Tygři sestřelili Spartu

Date of publication Author Pavel Hlubuček

L i b e r e c - Bílí Tygři zdolali v domácím prostředí pražskou Spartu 5:2 a potvrdili tak svůj vzestup formy. Svěřenci trenéra Výborného si z Podještědí odváží pět branek, jednu jim dal a na druhou přihrál i <b>Petr Nedvěd</b>, který v minulé sezoně ve Spartě působil.

15. kolo, úterý 14. října 2008
5:2
(1:0, 1:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 3. Pletka (Kašpařík), 40. Kašpařík (Jiruš), 56. Nedvěd (Nedorost, Podkonický), 59. Klimenta (Šachl), 60. Nedorost (Nedvěd) - 33. Langhammer (Vykoukal, Pöpperle), 47. Gulaši (Vykoukal). Rozhodčí: Fraňo - Čížek, Prchal. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 7326. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2.

Hnilička - Moravec, Jiruš - Zíb, Derner - Modrý, Hunkes - Šimánek, Kašpařík, Pletka - Podkonický, Nedvěd, Nedorost - Klimenta, Plodek, Šachl - Vantuch, Blatný, Špaček - Pabiška.

Pöpperle - Vykoukal, Gulaši - Procházka, Hanzlík - Ptáček, Černošek - Cuník - Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Ručinský - Látal, Podlešák, Mrňa - Dragoun, Krätzer, Hromas.

Neuplynula ani jedna minuta zápasu a již hosté chybovali. Za příliš mnoho hráčů na ledě byla potrestaná lavička Sparty. Nabídnutou přesilovku začali Bílí Tygři ranou od modré, kterou však gólman vyrazil. Když už se zdálo, že přesilová hra úvodní branku nepřinese, dostal se kotouč k Václavu Pletkovi, který svým devátým gólem v právě probíhající sezóně otevřel brankový účet utkání.

Po obdržené brance se svěřenci trenéra Výborného rychle oklepali a začali kousat. Po faulu Šachla hráli přesilovou hru, na jejímž začátku od modré napřáhl Vykoukal, před brankou tečující Výborný však jeho střelu mezi tři tyče neusměrnil. V osmé minutě mohli jít Bílí Tygři do dvoubrankového vedení. Po hrubé chybě sparťanské obrany se tváří v tvář Pöpperlemu zjevil Klimenta, ale orazítkoval pouze horní tyč. Hra se poté přelévala z jedné strany na druhou, ovšem do vyloženější šance se ani jeden z týmů nedostával.

V patnácté minutě se hostující obrana znovu dostala do úzkých a tak ji nezbylo nic jiného, než poslat jednoho z libereckých hráčů, který si dobře kryl v útočném pásmu puk, k zemi. V následné přesilovce Sparta dobrým napadáním nedovolila ohrozit svatyni Pöpperleho. Necelé dvě minuty před první sirénou se hra po zakázaném uvolnění stěhovala před Hniličku. Tam se hostujícím hráčům podařilo roztočit kolotoč narážeček a rychlých střel, Hnilička však společně s obětavě hrajícím Jirušem uhájil jednobrankové vedení po první třetině.

Zkraje prostřední části dostali hokejisté Sparty početní výhodu po faulu Jiruše. S tou však naložili prachbídně, nevyslali na branku Hniličky ani jeden touš. V probíhající šestadvacáté minutě se ke střele od mantinelu dostal Klimenta, jeho střelu i přes clonící klubko hráčů před sebou Pöpperle lapil. Ve velké šanci se o pár vteřin později objevil obránce Jiruš, který objel branku a nebezpečně vypálil. S jeho střelou si však hostující brankář nadvakrát poradil.

V jedenatřicáté minutě našlápl ve středním pásmu Ton, ale když už se dostával do koncovky, puk mu z hole utekl. To ho ale nemuselo příliš mrzet, jelikož v přesilové hře, při vyloučení jednoho z libereckých obránců, ujel Jakub Langhammer a vyrovnal. Bílí Tygři ale neklesli do kolenou a opět se pokoušeli dostat zpět do vedení. Blízko k tomu byl v šestatřicáté minutě Blatný, s jeho střelou z mezikruží si však sparťanský gólman poradil. Domácí se však přeci jen dočkali branky do šatny, střelu Jiruše devětapadesát vteřin před koncem třetiny Pöpperle vyrazil pouze před sebe, kde už měl Pavel Kašpařík před sebou pouze prázdnou branku. Do šatny tak Bílí Tygři šli ve vedení 2:1.

Hosté, s vědomím jednogólového manka, začali velmi aktivně. Ve druhé minutě třetí třetiny pálil ostrými Mrňa, jeho střela jen těsně minula horní tyč. O dvě minuty později se pod sprškou střel ocitl Pöpperle, ale i s nejnebezpečnějším pokusem Moravce si dokázal poradit.

Místo toho udeřilo na druhé straně. Nahození Vykoukala od mantinelu tečoval za bezmocného Hniličku Michal Gulaši. Po vyrovnávací brance se začalo na ledě o něco více jiskřit. Svěřenci trenéra Výborného ucítili šanci zápas zlomit ve svůj prospěch a začali se tlačit do útoku. Začínající tlak ovšem utnulo zbytečné vyloučení a domácí tak dostali možnost přesilové hry. V něm se Bílí Tygři, mohutně povzbuzovaní, nedokázali dostat do vyloženější šance.

Diváci se dočkali v šestapadesáté minutě, po nádherné kombinaci trojice Podkonický – Nedorost – Nedvěd, se právě Petr Nedvěd bleskovou střelou k tyči prosadil. Jeho čtvrtý gól ve čtyřech utkání však nebyl poslední za zády sparťanského brankáře. Když běžely poslední dvě minuty zápasu, zapsal se mezi střelce Tomáš Klimenta, který svojí střelou trefil přesně horní růžek branky. Tečku za povedeným zápasem, v němž Bílí Tygři vybojovali na domácím ledě tři body, obstaral Václav Nedorost gólem v poslední vteřině.