Tygři drželi krok s favoritem polovinu utkání, z Vítkovic se ale nakonec vrací bez bodu

Date of publication Author Ondřej Flanderka

Vítkovice/Liberec – Hodně očekávaný duel Bílých Tygrů na ledě Vítkovic zvládli lépe Ostravané. Tygři sice v první polovině utkání předváděli zlepšenou hru obrany, nicméně vstřelit dokázali pouze jediný gól, a když v úvodu třetí části Vítkovice daly dva rychlé góly, bylo o vítězi rozhodnuto.

15. kolo, neděle 11. října 2009
4:1
(0:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 23. Treille (Hruška, Rehák), 26. Sičák (Kvapil, Klimek), 44. Ujčík (Svačina), 46. Hubáček (Stehlík) - 25. Moravec (Podkonický). Rozhodčí: Husička, Grečko (SVK) - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5950. Střely na branku: 28:23. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

HC Vítkovice Ridera

Štěpánek - Rehák, Trnka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Voráček - Kvapil, Burger, Hubáček - Treille, Štefanka, Varaďa - Ujčík, Vrána, Svačina - Klimek, R. Hruška, Szturc.

Leinonen - Hunkes, DeSantis, Jareš, Moravec, Derner, Rýgl, Čakajík, Pavlů - Hlaváč, Nedvěd, Klimenta - Nedorost, Kašpařík, Bartovič - Víšek, Podkonický, Packart - Vantuch, Plodek, Špaček.

Do domácí brány se po delší pauze vrátil reprezentant Jakub Štěpánek, v prvních minutách ale skoro žádnou práci neměl. Liberečtí totiž nastoupili s předem ohlášenou taktikou takřka totální defenzívy a tu v úvodu duelu plnili na výbornou. Leinonen tak musel zasahovat pouze proti střelám Hubáčka a Kuboše, které ale v pohodě lapil.

Své útočné choutky ukázali Severočeši až v deváté minutě. Špaček vybídnul ke střele Vantucha, jeho rána z kruhu ale letěla přímo do připraveného Štěpánka. Krátce po něm to zkoušel i Bartovič, ten ale netrefil z dobré pozice branku. Po těchto dvou momentkách se Tygři opět stáhli do obranné ulity a vyčkávací taktikou nedovolovali Ostravanům přímo ohrozit Leinonena. Po dvaceti minutách tak byl stav 0:0, k čemuž dopomohlo, že sudí nemuseli ani jednou vylučovat.

Prostřední část přinesla otevřenější hokej a konečně i branky. Průnik Bartoviče a střela z úhlu ještě červené světlo nerozsvítila, dorážka Yoricka Treille ze vzduchu po nahození Reháka od modré, už ale přinesla radost do domácích řad. Když pak minutu poté odešel na trestnou Vantuch, vypadalo to s Tygry ještě hůře. Nicméně hra v oslabení přinesla nečekaně vyrovnání. Jiří Moravec nahodil od modré čáry puk na branku, před Štěpánkem projel Podkonický, který mu zaclonil výhled a kotouč z hole libereckého beka zaplul do horního rohu – 1:1.

To však stále nebylo vše. Rušný úvod druhé dvacetiminutovky dokončil Vladimír Sičák, který stále ještě při Vantuchově trestu dorazil za dezorientovaného Leionenena pokus Kvapila. Poté se obě družstva opět na chvilku zatáhla a několik šancí přinesly až přesilové hry na obou stranách. V sedmatřicáté minutě, když už se pokračovalo v pěti, trefil Varaďa tyčku a i celý zbytek třetiny s pořadovým číslem dvě se dohrával před libereckou brankou. Stav se již ale nezměnil.

Závěrečnou třetinu zahajovali v početní výhodě domácí, šanci si ale nevytvořili, podobně jako o chvíli později v přesilovce Tygři. Asi definitivní rozhodnutí tak přinesl závěr čtyřiačtyřicáté minuty, kdy si Viktor Ujčík vyměnil puk se Svačinou a střelou nad ležícího Leinonena zvýšil na 3:1. Ještě více do kolen pak poslal hosty o další dvě minuty později Petr Hubáček, který snadno projel obranným pásmem Liberce a střelou nad rameno finského brankáře poslal domácí do tříbrankového trháku.

Zbytek zápasu se dohrával už víceméně z povinnosti, šancí bylo pomálu, protože o majiteli bodů bylo rozhodnuto. Po prohře 1:4 tak mají Tygři na svém kontě další porážku.