Tygři na vítězné vlně, Litvínov sestřelili již v první třetině

Date of publication Author Lukáš Šonský

Litvínov/Liberec - Bílí Tygři se stále drží na prvním místě extraligové tabulky. Liberečtí po třech domácích duelech vycestovali také na led soupeře. V rámci severočeského derby zavítali na litvínovský led, kde svého protivníka zaskočili hned v úvodu. Po dvaceti minutách vedli modrobílí 4:0, svůj náskok si již po zbytek duelu hlídali. V zápase se dařilo Antonínu Duškovi, jenž ke dvěma vstřeleným brankám přidal také asistenci.

11. kolo, pátek 14. října 2011
3:6
(0:4, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 44. Hujsa (Jenáček), 56. Brejčák (Hujsa, Jenáček), 58. Frolík (Jenáček, Kousalík) - 2. Dušek (Holub, Čakajík), 8. Špaček (Klimenta), 12. Klimenta (Nedvěd), 19. Derner (Urban), 34. Dušek, 54. Nedvěd (Dušek). Rozhodčí: Smitka, Lacina - Bryška, Novák. Vyloučení: 7:13. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 842. Střely na branku: 39:23. Průběh utkání: 0:5, 1:5, 1:6, 3:6. Hráč utkání: Robin Hanzl - Antonín Dušek.

HC VERVA Litvínov

Franěk (od 12. Volke) - Černošek, Kubát, Jareš, Stříteský, Skuhrovec, Kousalík, Brejčák - Frolík, V. Hübl, Ručinský - Trávníček, Heinisch, Lukeš - Kubinčák, Hanzl, Bojer - Majdan, Hujsa, Gerhát - Jenáček.

Vošvrda - Čakajík, Trončinský, Holub, Hay, Pavlů, Ulrych, Derner, Kajínek - Kudrna, Nedvěd, Vantuch - Klimenta, Vak, Špaček - Bárta, T. Urban, Dušek - Bortňák, Krejčík, Kica.

Liberecký trenér Jiří Kalous lehce pozměnil složení útočných formací. Bílým Tygrům však stále chybělo několik marodů, do sestavy se naopak vrátil uzdravený Bortňák. V brankovišti dostal prostor Tomáš Vošvrda.

Modrobílí zahájili zápas nejlepším možným způsobem. Již v první minutě se proti pravidlům provinil Heinisch a Liberečtí hráli přesilovku. Holubovu pumelici vytěsnil Franěk před sebe a z následné dorážky se prosadil Antonín Dušek - 0:1.

Litvínov však paradoxně po první inkasované brance ožil. Domácí drželi častěji kotouč na svých holích, ale nedokázali projít přes dobře organizovanou obranu soupeře. Bílí Tygři naopak svoji druhou nabídnutou šanci využili a v osmé minutě zápasu navýšili své vedení.

Po Klimentově pasu propálil litvínovského brankáře Daniel Špaček, jenž zacílil přesně z kruhu - 0:2. Verva si následně při vyloučení Kudrny zahrála v přesile a liberecká obrana měla plné ruce práce. Tvrdou střelu Ručinského vytěsnil Vošvrda svoji maskou a následně neuspěl přízemní střelou ani Hübl.

Krušné chvilky však hosté přečkali bez úhony a ve dvanácté minutě se znovu prosadili. Nedvědovu nabídku lehce tečoval před brankovištěm volný Tomáš Klimenta - 0:3. Franěk po třetí inkasované brance opustil své teritorium, mezi tři tyče se postavil náhradní brankář Volke.

Černožlutí mohli snížit hned posléze, po zaváhání liberecké defenzivy se dostal ke kotouči Hanzl. Ve velké šanci ale narazil pouze na připravenou lapačku hostujícího brankáře. Když ale minutu před koncem první části napřáhl na vrcholu levého kruhu Lukáš Derner, Bílí Tygři vedli již o čtyři branky.

Litvínov nebyl v první třetině výrazně horším týmem, ovšem domácím se nedařilo prodrat skrz pozornou obranu soupeře. Liberečtí naopak všechny své šance využili a do kabin odcházeli s luxusním náskokem.

Svižný hokej pokračoval také v úvodu druhé třetiny. Aktivnější byl Liberec, Tomáš Vak mohl pokořit Volkeho podruhé, v nadějném přečíslení ale trefil pouze brankářův beton. O chvilku později se před litvínovskou klec prosekal také Kudrna, jenže domácí gólman znovu zasáhl na výbornou.

Litvínovští zaměstnali Vošvrdu v polovině zápasu při přesilové hře, ve slibné šanci se zjevil Majdan. Ale na libereckého muže s maskou si nepřišel. Zato na opačné straně ledového oválu slavily opět šelmy. Antonín Dušek se z pravé strany natlačil až před branku a poslal puk pod břevno - 0:5.

Otevřenou litvínovskou obranu mohl vzápětí pošesté zmrazit Kudrna, v obrovské příležitosti před poloprázdnou svatyní ovšem trefil pouze ležícího brankáře. Verva zahrozila při početní převaze v pěti proti třem, ale Vošvrda všechny střelecké pokusy lapil.

Prostřední dvacetiminuvka s přibývajícím časem trošku ztrácela potřebný náboj. Hosté si již své vysoké vedení hlídali, Litvínovu se nedařilo.

První minuty závěrečného dějství nabídly zprvu hodně vyloučených. Častěji se hrálo před Vošvrdou, který předvedl další efektivní zákrok proti pokusu Jareše od modré čáry. O chvilku později ale již liberecký brankář kapituloval.

Martin Hujsa se při dvojnásobné přesilovce natlačil před branku a bekhendem zavěsil do levého růžku - 5:1. Litvínov čestný úspěch povzbudil, po ataku Stříteského se hostující brankář znovu pořádně zapotil. Puk však za svá záda podruhé nepustil, o chvilku později neuspěl v nadějné šanci také Kubát.

Liberečtí vyrovnali s aktivnějším protivníkem postupem času hru, ale ze zápasu se začaly vytrácet pohledné okamžiky. Vzruch na ledové ploše přinesla až další liberecká trefa. Petr Nedvěd proklouzl v početní převaze svého celku do útočného pásma a po spolupráci s Duškem zakončil přesně - 1:6.

Chemici ovšem nesložili zbraně, čtyři minuty před koncem základní hrací doby usedl na trestnou lavici Trončinský a Litvínov se mohl radovat podruhé. Tvrdá střela Jána Brejčáka z dálky skončila v síti - 2:6.

O chvilku se domácí družina prosadila potřetí, když Vošvrda zaváhal při rozehrávce. Liberecký brankář vystartoval za kotoučem do rohu kluziště, ale u puku byl dříve soupeř. Do prázdné klece nakonec zakončil Martin Frolík - 3:6.

Pohledný a na branky bohatý duel rozhodla první třetina, kterou Liberečtí gólově ovládli. Litvínov se poprvé střelecky prosadil až ve třetí třetině, což na bodový zisk nestačilo.