Václav Novák pozvedl prapor Bílých Tygrů

Date of publication Author Lukáš Hykš

Slavia jela do Liberce s mečbolem a mohla rozhodnout o svém postupu do semifinále. Stejně jako v předchozích dvou zápasech však ve Svijanské Areně neuspěla. Nepříznivý vývoj pro Pražany předznamenal již v 5. minutě <b>Václav Novák</b>. Ještě v první části přidal druhou trefu Igor Rataj. Ve 47. minutě svým druhým gólem definitivně rozhodl o osudu utkání Václav Novák. Za Pražany pak zaznamenal již pouze čestný úspěch necelé dvě minuty před koncem Marek Tomica.

ČF6, úterý 15. března 2005
3:1
(2:0, 0:0, 1:1)

Branky: 5. V. Novák (Vaic, Podkonický), 18. Rataj (Čermák, Tomajko), 47. V. Novák (Vaic) - 59. Tomica (J. Novák, Špaček). Rozhodčí: Minář, Smeták - Čížek, Padevět. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5080 (vyprodáno). Průběh utkání: 3:0 - 3:1.

Hnilička - Klouček, Fischer, Jiří Hanzlík, Modrý, L. Šmíd, Jiruš, M. Duben - R. Vrbata, Kotalík, S. Procházka - Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, V. Novák - Klimenta, P. Rozsíval, Plodek.

HC Slavia Praha

Franěk - J. Novák, Špaček, Kadlec, Pojkar, Kolařík, Graňák - Pálffy, Stümpel, Tomica - Vlasák, Vašíček, Sup - D. Hruška, Beránek, Vondrka - L. Havel, M. Kopecký, R. Dlouhý.

Hráči Liberce v neděli slíbili, že se čtvrtfinálová série ještě jednou vrátí do Prahy. Slib dodrželi - v úterním utkání před zaplněnou Svijanskou arénou porazili pražskou Slavii 3:1 a srovnali stav série na 3:3. O postupujícím do semifinále tak rozhodne až čtvrteční sedmý zápas v Sazka Areně.

Oba soupeři zatím dokázali v domácích utkáních uhájit domácí prostředí a to se potvrdilo i v úterý v šestém duelu. Domácí Bílí Tygři hnaní bouřící Svijanskou arénou předvedli vynikající výkon podpořený z branky skvělým Hniličkou. V sestavě domácích chyběl Nedorost, který laboruje se zraněním. Naopak se již do sestavy vrátil Andrej Podkonický, kterého dosud trápily teploty.

Bílí Tygři vlétli do zápasu jako velká voda a obrovským nasazením zdolávali obrannou hráz Slavie. Pražané bojovali a dlouho tlaku domácích odolávali. A nakonec to byli oni kdo poprvé zahrozil. V třetí minutě se z čista jasna objevil před Hniličkou Vondrka, ale jeho střelu zastavil beton domácího gólmana. V páté minutě však obránci Slavie neuhlídali navrátilce do sestavy Podkonického, který v rohu za brankou vybojoval puk a přihrál na Vaice. Ten ideální přihrávkou našel před brankou zcela volného Václava Nováka, který se nemýlil a dal poprvé možnost k jásotu skvělému libereckému publiku. Tlak Liberce po vedoucím gólu ještě sílil, nenašel však prozatím brankového využití. Slavii pomohly k návratu do zápasu přesilovky, domácí však oproti nedělnímu zápasu v Sazka Areně bránili s přehledem. Ve čtrnácté minutě se v Liberci slavilo podruhé, ale tentokrát předčasně. Po dlouhé debatě s videorozhodčím rozhodčí branku Vrbaty neuznali, puk nepřešel prokazatelně brankovou čáru. V 16. minutě se řítil na Hniličku hostující Beránek, jeho akci však hned v počátku přerušil hvizd rozhodčího, který viděl postavení mimo hru. A tak udeřilo opět na druhé straně. Druhou branku domácích vstřelil Igor Rataj. Akci založil Čermák, po jeho střele zazvonila tyč. Liberecký útočník se však nevzdal, získal zpět puk, nastřelil ho do pásma, kde si jej u hrazení našel Rataj a ranou po zemi zaskočil Fraňka. Do konce třetiny již byla k vidění jen zajímavá střela Jana Nováka od modré, Hnilička ji však stihl ukrýt mezi betony.

Kouč vicemistra Vladimír Růžička odpověděl na nepříznivý stav razantními změnami v sestavě. Vlasáka spojil se Stümpelem, Hrušku proti Ratajově formaci s Vašíčkem a Pálffyho umístil k Beránkovi. A právě tato dvojice se dostala do největší šance hostů. Slovenský útočník parádně vyřešil situaci dvou na jednoho pasem na hůl volnému Beránkovi, jenže ten si puk zpracovával tak dlouho, až se výtečný Hnilička stačil přesunout a vleže jeho slabou střelu chytit. V čase 30:16 si šel za krosček na trestnou lavici odpočinout domácí kapitán Novák, ale ani úderná formace Slavie v přesilovce nulu na kontě vstřelených branek nesmazala. Naopak hned po vypršení trestu se řítil na Fraňka Procházka, ale brankář proti jeho střele do protisměru roztáhl betony. Liberec hrál vůbec v oslabení dobře, s přehledem dokázal bránit ostrostřelce Slavie. A to byla jedna z rozhodujících věcí pro další vývoj utkání.

Nástup do třetí třetiny byl poznamenán snahou Slavie změnit nepříznivý výsledek. Hned ve 41. minutě se zkoušel probít do šance Beránek, ale sám proti třem bránícím hráčům Liberce neměl šanci. V 45. minutě zbytečně fauloval Stümpel a dal tak šanci domácím rozhodnout utkání. Během přesilovky vyslal Liberec na Fraňka několik střel, překonat ho však nedokázal. Stümpel byl již na ledě, když v čase 46:19 rozjásal liberecké tribuny opět Václav Novák. Toho vyslal na zteč Vaic a domácí kapitán završil svůj báječný večer střelou mezi Fraňkovy betony. Slavie se i přesto nevzdala. V 48. minutě vystřelil Vlasák a Hnilička jeho střelu neudržel. V zápětí však vše napravil výborným zákrokem proti dorážce Vašíčka. Další nebezpečnou akci vymyslel v 52. minutě Stümpel pro Pálffyho, když mu poslal dokonalou přihrávku do jízdy. Hnilička ho však vychytal, když stihl včas zaklapnout betony. Hosté v tu chvíli byli ve Svijanské aréně aktivnější, nezvládli to však gólově vyjádřit. Jednu z posledních šancí na zvrat promarnila Slavia v 55. minutě. V tu dobu seděl na trestné lavici domácí Fischer a trenér hostí Růžička zkusil odvolat Fraňka. Toho domácí využili, už se veselili z gólu do prázdné branky, radost jim však zkazil rozhodčí, který branku neuznal pro postavení mimo hru. Následně vyzkoušel pozornost Hniličky na druhé straně Špaček, vyprášil však pouze jeho betony. Utkání se pak již jen dohrávalo, vše směřovalo k tomu, že domácí gólman Hnilička udrží čisté konto, když přišel blesk z čistého nebe. Marek Tomica využil zaváhání Hanzlíka na modré, dostal se až před Hniličku a o čisté konto ho připravil bekhendovým blafákem. Domácí gól trochu zaskočil a tak málem ještě snížil Dlouhý, poté co se dostal k odraženému puku od mantinelu. Nepovedlo se, a tak vyprodaná Svijanská aréna mohla začít slavit vyrovnání série.

Čtvrtfinálovou tajenku tak rozluští až sedmý zápas ve čtvrtek v Sazka Areně.