V Třinci se překvapení nekonalo

Date of publication Author Radek Vokál

Zatímco v prvním vzájemném zápase v Třinci byl po dvou třetinách stav 2:2, nyní bylo rozhodnuto už po dvaceti minutách. Domácí nastoupili proti původním předpokladům se všemi hvězdami v sestavě a po první třetině to s Tygry vůbec nevypadalo dobře - domácí vedli už 3:0. Pak přišel do branky <b>Jan Koťátko</b> a od domácích inkasoval už jen jednou. Ve třetí třetině pak korigoval šťastným gólem Radoslav Kropáč. Bílí Tygři tak prohráli popáté v řadě a předposlední Zlín stáhl ztrátu už jen na tři body.

, úterý 07. ledna 2003
4:1
(3:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Martynek (Zadina), 17. Marek (Pavelek, D. Nosek), 19. Zadina (Žabka), 37. Zadina (Král, Pletka) - 52. Kropáč. Rozhodčí: Havlík - Tošenovjan, Šimůnek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 3810.

HC Oceláři Třinec

Horčička - Houdek, Žabka, L. Procházka, Jančařík, D. Nosek, F. Štefanka - Zadina, R. Král, Pletka - Janků, Marek, Pavelek - Ivan, Martynek, Polončič.

Falta (21. Koťátko) - Krstev, Jiří Hanzlík, Čakajík, Gřegořek, R. Pospíšil, Vála - Kropáč, M. Straka, Hájek - Kábrt, Kašpařík, Musil - Rozsíval, Plodek, Jiří Kudrna - Jankových, Pabiška, Víšek.

Domácí Oceláři vlétli na Bílé Tygry s velkou chutí a od prvních minut měl Pavel Falta hodně práce. Bílí Tygři se ale nestáhli jen do defenzívy, ale snažili se hrozit z brejků. V 7. minutě udělala domácí obrana chybu, Vála ji ovšem nepotrestal - pálil těsně mimo. Místo toho udeřilo na druhé straně. Zadina vyslal z vlastního obranného pásma křížnou přihrávku, tu si u mantinelu sebral Martynek, proti němu Falta povyjel, ale Martynek jej elegantně dlouhou kličkou objel a pohodlně do prázdné branky otevřel skóre. To se pak měnilo do konce třetiny ještě jednou. Tři minuty před sirénou domácí v útočném pásmu zakombinovali, Pavelek pak otočkou postrčil Janu Markovi před odkrytou branku a pro něj už nebylo problémem zvýšit. Tygři se pak museli bránit proti dalším šancím Ocelářů, neubránili se ale minutu a půl před koncem. Obránce Žabka nahazoval na Faltu, odražený puk se dostal k Zadinovi a domácí kanonýr dorážkou upravil na 3:0.

Do druhé třetiny vystřídal Pavla Faltu Jan Koťátko, který se tak dostal do branky poprvé po třinácti zápasech. Naposledy chytal koncem listopadu doma proti Třinci, kdy jej zase po druhém gólu střídal Pavel Falta. Zatímco Falta tehdy inkasoval dalších pět branek a Liberec prohrál 1:7. nyní si Jan Koťátko a jeho obránci vedli o poznání lépe. Hra ve druhé třetině neměla velký spád, přesto se ale domácí dostávali do šancí, které Koťátko úspěšně řešil. Do větší liberecké šance se dostali v polovině zápasu Plodek s Rozsívalem. Ti projeli do útočné třetiny, Plodek zadovkou našel Rozsívala, ale jeho rána byla sražena do sítě nad plexisklem. O minutu později byl po krásné akci blízko gólu Kašpařík, jehož teč Čakajíkovy střely ale Horčička chytil. Bílí Tygři ale žádnou ze svých šanci nevyužili a tak se prosadili opět domácí. Richard Král objel branku, jeho pokus ještě Koťátko kryl, ale proti Zadinově dorážce už byl bez šance. Marek Zadina se tímto gólem propracoval na čelo tabulky střelců.

Ve třetí třetině se zápas už jen dohrával. Oceláři byli spokojeni s první výhrou po třech porážkách, Liberečtí už pochopili, že proti vyzrálému třineckému týmu moc šancí na otočení zápasu nemají, a tak obě mužstva šetřila síly na další souboje. I ve třetí části se ale hráči dostávali do gólových šancí. Ve 49. minutě měl příležitost na korekci skóre Petr Gřegořek, Horčičkova lapačka ale jeho střelu příklepem zastavila. Gřegořek, bývalý obránce Třince, který do Liberce přišel přes České Budějovice, se tak ani ve svém třináctém zápase v novém působišti nedočkal kanadského bodu. Hosté se nakonec přece prosadili, domácí jim k tomu ale notně pomohli. Obránce Boris Žabka mohl od vlastní branky v klidu rozehrát, místo toho ale přihrál přesně na hůl uvadlému liberckému kanonýru Kropáčovi, který se tentokrát nemýlil a vstřelil čestnou libereckou branku. Pro stále nejproduktivnějšího hráče Bílých Tygrů a svého času nejlepšího střelce extraligy to byl první gól po deseti zápasech půstu. O střeleckém i herním útlumu slovenského střelce svědčí i to, že z posledních dvaceti zápasů vyšel střelecky naprázdno v osmnácti. Pasáž zápasu následující po Kropáčově gólu trefně vystihuje zpráva v online přenosu na třineckém webu: "Není co psát, hraje se hotová holomajzna." Do závěrečné sirény se ještě do několika šancí dostali domácí, Jan Koťátko byl ale vždy na místě a potvrdil tak, že byl v úterý asi nejlepším hráčem Bílých Tygrů.