Tygři nechali zhasnout pardubické Dynamo. Rozhodla první třetina

Date of publication Author Martina Válková

L i b e r e c - Další body na konto libereckých Bílých Tygrů! Ti po třech venkovních kláních doma přivítali Pardubice a o osudu hry rozhodli již v první třetině, kdy se trefili Valský s Birnerem. Pardubice sice ještě stačily v závěru snížit, Liberečtí ale dobře rozjeté utkání, v němž na pardubického gólmana vyslali rekordních 62 střel, udrželi, stejně jako první příčku v tabulce.

22. kolo, neděle 22. listopadu 2015
2:1
(2:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Valský (Jelínek), 10. Birner (Řepík, Vampola) – 57. Poulíček (Voženílek) Rozhodčí: Šír, Svoboda – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 4:11. Využití: 0:1 . Střely na branku: 62:16. Diváci: 7500 .

Schwarz – Říha, Ševc, Šimek, Havlín, Výtisk "C", Plutnar, Kajínek – Řepík, Vampola, Birner – Bakoš, Bulíř, Radivojevič – Valský, Jelínek, Krenželok – Špaček, Lakatoš, Vlach – Ordoš.

HC Dynamo Pardubice

Maxwell – Gregorc, Štajnoch, Čáslava "C", Nedbal, Ščotka, Bokroš, Šeda, Havlík – Svoboda, Redenbach, Marcinko – Moučka, Nahodil, Šimun – Poulíček, Tomášek, Voženílek – Pipek, Kaut, Panna.

Zahřívacích pár minut na úvod? Ne v případě utkání Liberce s Pardubicemi. Tygři do toho začali jakožto domácí šlapat na plné obrátky a jejich aktivita se jim vyplatila. Ve třetí minutě jako raketa do protiútoku vyrazil Jakub Valský, přebruslil obránce a pak svou sólo jízdu úspěšně zakončil střelou do horní poloviny branky. Za Pardubice mohl na úvodní gól bleskově odpovědět Jakub Svoboda, který měl Schwarze na lopatkách, ale zavěsit do brány nedokázal.

První brzký gól Tygry takříkajíc nakopl a byl to právě liberecký tým, který od této chvíle na ledě dominoval. Sebevědomí sršelo z každého jejich pohybu a Maxwell v pardubické kleci dostával zabrat. Převahu domácích na ledě v půli utkání potvrdil Michal Birner, který nepovedenou rozehrávku Pardubických ztrestal druhým gólem.

I nadále se Pardubice jen těžko dostávaly do šancí. Tygři zkrátka otěže první třetiny pevně třímali ve svých rukách a soupeři je nepůjčili. Něco se však jinak dominujícímu celku přece jen vymklo. V závěru třetiny bílomodré do pětiminutového oslabení poslal obránce Ševc. Avšak vzhledem k tomu, že následovala i vyloučení hráčů Dynama, hráli i přesto Liberečtí v závěru přesilovku. Ta však již změnu skóre nepřinesla.

V prostřední části se naopak přesilovka domácích přeměnila na oslabení. V něm si hosté nevedli špatně a v před Schwarzem dostali domácí do mírného tlaku, branku ale přece nevstřelili. Hra bohatá na vyloučení pokračovala i nadále. Pannův prohřešek tentokrát mohli ztrestat v přesilovce zase domácí. Blízko k tomu měl Vampola, hbitého Maxwella ale střelou k tyči nepřelstil.

Šance vedoucího celku přibývaly ve velkém. Jednu vyloženou promarnil Bulíř, který mohl zametat do prázdné. Chvíli, kdy na něj zívala poloprázdná brána, ale promarnil, a trefil pouze beton přesouvajícího se Maxwella. Druhá třetina se vlivem dalších a dalších vyloučení nadále kouskovala, přibývalo i menších šarvátek, které rozhodčí rovněž nenechávali bez povšimnutí.

Východočeši si však hlavně díky dobře rozchytanému Maxwellovi drželi i přes velké množství šancí Liberce stále ještě hratelné dvoubrankové manko, které si přenesli i do závěrečné části.

Do ní opět lépe vstoupili Tygři i navzdory tomu, že v úvodních minutách hráli v oslabení. Pardubičtí stále ne a ne nelézt recept na to, jak by svého soupeře dostali do úzkých. Vaz si totiž často lámali už ve středním pásmu, kde ztráceli puk. Děkovat mohli především Maxwellovi, který se v bráně prezentoval nadprůměrnými zákroky, čímž Dynamo stále držel v naději.

Tu necelé čtyři minuty před koncem využitou přesilovkou vzkřísil Patrik Poulíček, který závar před Schwarzem přetavil v kontaktní branku. Ta hostům vlila trochu herního elánu do žil, domácí si ale jinak zvládnutou partii již zdramatizovat nenechali. Trefou do prázdné ještě mohl výhru pečetit Jelínek, klec ale jen těsně minul. Tygři tak v utkání 22. kola nad Dynamem zvítězili 2:1 a nadále si v tabulce drží vedení. Kromě toho také vytvořili i nový extraligový rekord v počtu vyslaných střel - těch totiž bylo neuvěřitelných 62.

Filip Pešán
„Věděli jsme, že hosté přijeli v redukované sestavě. Přivezli mladé hráče, kteří dobře bruslili a aktivně napadali. Zápas se mi hodnotí dobře. Myslím, že kdybychom dali gól na 3:0, tak je definitivně rozhodnuto. Bohužel jsme nechali soupeře snížit a strachovali se do posledních minut.“

Richard Král
„Liberec byl ve všech směrech lepší. My jsme se sice ve třetí třetině dostali jedním gólem znovu do hry, ale ani jsme si snad nezasloužili bodovat.“