Tygři po přestřelce porazili moskevský Spartak

Date of publication Author Ondřej Flanderka, Ladislav Vácha

Havl.Brod/Liberec - V prvním přípravném utkání před startem nového ročníku nejvyšší soutěže čekal na Bílé Tygry v Havlíčkově Brodě ruský Spartak Moskva. Svižné utkání nabídlo hodně branek a několik zajímavých obratů ve skóre. Nakonec se radovali po výhře 6:4 Bílí Tygři, když se o vítěznou trefu postaral Václav Tomíček, který je pod Ještědem na zkoušku. Dvě branky zaznamenal Zdeněk Ondřej.

přát., úterý 03. srpna 2010
4:6
(2:1, 2:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Piganovič (Radivojevič), 19. Rybakov (Lydučin), 29. Tulupov, 40. Fedorov (Tulupov) - 4. Ondřej (Víšek), 23. Urban (Výtisk), 30. Ondřej (Podkonický, Víšek), 38. Plodek (Kudrna, Hunkes), 49. Tomíček (Moravec), 59. Bárta (Urban). Vyloučení: 7:11. Využití: 3:1. Průběh utkání: 0:1,2:1,2:2,3:2,3:4,4:4,4:6.

HC Spartak Moskva

Jakchin - Mikuš, Fedorov, Sidjakin, Skotov, Jakubov, Buturlin, Makarov, Bodrov, Obšut, Tulupov, Cibák, Ružička, Radivojevič, Rybakov, Lydučin, Baranka, Piganovič, Berkutov, Schitov, Knjazev.

Pinc - Výtisk, Hunkes, Čakajík, Trončinský, Holub, Štich, Moravec, Derner - Kudrna, Klimenta, Plodek - Víšek, Podkonický, Ondřej - Špaček, Bárta, Kica - Urban, Pabiška M., Tomíček.

Utkání začalo ve svižném tempu, což s sebou přinášelo šance už od prvních vteřín. V úvodu čtvrté minuty ihned po buly nebezpečně vypálil z levého kruhu Růžička, Pinc jeho střelu betony tečoval mimo nebezpečí. Záhy se Zdeněk Ondřej dostal v útočném pásmu ke střele z levého kruhu a hezkou ranou překonal brankáře Jakchina, který nestihl včas zareagovat – 0:1.

Severočeši svého soupeře důsledně bránili, což činilo útočníkům Spartaku značné problémy. V závěru šesté minuty se třemi krásnými střelami blýskl obránce Liberce Hunkes. Nejdříve z vrcholu pravého kruhu zazvonil na bližší tyčku, poté se k němu dostal puk dvakrát na modrou čáru, odkud pálil těsně vedle levé tyčky Jakchinovy svatyně. Pak se do hry dostali hosté a svůj tým podržel několika těžkými zákroky Marek Pinc. Bylo zajímavé sledovat, jak oba týmy mají úplně jiné pojetí ofenzívy. Liberec se snažil v útočné fázi uspět s rychlým pohybem a pohlednými kombinacemi, Spartak Moskva to naopak zkoušel spíše individuálními průniky.

Brzy na to se Severočechům nabídla šance skórovat, na trestnou lavici totiž usedl Růžička, který si odnesl dvouminutový trest za nedovolené bránění. V přesilovce měl na modré čáře spoustu času a prostoru Hunkes, který vypálil přes rozhozenou obranu soupeře na Jakchina, ten se však nenechal překonat a pohotově zasáhl. Spartak byl sice dlouho pod tlakem, ale dokázal se ubránit. Navíc sám mohl zanedlouho zaúřadovat, na lavici hanby byl vykázán liberecký bek Derner za podražení. Krátce na to liberecká obrana dopřála svému ruskému soupeři spoustu prostoru a Pinc musel zasahovat proti několika dorážkám z bezprostřední blízkosti. Ve čtrnácté minutě po vyhraném vhazování ihned vypálil z první na modré čáře obránce Oleg Piganovič a trefil se přesně do pravého horního rohu Pincovy branky, který byl přes zakrytý výhled bezmocný – 1:1.

Další změna stavu přišla v devatenácté minutě. Spartak se ujal vedení, když se Alexander Rybakov chopil na útočné modré čáře puku, z vrcholu kruhů si nabruslil podél obránce do lepší palebné pozice na prostředek útočného pásma, odkud krásnou střelou zápěstím vymetl levý horní roh Pincovy svatyně – 2:1. .

Druhou třetinu nezačali Rusové dobře a po několika libereckých šancích se v čase 22:18 od modré čáry po Výtiskově střele, odrazil puk od chumlu hráčů mezi kruhy na hůl Tomáše Urbana, který ho bekhendem poslal do levého horního růžku – 2:2. Severočeši byli rázem při chuti a jejich útočné choutky nebraly konců. Za pár desítek sekund zmáčkli soupeře v jeho obranném pásmu, ale k ohrožení gólmana Jakchina se nedostali.

Dvakrát to zkoušel Klimenta, jenže netrefil ideálně puk. Zahanbit se nenechal ani Podkonický, jenž sklepl elegantní zadovkou kotouč do jízdy Ondřejovi, který tvrdou ranou z pravého kruhu nechal vyniknout gólmana Jakchina, který se blýskl skvělým zákrokem. Útočnou kativitu mužstva z města pod Ještědem přibrzdila až následná nedisciplinovanost, když na trestnou lavici usedal jeden liberecký hráč za druhým. Svěřenci trenéra Jiřího Kalouse sice předváděli, že oslabení umí hrát na výbornou, ale hokejisté týmu z ruské metropole proto to neměli pochopení a ujali se znovu vedení. V půlce devětadvacáté minuty Kirill Tulupov tvrdě vypálil od modré a nechytatelnou dělovkou propálil vše, co mu stálo v cestě – 3:2.

Bílí Tygři si to nedali líbit, v útoku výrazně přidali na obrátkách a dočkali se dalšího vyrovnáni, když se ve třicáté minutě po tvrdé ráně obránce Trončinského volní liberečtí útočníci dostali k sérii dorážek z bezprostřední blízkosti, při čemž úspěch slavila až třetí z nich, jež přišla z hole Zdeňka Ondřeje – 3:3.

V čase 37:03 předvedli Severočeši krásně sehranou útočnou akci, během níž totálně vyšachovali moskevskou obranu a na jejímž konci byl z blízka skórující JAN PLODEK – 3:4. Pouhých 13 sekund před druhou sirénou fauloval Čakajík a fanoušci, kteří se odebrali ze svých míst v ochozech předčasně, toho mohli litovat. Moskevský gigant totiž bleskově využil početní převahu, 4 sekundy před koncem třetiny se tvrdá rána Kirilla Tulupova od modré čáry rychle odrazila od mantinelu přesně na hůl Jevgenije Fedorova, který číhal u pravé tyčky a zasunul kotouč do odkryté branky, když se Pinc nestačil rychle přesunout – 4:4. Do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu.

Nerozhodný stav vydržel až do devětačtyřicáté minuty, která přinesla radost na straně Severočechů. Zblízka vypálil volný Jiří Moravec, gólman Jakchin jeho projektil vyrazil betony jen vedle sebe, kde číhal Václav Tomíček a u levé tyčky zasunul kotouč do poloprázdné branky – 4:5. Ruský velkoklub měl možnost okamžitě kontrovat při hře v početní převaze, dvouminutový trest si odnesl Ondřej. Už za pouhých 7 sekund zblízka několikrát dorážel Cibák, ovšem na ležícího brankáře Pince nenašel účinný recept. S trochou nadsázky můžeme o další pasáži hry říct, že v blízkosti Pince to vypadalo jako na střelnici. Sprška tvrdých ran však prověřila pouze pevnost mantinelů za brankou, protože jí scházela přesnost a libereckého gólmana neohrozila.

Ruská družina českého kouče Miloše Říhy sice byla v závěru o poznání lepším týmem a vytěžila ze svého tlaku řadu šancí, ale Pinc si poradil a naopak udeřilo na opačné straně kluziště. V devětapadesáté minutě se sám před brankářem ocitl Tomáš Urban, ale ještě si všiml po pravé ruce lépe postaveného Michala Bárty, který po jeho přihrávce zblízka překonal brankáře Jakchina – 4:6. Tygři dvoubrankové vedení už nepustili a radovali se ze zaslouženého vítězství. Spartak Moskva si spravil chuť alespoň při samostatných nájezdech, v nichž vyhrál 2:0.