak Lašák si připsal jistý zákrok. Liberečtí v závěru duelu vyzkoušeli dlouhou hru bez brankáře. Ve velké příležitosti stanul Svačina, jenž pálil z první, úspěšný nebyl. Kometa naopak zásluhou Martina Zaťoviče zvýšila své vedení a definitivně tak stvrdila svou výhru.

„Viděli jsme velmi bojovné utkání, férové utkání bez nefér zákroků z obou stran. Byl to z obou stran odbojovaný zápas v úžasné atmosféře. Troufnu si tvrdit, že jsme po dvě třetiny byli o chloupek lepším týmem my, ale to vycházelo ze stavu 0:2, kdy se Brněnští už tolik netlačili dopředu a pečlivě celé dvě třetiny bránili. Srazil nás gól, co svět neviděl. Hned jsme vzápětí po dlouhé pauze dostali další a těchto třicet vteřin rozhodlo třetí utkání.“

Kamil Pokorný
„Měli jsme dobrý vstup do zápasu, dostali jsme se do vedení 2:0. Hrálo se s velkým nasazením a s obrovskou bojovností z obou stran. Atmosféra byla famózní, samozřejmě jsme se hodně soustředili na kvalitní obranu. Soupeř sice měl ve druhé třetině nějaké šance, ale my také, hrozili jsme z brejků, které jsme nakonec nevyužili. Třetí třetinu si myslím, že jsme po taktické stránce sehráli velmi dobře. Soupeře jsme nepouštěli do žádných vyložených šancí a zaslouženě jsme dovedli zápas do vítězného konce. Je potřeba poděkovat divákům, kteří nám neskutečně dodávali energii a i hráčům, kteří zápas odbojovali na 130 %.“