Tygři ve Varech ukočírovali divokou přestřelku a odvážejí si plný počet bodů

Date of publication Author Martina Válková

Karlovy Vary/Liberec – Tvrdý boj do poslední vteřiny podstoupili Bílí Tygři na západě Čech v rámci třináctého kola. Na energetiky se po první třetině museli dotahovat, následně ale stav utkání strhli na svou stranu a byli vždy minimálně o gól napřed. Jednobrankový náskok ubránili i v hektickém závěru a na zpáteční cestu si tedy za výhru 5:4 zaslouženě přibalili všechny tři body, které je posouvají opět do čela tabulky.

13. kolo, pátek 23. října 2015
4:5
(1:0, 2:4, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. Koblasa (Osmík, Vachovec), 38. V. Tomeček (Benák, Haščák), 39. Haščák (Bulík), 51. Haščák – 23. Krenželok (Jelínek, Kajínek), 34. Šimek (Jelínek), 36. Řepík (Výtisk, Birner), 37. Jelínek (Krenželok, Valský), 46. Stránský (Havlín, Radivojevič). Rozhodčí: Lacina, Pavlovič – Brejcha, Lučan. Vyloučení: 5:5, navíc Ulrych 5 minut a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 2515. Střely na branku: 28:25. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 3:4, 3:5, 4:5.

HC Energie Karlovy Vary

Závorka (Habal) – Bičánek, J. Tomeček, Sičák "A", Benák, Rodney, Harant, Dvořák – I. Rachůnek, Marosz, T. Rachůnek – Haščák, Bulík, V. Tomeček – Vachovec, Zadražil, Koblasa – Rohan, Osmík, Gorčík.

Lašák (Schwarz) – Šimek, Ševc, Derner, Ulrych, Výtisk "C", Kajínek, Havlín – Birner, Vampola, Řepík – Radivojevič, Bulíř, Bakoš – Krenželok, Jelínek, Valský – Vlach, Lakatoš, Stránský – Jonák.

Vstup do utkání se lépe vydařil domácím, k čemuž jim dopomohla i přesilová hra. V ní na libereckou svatyni vyslali poměrně veliký počet střel, Jan Lašák ale karlovarské kanonádě statečně odolal. S přibývajícím časem se Liberečtí dostali do tempa a dostávali Energii pod tlak. I přesto se ale z úvodní branky radovali právě domácí. Michal Vachovec předvedl svůj klasický styl, když bojovnou a tvrdou hrou dokázal ukořistit kotouč pro Osmíka, který nebyl zbrklý a našel u tyčky volného Petra Koblasu, který na několikátý pokus dostal kotouč za Lašáka.

"V utkání jsme prokázali dobrou efektivitu zakončení a střelba ze všech pozic nám přinesla góly," vyslovil se kouč Filip Pešán.

V závěru úvodní periody Liberečtí čelili pětiminutové přesilové hře Varů, domácí ji ale nezužitkovali. Psychická převaha se tedy rázem přesunula na tygří střídačku, jejíž hráči byli na konci třetiny o hodně aktivnější, a gólman Závorka měl co dělat, aby na svém kontě prozatím držel nulu.

Do druhé periody nastoupili jiní Tygři, než do té první: aktivní, bojovní a hlavně nebezpeční. Domácím dělala problémy hlavně jedna věc, ta, která přišla už na začátku zápasu. Liberec převáděl velmi tvrdou hru, na kterou nedokázal karlovarský tým absolutně reagovat. V určitých okamžicích tak domácí padali na led jako kuželky.

Po pár minutách přišlo očekávané, liberečtí se dostali kupředu, Lukáš Krenželok ujel obraně po levé straně a z blízkosti Závorkovi nedal žádnou šanci. Liberec poté svou hru ještě zrychlil, což domácí nezvládali už vůbec, většina první části druhé třetiny se odehrávala v obranném pásmu Energie, pomohla tomu i zbytečná vyloučení, z nichž se některá domácím fanouškům opravdu nelíbila.

To, co přišlo v dalších minutách, není tak úplně lehké popsat. Chvíli to vypadalo špatně s domácími, poté zase s hosty, ale popořadě. Liberec ukázal, že na druhém místě tabulky není náhodou, přišla totiž gólová smršť. Ihned po vyhraném vhazování se dostal ke střele Radim Šimek, který vyslal na Závorku nechytatelnou střelu.

" Jsem šťastný, že jsem dostal šanci a hodně prostoru na ledě a že jsme dokázali zápas otočit a dovést do vítězného konce," sršel radostí po svém premiérovém utkání za A-tým Tomáš Havlín, jenž si hned při své premiéře připsal asistenci.

Neuběhly ani tři minuty a síť za domácím brankářem už se vlnila znovu, z velikého úhlu se prosadil se štěstím Michal Řepík. Akce střídala akci, puk si opět našel cestičku do karlovarské branky. Rychlá kombinace přes celé kluziště, na jejímž konci přesně pálil z první Petr Jelínek a s domácími to už vypadalo zle.

Jak už to tak bývá, trenér Oremus sáhl ke střídání brankařů, Závorku nahradil v brankovišti Vladislav Habal. Málo kdo by tomu věřil, ale možná i tento tah nabudil domácí hokejisty k následujícímu výkonu. Do brejku se odpoutal Vojtěch Tomeček, který ačkoliv byl faulován, tak se dokázal Lašáka prostřelit mezi rukou a tělem. Hala znovu vybuchla v radost o třiasedmdesát vteřin později. Po chybě v obraně Liberce se totiž před brankou zjevil Marcel Haščák, který stáhl ztrátu Energie na jednu branku.

Ani poslední perioda nepřinesla zrovna klidnou hru. Opačně než v třetině předchozí začali o něco aktivněji domácí, k čemuž přispěla i přesilová hra. Energetici ji dobře, už to vypadalo na vyrovnání, na hraně brankoviště se ale do Koblasovy střely se obětavě položil Výtisk, a zabránil tak téměř jisté brance.

Občas je to ale jednoduché, nedáš – dostaneš. Liberec založil jednoduchou akci, kterou zakončil přesnou dorážkou u tyčky Jan Stránský, který tak pomohl Liberci opět odskočit do vedení o vícero branek. Hra se přelévala za strany na stranu, ani jeden se nedokázal po delší chvíli usadit v pásmu, což se fanouškům obou celků velmi líbilo.

Poté, co Valského slibnou střelu Habal zneškodnil, se dostal kupředu Marcel Haščák, který si parádně poradil s protihráči a po stahovačce před bránou prostřelil Lašáka. Ačkoliv měl Liberec stále jednobrankový náskok, bylo Tygrům jasné, že jim to stačit nemusí. V posledních minutách tak svůj náskok bránili zuby-nehty a i díky Jánu Lašákovi, který předváděl stále jisté zákroky,jej ubránili a ze západu Čech si odvezli velmi cenné tři body a také nové vedení v soutěži.

Peter Oremus
„ Věděli jsme, že nastoupíme proti silnému soupeři. Druhá třetina byla z naší strany velmi špatná. Čekám víc od hráčů, kteří chodí na přesilové hry. Ti se musí prosazovat, od toho v mužstvu jsou. Pokud za devět minut nedáme z přesilovky gól, tak je to velmi špatné.“

„Neodehráli jsme tu dnes dobrý zápas. Domácí nás vyjma 15 minut ve druhé třetině nepustili do naší hry a tahali jsme za kratší konec. Na druhou stranu jsme prokázali dobrou efektivitu zakončení a střelba ze všech pozic nám přinesla góly. Trestuhodně jsme ztratili výsledek 1:4 a měli jsme hodně práce, abychom v závěru udrželi vítězství.“