Vítězný vstup do turné

Date of publication Author Jiří Beníšek

V úvodním utkání na turné v zemi helvétského kříže se Bílým Tygrům postavil do cesty velmi silný HC Davos, úřadující mistr Švýcarska a vítěz posledního ročníku prestižního turnaje Spengler Cup. Utkání skončilo fotbalovým výsledkem 0:1, jedinou branku utkání vstřelil kapitán Bílých Tygrů <b>Václav Novák</b>.

přát., úterý 09. srpna 2005
0:1
(0:0, 0:1, 0:0)

Branky: 29. Novák (Vaic). Vyloučení: 5:12, navíc Podkonický 5 + DKU. Střely na branku: 23:32.

Hnilička - Jiruš, Moravec, Holub, Richter, Derner, Nikolov, Krstev, Hanzlík - Rozsíval, Rataj, Tomajko - Šachl, Plodek, Procházka - Vaic, Podkonický, Novák - Klimenta, Vampola, Víšek. Trenéři: Josef Paleček a Karel Dvořák.

Bílí Tygři nastoupili k prvnímu utkání švýcarského turné proti soupeři, jehož jméno vzbuzuje respekt. Hockey Club Davos AG, jak zní jeho plný název je úřadujícím mistrem Švýcarska a také posledním vítězem prestižního Spengler Cupu. V jeho řadách v loňské sezoně během výluky v NHL působil ostrostřelec Rick Nash, dále Joe Thorton a Nicklas Hagman. Přestože tito hráči již v klubu nejsou, síla švýcarského mistra je značná. Navíc má i přízeň rozhodčích, jak poznali Bílí Tygři.

První třetina byla ve znamení náporu Bílých Tygrů, ale domácí obrana pracovala spolehlivě. Přestože Tygři soupeře přestříleli jasně 12:5, branky se diváci nedočkali. Vývoj druhé třetiny se podobal té první, Bílí Tygři útočili a často stříleli, ale domácí obrana odolávala. Ve 29. minutě uvolnil Ľubomír Vaic kapitána týmu Václava Nováka, a ten vstřelil úvodní branku utkání. Jak se později ukázalo, byla to i branka jediná a vítězná.

Ve třetí třetině se Bílí Tygři museli bránit velkému náporu domácího mistra. Ti byli podporováni i trojicí rozhodčích. V krátkém telefonátu k tomu asistent GM Bartoloměj Salanský řekl:"...dost nás řezali, soupeř i rozhodčí." POměr vyloučených byl 5:12, v poslední třetině hráli Bílí Tygři velmi často v oslabení. V tygří brance byl ale skvělý Milan Hnilička, a tak se skóre stále neměnilo. V 55. minutě dostal Andrej Podkonický trest na 5 minut + do konce utkání, Davos tedy mohl připravit závěrečný nápor v početní převaze. Branku ale nevstřelil, a tak si Bílí Tygři připsali první, velmi cenné vítězství na svém švýcarském turné.