Tygři otočili vývoj zápasu a porazili Mladou Boleslav

Date of publication Author Jitka Čechová, Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Na poslední utkání letošního kalendářního roku jeli Bílí Tygři do Mladé Boleslavi odehrát derby. Ve vyrovnaném zápase se domácí do vedení dostali hned dvakrát, Marek Trončinský ale před koncem základní hrací doby stačil vyrovnat. Jan Víšek pak dokončil liberecké dílo ani ne dvě minuty po začátku prodloužení. Tygři tak drží krok se stále druhým Třincem, který doma vyhrál v podloužení s Karlovými Vary.

35. kolo, čtvrtek 30. prosince 2010
2:3p
(0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Štefanka (Barney), 27. Divíšek (Žabka) - 26. Víšek (Výtisk), 55. Trončinský, 62. Víšek (Podkonický, Čakajík). Rozhodčí: Hodek, Turčan - Kis, Prchal. Vyloučení: 7:5. Diváci: 3 820. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.

BK Mladá Boleslav

Schwarz - Hay, Macháček, Mikuš, Marušák, Žabka, Lehikoinen, Čížek - Macho, Vrbata, Štefanka, Bahenský, Barney, Nouza, Gajovský, Matějovský, Loskot, Divíšek, Boháč

Pinc - Čakajík, Moravec, Derner, Hunkes, Trončinský, Výtisk, Štich, Pavlů - Kudrna, Urban, Dušek - Hořava, Vak, Klimenta - Víšek, Podkonický, Vantuch - Ondřej, Plodek, Špaček

Už v první minutě hry se před domácího gólmana aktivně protlačil Dušek, k puku, který zůstal ležet před brankovištěm, se však nakonec rychleji dostal boleslavský bek. Jen o pár vteřin později Schwarz zasahoval proti od Boháče nešťastně odraženému kotouči. Bruslařský klub se do útočného pásma dostal až počátkem čtvrté minuty, kdy si po křídle dobře našlápl Divíšek. Jenže pálil moc vysoko. Na druhé straně zase zaúřadoval Klimenta, a ačkoliv si nakonec Schwarze z branky nevytáhl, zařídil alespoň faul Lehikoinena. Středočeský celek ale oslabení ustál velice slušně a Tygry prakticky k ničemu nepustil.

Brzy po návratu finského obránce si ale útočným faulem pomohl Matějovský a Boleslav byla tam, co předtím. Hráčům z města v Podještědí se ani napodruhé ale moc nezadařilo a k vidění tak byli spíš neadresné přihrávky a ofsajdy. Za už zas plného počtu hráčů na ledě to zkoušel těsně k tyčce Podkonický, s ní však doslova srostl Schwarz. Asi zatím vůbec největší šanci si pak připsali Barney, který vystihl rozehrávku hostí, a Štefanka, který dorážel do odkryté klece, jenže se netrefil. Pořádnou dávku smůly si pak v první přesilovce domácích vybral Bahenský, který střelou po ledě trefil pouze brankovou konstrukci.

Začátek druhé třetiny vyšel opět lépe hostujícímu celku a Schwarz se několikrát jen marně ohlížel za pukem svištícím brankovištěm. Faul Macháčka pak Liberecké nakopl o to víc, a tak bylo jen s podivem, že Klimenta netrefil odkrytou klec, ze které Schwarz už dávno před tou střelou vypadl kamsi směrem na druhou stranu. Jako blesk z čistého nebe proto zapůsobil gól Juraje Štefanky, který skočil po kolem Pince plachtícího puku a vletu jej srazil za jeho záda. Z vedení se ale domácí radovali jen chvilku, pod víko se totiž parádně trefil Jan Víšek. Během minuty nicméně vracel Bruslařský klub vedení zpět na svou stranu, kdy Žabkovu střelu dorazil za ležícího Pince Tomáš Divíšek.

V polovině zápasu se hra hodně vyrovnala a výpady na branku podnikali střídavě hráči obou mužstev. Nájezd dvou na jednoho si střihli Barney s Boháčem, když pro ně na modré vybojoval kotouč Štefanka. Jenže do celé akce úspěšně pro Tygry zasáhl Klimenta a zabránil tak nejhoršímu. Předtím úspěšný Štefanka ale fauloval a Boleslavští se museli už počtvrté toho večera bránit. A protože se hra v přesilovce zatím neukázala jakou silnou stránkou Tygrů, opět to Středočeši zvládli bez větších potíží. V závěru dvacetiminutovky pak hráli ještě v početní výhodě sami, za minutu toho ale moc nestihli.

Ještě v přesilovce pálil na začátku třetí třetiny vedle Macho, jinak se ale Tygři dobře ubránili. Do rány Štefanky dal už zase za plného počtu hráčů na ledě lapačku Pinc, kotouč ale jeho rukavici jen tak škrtl a nejistě odskákal podél brankové čáry nakonec do bezpečí. Ostře nastřelený kotouč o chvilku později pak liberecký gólman také neudržel a toho selhání se snažil využít Barney. Ve vlastním oslabení pak s pohodlným náskokem ujel na Pince Vrbata, jenže chtěl celou akci pravděpodobně ještě víc vyšperkovat a přenechal kotouč dojíždějícímu Matějovskému. Jenže toho už stihl liberecký bek dobruslit.

Ve vlastním oslabení – tentokrát hostů – mohl celkem pohodlně skórovat Hořava. Jenže místo toho, aby ležícího Schwarze přehodil, nacpal puk někam mezi jeho nohy, kde si jej už boleslavský strážce svatyně dobře pohlídal. V 53. minutě se vylučovalo na obou stranách a na Mladou Boleslav čekala ledová sprcha. Ačkoliv totiž osamoceného Marka Trončinského bránil Marušák a Schwarz se na jeho dotírání zdál být připraven, někudy se kotouč pod boleslavským brankářem do sítě přece jen dostal. Dvě minuty před koncem fauloval liberecký Špaček, radovat se ale mohli paradoxně právě hosté, kdyby nebylo Schwarze, který se postavil samostatně ujíždějícímu Hořavovi.

Na řadu muselo přijít prodloužení, ve kterém se poměrně rychle prosadil a o dvou bodech pro svůj tým rozhodl Jan Víšek.