Výtečná první třetina. Tygři dorovnali svoje letošní střelecké maximum

Liberec - Šelmy v prvním letošním domácím utkání vysoko přestřílely Chomutov. O výsledku rozhodla takřka neuvěřitelná první třetina, ve které Tygři vsítili hned pět branek. Čtyři z nich navíc padly během krátkého intervalu čtyř minut a třiadvaceti vteřin!

34. kolo, pátek 08. ledna 2016
7:1
(5:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Jelínek (Vlach), 13. Derner (Mojžíš), 14. Birner (Vampola, Řepík), 15. Řepík (Birner), 18. Řepík (Ševc), 40. Valský (Vampola), 58. Valský (Birner) – 20. Valach (Červenka). Vyloučení: 7:9. Využití: 4:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 42:25.

Lašák – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk "C", Plutnar – Řepík, Vampola, Birner – Bakoš, Bulíř, Radivojevič – Valský, Jelínek, Krenželok – Stránský, Lakatoš, Vlach.

Piráti Chomutov

Čech (14. Kopřiva) – Rutta, Skinner, Valach, Jánošík, Harant, Pereťagin, Dlapa – Červenka, Růžička ml., Vondrka "C" – Květoň, Račuk, Tomica – Hřebejk, Ölvecký, Sklenář – Chlouba, Dušek, Veselý

První třetina byla pro Tygry jako z říše snů. Vše odstartoval trefou v oslabení Petr Jelínek, jemuž chytře o beton Čecha přihrál Vlach. Těsně po odbytí úvodních deseti minut šelmy odstartovaly brankostroj, během nějž v intervalu čtyř minut a třiadvaceti sekund udeřily hned čtyřikrát!

Nejprve Mojžíšovu dělovku od modré čáry tečoval mimo dosah Čecha Lukáš Derner - 2:0. Poté se hokejovou krásou prezentovalo trio Vampola-Řepík-Michal Birner. Poslední jmenovaný zvyšoval po vyšachování defenzivy Pirátů již na - 3:0. Vzápětí byl vyloučen Račuk a hala propukla v jásot počtvrté. Do krásné Birnerovy přihrávky stačilo Michalu Řepíkovi pouze vložit hokejku - 4:0.

Další zásah svěřenců trenéra Filipa Pešána přišel o několik okamžiků později. K na modré čáře stojícímu Ševcovi se po jedné z akcí odrazil kotouč, liberecký obránce naznačil střelu příklepem a přihrál do předbrankového prostoru Michalu Řepíkovi. Kopřiva, který chtěl zmenšit střelci úhel, nestihl na pas reagovat - 5:0. V samotném závěru periody hosté skóre korigovali. Juraj Valach napřáhl a přízemní ranou z vrcholu třetiny propálil maskovaného muže modro-bílých.

Druhé dějství bylo přesným opakem toho prvního. Oba týmy se snažily hrát ze zabezpečené obrany. Do velké šance se i přesto propracoval v osmadvacáté minutě Dlapa, nicméně Lašák výborným zásahem střelu z velké blízkosti eliminoval. Piráti byli i nadále nebezpeční. Tomica s Dlapou ujeli do přečíslení 2 proti 1, avšak druhý jmenovaný nakonec přesně zakročit nedokázal.

To naše mužstvo bylo dvanáct vteřin před závěrečnou sirénou úspěšné. Valského přihrávku přes brankoviště si totiž jeden z obránců srazil do vlastní brány - 6:1. Po přestávce se pokračovalo v rychlém tempu. Pěknou akcí se prezentoval Račuk, který prokličkoval obranou domácích a poté se propracoval i do zakončení, to ale postrádalo potřebnou razanci, a strážce liberecké svatyně tak kotouč dokázal zastavit včas. Stejně úspěšně si vedl Ján Lašák i při pokusu Skinnera z druhé poloviny třetí části. Slovenský gólman dělovku dokonce dokázal udržet na své hrudi až do přerušení hry, čímž zamezil případným dorážkám.

Následně krušné chvilky Liberečanům připravila první přesilovková formace Chomutova. Tlak vyústil v Ruttův projektil, ten však zamířil pouze vedle tyče. A řada tak znovu přišla na Tygry. Při vyloučení Sklenáře ujel obraně hostujícího celku Jakub Valský. Šikovný forvard znovu dokázal, že brejky umí vyřešit perfektně a bekhendovou kličku zakončil milimetrovou ranou do levého horního rohu - 7:1. Definitivní tečku mohl přidat těsně před koncem Michal Bulíř, ale jeho průnik útočným pásmem úspěchem neskončil. Tygři ale i přesto vyrovnali své letošní maximum v počtu vstřelených gólů a krásnými akcemi potěšili při prvním letošním domácím zápase oko nejednoho fanouška.

Ohlasy hráčů po utkání:

„Byli jsme maximálně efektivní v první třetině, což rozhodlo celý zápas. Černou kaňkou byla branka pět vteřin před koncem třetiny, což by se nám bez ohledu na výsledek stávat nemělo. Přestože byl Chomutov těžkým soupeřem, měli jsme vývoj zápasu pod kontrolou a zaslouženě jsme vyhráli.“

Jan Šťastný
„Nebudu se za nic schovávat. Musím sportovně uznat, že domácí byli ve všech herních činnostech lepší. Utkání jsme absolutně nezvládli, odehráli jsme nejhorší zápas letošního ročníku. Budeme si muset chyby rozebrat a začít úplně jinak, protože to, co jsme předvedli dnes, bych se nebál nazvat ostudou. Gratuluji soupeři k zaslouženému vítězství.“