Vítkovice těsně udolaly Tygry

Date of publication Author Jan Rachota

Bílí Tygři zakončili třízápasový trip po kluzištích soupeřů porážkou. Po vítězství na ledě Znojma a Pardubic tentokrát podlehli v Ostravě Vítkovicím. Milan Hnilička v souboji s reprezentačním rivalem Pincem inkasoval třikrát, poslední branku vsítili domácí až při power play Tygrů. Třetí a vítěznou branku Vítkovic zaznamenal exliberecký Radoslav Kropáč. V dresu Bílých Tygrů opět zářil <b>Valdemar Jiruš</b>, který si připsal další dvě čárky do sbírky kanadských bodů.

33. kolo, neděle 11. prosince 2005
4:2
(1:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Irgl (Hubáček), 26. R. Procházka (Kropáč, Jurečka), 38. Kropáč (R. Procházka, Kuboš), 60. Philipp (J. Štefanka) - 19. S. Procházka (Jiruš), 28. Jiří Hanzlík (Podkonický, Jiruš). Rozhodčí: Husička - Čížek, Padevět. Vyloučení: 4:6, navíc Burger (Vítkovice) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5116.

HC Vítkovice Ridera

Pinc - Jurečka, Philipp, Jasečko, Hudec, Kuboš, Gulaši, Dresler, Polák - Štefanka, Burger, Krenželok - Irgl, Káňa, Hubáček - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Tomášek, Hulva, Padělek.

Hnilička - Hanzlík, Jiruš, Krstev, Derner, Rýgl, Richter - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Tomajko - Rozsíval, Vampola, S. Procházka - Klimenta, Pabiška, Víšek.

Sebevědomí přijížděli Bílí Tygři do Ostravy. Na své třízápasové šňůře po stadionech hostí byli do dnešního večera stoprocentní. Na ostravském ledě se museli stále obejít bez nemocných Moravce a Plodka a zraněných Ovčačíka, Hlavačky a Holuba.

Do zápasu vstoupili aktivněji Tygři. Nebezpečný byl Čermák, ale domácí gólman Pinc se vyznamenal. Postupně však převzali iniciativu domácí, neuspěl však Hubáček ani o chvíli později v první vážnější šanci Kropáč. Ten si již položil Hniličku, ale překonat ho přesto nedokázal. Oba soupeři v první třetině spíše čekali na chyby a tak bylo šancí jako šafránu. Ke gólu domácím nepomohla ani téměř minutová přesilovka pět na tři v polovině první třetiny. Domácí totiž více kombinovali než stříleli a výsledkem tak byl stále bezbrankový stav. V oslabení dokonce zahrozil Rataj, ale po jeho střele švihem mohl zůstat Pinc klidný.

Poté si při vyloučení Jasečka zahrál přesilovku i Liberec, ale Podkonický po ideální přihrávce Vaice trefil jen připraveného Pince. Bílí Tygři sehráli přesilovku vlažně, akce slovenského dua byla jejich největší příležitostí. V sedmnácté minutě se v ČEZ Aréně poprvé změnilo skóre. Hubáčkovu střelu Hnilička neudržel a Irgl v pádu otevřel účet utkání. Na začátku devatenácté minuty se za Pincem strhla drobnější potyčka, aktivní byl zejména domácí bek Gulaši. Bílí Tygři dokázali rychle odpovědět. Stanislav Procházka vnikl do pásma a přesně mířenou střelou k tyči srovnal stav na 1:1. V závěru první třetiny dostali Tygři šanci hrát přesilovku, ale na Pince nic nevymysleli. Do kabin se tak šlo za stavu 1:1.

Druhou třetinu začal lépe opět Liberec, pomohl mu i zbytek přesilovky. Podkonický ale v dobré příležitosti netrefil a tak stav zůstal nezměněn. V zápětí opět hráli domácí pět na tři, ale branku Burgera rozhodčí neuznal pro postavení hráče v brankovišti. Tlak domácích pokračoval, ale střely bojovníků rytíře Vítka končily buď mimo libereckou svatyni nebo na jejím strážci Hniličkovi. Nakonec však domácí libereckého brankáře překonali. Kropáč v šestadvacáté minutě uvolnil zpoza branky Radka Procházku, který střelou do protipohybu Hniličky upravil na 2:1. Chvilku poté fauloval za vítkovickou brankou Burger jednoho z Libereckých a vyfasoval od rozhodčího Husičky dva plus deset na tvrdé lavici trestoměřičů.

Z vedení se domácí radovali pouhé dvě minuty. Liberec dostal Vůjtkovy svěřence pod tlak, který vyvrcholil vyrovnáním. Podkonický přihrál na modrou Hanzlíkovi, který technickou střelou trefil mezi Pincovy betony. V té chvíli se lámal zápas. Liberec měl kolem poloviny zápasu více ze hry, Šachlovu střelu vyrazil Pinc vyrážečkou. V pětatřicáté minutě hrozilo na druhé straně. Štefanka však na Hniličku z mezikruží nevyzrál. Bylo jen otázkou času, kdy jedna ze stran převáží skóre ve svůj prospěch. V sedmatřicáté minutě hráli Tygři přesilovku a Pincovi zle zatápěli. Udeřilo však kuriozně na druhé straně. Bílí Tygři nahodili v přesilovce puk do útočného pásma, většina hráčů na ledě čekala, že rozhodčí zapískají zakázané uvolnění. Nestalo se tak a Vítkovice toho dokázali využít. Kropáč vystřelil přes jednoho z libereckých obránců a prostřelil Hniličku. Do konce třetiny stála za zmínku už jen Irglova střela, při které Hnilička prokázal dobrou práci lapačkou.

Třetí třetina byla poznamenána libereckou snahou o vyrovnání. Vítkovice se zaměřily zejména na obranu a hrály na brejky. Ve dvaačtyřicáté minutě za brankou Pince operoval Víšek, domácí beci však zasáhli včas a akci libereckého mladíka ukončili. V pětačtyřicáté minutě z brejku zahrozil Radek Procházka po přihrávce Köhlera, ale radost jim zkazil liberecký fantom Hnilička. O dvě minuty se snažil vzít odpovědnost na svá bedra liberecký obránce Rýgl, ale Pinc jeho střelu od modré vytěsnil. Tlak hostí rostl, v padesáté minutě měl Pinc co dělat s Vampolovou řadou. V pětapadesáté minutě přišel ojedinělý pokus domácích - Hubáček nahrával Káňovi, ale ten upadl a míst puku skončil v brance on sám. Jednu z posledních šancí na vyrovnání měl Liberec v minutě šestapadesáté, když obránce Rýgl pálil od modré a Vampola se snažil dorážet. Nepovedlo se a tak liberečtí trenéři museli v čase 57:54 odvolat Hniličku a pokusit se o srovnání při power play. Vítkovice bránily a pouhé dvě vteřiny před koncem se trefily počtvrté. Pojistku trefil Phillip do prázné tygří klece po nahrávce Štefanky.

Vítkovice si vítězstvím upevnily čtvrtou pozici, na Oceláře z Třince a Orly ze Znojma mají náskok již devět bodů. Bílí Tygři propásli možnost přeskočit Slavii a přečkat přestávku na vedoucí pozici.