Tygři tentokrát indiánskou osadu nevyloupili, ze západu se vracejí s prázdnou

Date of publication Author Lucie Mužíková, Lukáš Šonský

Plzeň/Liberec - Se skvělou statistikou úspěšnosti na hříštích soupeřů zajížděli Bílí Tygři k duelu do Plzně, kde se svým sokem drželi polovinu zápasu krok. Pak se ale domácím podařilo vstřelit dvě rychlé branky, na což Severočeši odpověděli pouze trefou jedinou. Roli hlavního nahrávače znovu potvrdil Petr Nedvěd, jenž asistoval u obou libereckých gólů.

17. kolo, neděle 31. října 2010
3:2
(1:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Lammers (Straka, Modrý), 34. Kovář (Vostřák, Modrý), 45. Straka (Johnson, Lammers) - 12. Trončinský (Nedvěd), 53. Dušek (Nedvěd, Kudrna). Rozhodčí: Pešina, Turčan - Bádal, Svoboda . Vyloučení: 7:7 Využití: 1:1 V oslabení: 0:0 Diváci: 5 440. Střely na branku: 37:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2.

HC Škoda Plzeň

Mazanec - Jeřábek, Hanzlík, Benák, Dresler, Modrý, Frolo, Růžička - Dvořák, Straka, Vlasák - Sýkora, Kovář, J. Heřman - Lammers, M. Heřman, Johnson - Stránský, Vostřák, Lev - Petruška.

Pinc – Hunkes, Výtisk, Moravec, Čakajík, Holub, Trončinský, Rýgl – Kudrna, Nedvěd, Dušek – Hořava, Vak, Podkonický – Klimenta, Plodek, Víšek – Bárta, Kica.

Indiáni do utkání vstoupili famózně, už za minutu a čtvrt skvěle zakombinovala celá první lajna - Straka vylákal Pince na svou stranu, přihrál na úplně volného Johna Lammerse, který s trochou ležérností uklidil puk pohodlně do sítě - 1:0.

Hosté se i nadále museli bránit plzeňskému tlaku podpořeného vyloučením Marka Trončinského a Jana Výtiska. Pro šelmy to znamenalo 75 sekund oslabení třech proti pěti. Výsledkem kulečníkového ťukesu z domácího repertoáru pak byla ojedinělá střela Petra Sýkory, proti které Pinc včas nastavil svůj levý beton. Hosté se dostali na dostřel Mazancovy branky až v úvodu osmé minuty, ale plzeňský mladý gólman byl proti Kudrnově přízemní ráně spolehlivě připravený. V desáté minutě se liberecký Pinc vytáhl proti Kovářovi, jenž v ideální pozici nedokázal využít prostoru, který mu tygří obrana velkoryse poskytla.

Přese všechnu plzeňskou snahu to byli Tygři, kdo se radoval. Lammers své jméno do zápisu o utkání připsal ještě do kolonky vyloučených a Liberec měl výhodu přesilové hry. Tomáš Frolo nevyvezl puk ze třetiny, nechal se obehrát Nedvědem, jenž přesnou přihrávkou našel ve volném prostoru několika čtverečných metrů Marka Trončinského. Ten prudkou bombou dal zapomenout svému dvouminutovému trestu a vyrovnal skóre utkání - 1:1.

Indiáni se mohli na svého koně vrátit o minutku později, ale Straka nedotáhl svůj blafák tváří v tvář Pincovi. Liberec ještě v závěru třetiny pohrdl přesilovou hrou, kdy jediný Klimenta nechal vyniknout Mazancovi a jeho vyrážečce.

Druhou část začali aktivněji hosté díky početní převaze po faulu plzeňského Lammerse. Ve třetí minutě nabil ostře Jiří Hunkes, avšak Mazanec si proti jeho střele správně vyjel a ztlumil puk ve svém náručí. O dvě minuty později se Jan Kovář prosmýkl až před Marka Pince a dokázal si zkušeného gólmana položit. Jeho zakončení Pincovi propadlo, ale brankář svou chybu rychle napravil a máchnutím rukavice puku zabránil přechod přes brankovou čáru. Verdikt si hlavní sudí ještě musel prokonzultovat s kolegou u videa.

Plzeň se opět dostala do optického tlaku, z něhož se šelmy ne a ne vymanit. Jeřábek na sklonku osmadvacáté minuty nebezpečně centroval zpoza branky do ohně před brankovištěm - puk se od jedné brusle odrazil mezi betony Pince, který však reagoval bleskově a puk za svá záda nepustil. Sudí nechali pak bez trestů i krátkou šarvátku, jež se v decentní rovině strhla. Hned po buly se puk dostal až za záda libereckého strážce branky, avšak pro Plzeň to znovu neznamenalo gólovou radost. Hlavní rozhodčí po další konzultaci s videorozhodčím jen rozpažil. Indiáni se však nevzdávali a dál bušili na polootevřená dvířka liberecké obrany. Avšak ani Martin Heřman, který trefil tyčku, ani Tomáš Vlasák, jenž pálil do odkryté sítě při přesilovce, nebyli úspěšní.

Slušně zaplněné tribuny plzeňské ČEZ Arény tak rozjásal až mladý útočník indiánů Jan Kovář, ke kterému se dostal kotouč na hranici brankoviště po dalším plzeňském přesilovkovém kolotoči a který puk došťouchl za Pincova záda - 2:1. Liberec mohl odpovědět při vyloučení Jeřábka, ale sám se po Duškově sekání o výhodu o muže v poli připravil.

I úvod poslední části patřil domácím borcům. Po rozjíždějícím tlaku se ve 45. minutě po přesném Johnsonově pasu zpoza brankové čáry trefil kapitán indiánů Martin Straka - 3:1. Za vzájemné osekávání pak byli současně vyloučeni domácí bek Jeřábek a hostující kapitán Petr Nedvěd a hrálo se ve čtyřech.

Více prostoru na ledě sedělo lépe Západočechům, nejdříve pálil těsně vedle levé Pincovy branky Johnson, pak si dokázal puk dojet a ještě nahrát do výborné šance Strakovi, který naskakoval v tomto utkání jako centr druhé formace. Druhá lajna indiánů asi nejvíce zatápěla Tygrům, hned během dalšího střídání se Pinc proti kapitánovi domácích musel mít opět na pozoru. Hosté však ukázali, že dokážou vytěžit z minima maximum. První formace hostujícího celku se tak tak prokousala do útočné třetiny, Petr Nedvěd fotbalově nahrál Antonínu Duškovi, který zpoza obránce a mezi Mazancovými betony snížil na rozdíl jediné branky - 3:2.

Čtyři minuty před třetí sirénou se před branku Mazance neohroženě pustil liberecký střelec Dušek, ale v zakončení mu zabránil plzeňský faul. V následující přesilové hře si Petr Nedvěd počíhal proti Mazancovi, ale ke škodě hostujícího týmu trefil jen spojnici tyčky a břevna! Bílých Tygrům nepomohla ani hra bez brankáře, když v šesti mužích v poli pevně stiskli pětici statečných domácích, a odjíždějí tedy domů bez bodu.