Tygři na vzestupu. Po skalpu Olomouce ukočírovali i houževnaté Vítkovice

Date of publication Author Martina Válková

<p> L i b e r e c - Po produktivním zlepšení proti Hanákům byl pro liberecké hráče přichystán duel na ostří nože s devátými Vítkovicemi. Do něj Bílí Tygři vstoupili plni odhodlání vybojovat další tři body a po dvou třetinách byli díky dvěma trefám Petra Jelínka vítězství blíže. Vítkovičtí sice stačili utkání vyrovnáním zdramatizovat, větší touhu po výhře ale v závěru prokázala tygří smečka, jež nakonec zvítězila 4:2, a dělbu bodů tak nepřipustila.

46. kolo, pátek 13. února 2015
4:2
(1:0, 1:0, 2:2.)

Branky a nahrávky: 18. Jelínek (Šimek, Bulíř), 23. Jelínek (Gřegořek, Filippi), 53. Valský (Gřegořek) – 46. Szturc (Kovář, Stehlík), 48. Hlinka (Kovář, Burger). Rozhodčí: Polák, Souček – Bryška, Skopal. Vyloučení: 10:12, navíc Szturc (VIT) 10 min. OT, Jelínek (LIB) 10 min. OT a 20 min. OT. Využití: 2:1. Diváci: 3904. Střely na branku: 26:12. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.

Lašák – Gřegořek, Šimek, Derner, Plutnar, Vitásek, Voráček, Ulrych – Radivojevič, Vampola, Bulíř – Bakoš, Filippi, Valský – Krenželok, Jelínek, Balaštík – Vlach, Urban, Hrníčko.

HC Vítkovice Ridera

Šindelář – Stehlík, Kovář, Dlapa, Štencel, Klok, Čerešňák, Pastor, Zdráhal – Olesz, Hlinka, Szturc – Svačina, Roman, Huna – Němec, Burger, Strapáč – Kucsera, Húževka, Vandas.

Na góly sice chudá, ale co se trestů týče, velice bohatá. Taková byla první třetina mezi domácími Bílými Tygry a Vítkovicemi. Rozhodčí se v ní opravdu činili, rozdali jen málo vídaných 32 trestných minut. Přes množství udělených trestů byla k vidění paradoxně jen jediná trefa. O ni se v závěru třetiny po přesilovkovém závaru před Šindelářem postaral liberecký Petr Jelínek. Ten do střely spoluhráče Šimka od modré šikovně vložil hůl a ta s konečnou platností usměrnila touš do vítkovické klece.

Jediné trefě úvodní třetiny však předcházelo pár solidních šancí, a to v drtivé většině na straně Liberce. V osmé minutě si solidní příležitost vytvořilo trio Filippi – Bakoš – Balaštík, které však ukázkovou souhru vsítěným pukem v bráně hostujících nezakončilo. Možná ještě blíže vstřelené brance byl jen o pár desítek sekund později znovu jeden z libereckých frekventantů, tentokrát Petr Gřegořek, který dělovkou od modré rozezvučel jednu z Šindelářových tyčí.

Radovat z gólu se však mohli i Vítkovičtí. Z nich si v přesilové hře asi největší zálusk na vedení dělal Stehlík. Jeho pokus ale Lašák svou pohotovou lapačkou zneškodnil. Tím výčet zajímavých momentů první třetiny končil. Jediným úspěšným střelcem ze závěru třetiny tak zůstal člen domácího výběru Petr Jelínek.

Nedisciplinovanost si s sebou hosté přinesli i do úvodních minut druhé třetiny. Tentokrát Liberečtí však vůči faulům soupeře nebyli tak shovívaví. Hned ten první ztrestal už jednou úspěšný Petr Jelínek. Liberecký forvard si vyčíhl kotouč, který okamžik před tím po Gřegořkově střele od modré Šindelář vyrazil, a bleskurychle jej zametl za záda překvapeného vítkovického brankáře.

I nadcházející dění druhé třetiny bylo převážně v režii domácích, kteří soupeřovy sporadické výpady do útočného pásma s přehledem kontrolovali. Sami si tak mohli dovolit dvoubrankový náskok ještě navýšit, to se ale nestalo. I prostřední část tedy zaznamenala pouhý jeden gólový zářez, a to opět z dílny Pešánových svěřenců.

Pokud si v závěrečné třetině Vítkovičtí chtěli nárokovat právo na branku, museli nutně rozšířit svou střeleckou sbírku. Ta totiž za předchozí dvě třetiny čítala pouhých deset ran. Zvýšit četnost střel se ocelářskému celku podařilo a větší míra aktivity v této klíčové disciplíně přinesla své ovoce. V klasické početní výhodě odraženým kotoučem v předbrankovém prostoru nepohrdl Roman Szturz a vstřelil pro Vítkovice důležitou kontaktní branku.

Hosté postupem času krůček po krůčku přetvářeli obraz hry, který tak poprvé viditelně hovořil v jejich prospěch. Svou roli sehrála i ona snižující trefa, jež nastartovala obrátky vítkovického motoru. Ten rovných dvanáct minut před koncem základní hrací doby dopravil Vítkovické až k vyrovnávací trefě, jejíž autorství si v přesilovce připsal Michal Hlinka. Vítkovický útočník po odražené střele od mantinelu neomylně mířil do prázdné.

Za vyrovnaného stavu se na herním tempu ještě přidalo: akce střídala akci na obou stranách. Byli to ale Liberečtí kteří si svým důrazem v brankovišti vybojovali vedení zpět. Vítkovickou klec svižně obkroužil Jakub Valský a po sérii odrazů se nejlépe zorientoval ve změti hokejek, odkud vyšťoural kotouč a síť vítkovické svatyně rozvlnil i po třetí.

Hosté ještě v závěru třetiny zkoušeli riskantní hru bez brankáře. Ta se jim ale nevyplatila. Vítězství domácích trefou mezi prázdné tyče totiž pečetil Tomáš Filipppi.