Tygři obrat nedotáhli, alespoň bod se jim ale utrhnout podařilo

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

P r a h a - Bílí Tygři měli po dvou výhrách v řadě spadeno i na favorizovaný celek Sparty, po dvou třetinách se ale přičiněním probuzeného kanonýra Hlinky dostali do dvougólového manka a o vítězství Pražanů jako by bylo už rozhodnuto. Jenomže Liberec začal v posledních sedmi minutách pálit a dorovnal stav! Důstojnost Sparty ovšem v prodloužení přeci jen zachránil Petr Ton...

5. kolo, pátek 18. září 2009
3:2p
(1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. J. Hlinka (Langhammer), 32. J. Hlinka (Langhammer, Hromas), 64. Ton (Gulaši) - 53. Hlaváč (P. Nedvěd, Klimenta), 56. Kašpařík (Víšek, Bartovič). Rozhodčí: Jebavý, Souček - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. Diváci: 5097. Střely na branku: 48:29. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.

Chábera - Macholda, Gulaši, Vykoukal, Černošek, Jan Hanzlík, S. Hudec - Látal, Broš, Kratěna - Ton, D. Výborný, Ručinský - Langhammer, J. Hlinka, Hromas - Kafka, Koreis, Podlešák

Leinonen - Čakajík, Rýgl, Derner, Hunkes, Jareš, Moravec, Holub, Dušek - Podkonický, Nedvěd, Klimenta - Víšek, Kašpařík, Bartovič - Blatný, Nedorost, Hlaváč - Špaček, Plodek, Ondřej.

Sparťanské hvězdy protřelé zámořím a reprezentací zatím po všechny zápasy tohoto ročníku vyšly naprázdno a pokaždé zůstaly zastíněny bídou celého ambicemi přetékajícího mužstva. Proti Liberci se však alespoň jedna z nich ukázala bleskově a navíc velmi zřetelně.

Hned ve třetí minutě se Moravec s Čakajíkem netakticky pustili k mantinelu, kde sice vylisovali Langhammera, jenže před vlastní brankou ponechali Jaroslava Hlinku, a ten takovou šancí nepohrdl. Zručně zpracoval prostrčení svého obleženého spoluhráče a ranou těsně nad ledem otevřel nejen skóre duelu, ale i svůj střelecký účet sezony – 1:0.

Liberečtí se po prospaných úvodních minutách vrátili ke hře z posledních střetnutí a několika příležitostmi pozlobili Cháberu. Jenže Víšek s Kašpaříkem svou převahu v brankovišti nezužitkovali, Jareš zase ve skvělé palebné pozici rozdělil kompozit ve své ruce na dvě části, a spíše se tak musel strachovat, co vymyslí Kratěna s Brošem za jeho zády. Tato nerozdělitelná dvojka vynikajících forvardů se dostala do nebezpečného zakončení ještě jednou, Leinonen ovšem už žádný průchod puku za svá záda nepřipustil.

Bílí Tygři tak odcházeli na patnáctiminutový odpočinek s jednogólovým mankem a mrzet je musel letos zatím tradiční nešvar špatných přesilových her, který jim opětovně zabránil ve skórování.

Prostřední část se v mlžném oparu areny, kterou až do konce duelu zanesly zbytky pyrotechniky ze zahájení, hrál velmi ofenzivní hokej, v němž se v hlavních rolích střídali hokejisté obou celků. Nejdříve na odkrytou klec neúspěšně mířil po Hlaváčově akci Blatný, poté už podruhé v zápase uprchl domácím hlídačům Klimenta, a to už Liberečtí mohli zlobit nejen na svou neproduktivitu, ale i na rozhodčí (viz. záběry ČT s pořadu BULY)!

Klimentu sice vychytal Chábera, ovšem po následném nahození Podkonického do brankoviště se domácímu gólmanovi nepovedlo zadržet kotouč, a ten se tak proplížil až před prázdnou branku, kde s velkou radostí doklepával Nedvěd. Novic mezi extraligovými sudími Souček však mezitím zbrkle přerušil hru, a připravil tak Liberec o zasloužené vyrovnání.

Rudé zřejmý zásah zhůry povzbudil a do samostatného úniku se tentokrát probojoval hokejista s raketovým pohonem – Petr Ton, proti němu ale stál perfektní lapač čehokoliv Leinonen, a tak stav zůstával zatím neměnný. Druhou trefu utkání a zároveň i další hřeb do nadějí Tygrů zatloukl až probuzený kanonýr Jaroslav Hlinka, jenž v přečíslení znovu proměnil příhru Langhammera – 2:0.

Gól Bílým Tygrům nepřála kromě strážce klece Chábery a muže v pruhovaném Součka ani branková konstrukce, která se dostala do sporu s Milanem Bartovičem. Ten ji uhodil přímou ranou z pravého kruhu a host ze severu se tedy neprosadil ani ve druhém dějství.

To třetí, zdálo se, že bude zahájeno dokonaným hattrickem Hlinky, ovšem po podrobném prozkoumání jeho střely z voleje se ukázalo jeho radostné gesto předčasným, kotouč totiž nepřešel přes brankovou čáru.

I když se další průběh obešel bez výraznějších šancí, přišlo z liberecké lavičky zázračné vzchopení. Jan Hlaváč vypálil zpoza obránce a puk možná s mírnou tečí douklouzal až do sítě – 2:1. Tygři zavětřili stopu vedoucí až k vyrovnávací brance a čtyři minuty před třetí sirénou ji skutečně dosáhli! Pavel Kašpařík se na brankovišti ocitl zcela nehlídaný a bekhendovým posunem mezi betony zamaskovaného protivníka dorovnal stav – 2:2.

Sparťané už ale většímu neštěstí dokázali zabránit a v prodloužení se už konečně prosadil rudý rychlík Petr Ton - 2:2. I tak ale vzhledem k průběhu bude Pražany ztráta jednoho bodu mrzet poměrně výrazně.