Zase ten Hradec. Liberečtí měli body na dosah, ale třetí část nezvládli

Date of publication Author Lukáš Šonský, Martin Voltr

Hradec Králové/Liberec – Bílí Tygři ani podruhé v sezoně nevyzráli na soupeře z Hradce Králové. V prvním vzájemném střetnutí ztratili svěřenci trenéra Pavla Hynka nadějný náskok a úspěšně si nevedli ani na východě Čech. Tým zpod Ještědu přitom znovu vedl, před poslední částí byl o dva kroky vpředu. Protivník ale v závěrečném dějství pětkrát udeřil a zastavil modrobílé v cestě za dalšími body.

25. kolo, pátek 29. listopadu 2013
5:2
(0:1, 0:1, 5:0)

Branky a nahrávky: 43. Šimánek (Vydarený, Mertl), 46. Dej (Langhammer, Vydarený), 47. Šimánek (Kudrna), 52. Červený (Mikuš, Knotek), 60. Mertl (Šimánek) – 4. Bartek (Víšek, Bulík), 35. Valský (Zacha). Rozhodčí: Hodek, Šír – Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:4, navíc Květoň (HKM) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 256. Střely na branku: 27:16. Třetiny: 0:1, 0:1, 5:0. Průběh utkání: 0:2, 5:2. Nejlepší hráči: Jiří Šimánek – Jan Výtisk.

Mountfield HK

Kantor – Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf, Plášil – Kudrna, Mertl, Šimánek – Dej, Langhammer, L. Květoň – Švagrovský, Knotek, Podlešák – Švihálek, Červený, Rousek.

Melicherčík – Kolmann, Derner, Voráček, Výtisk, Vitásek, Čakajík, Šimek – Urban, Nedvěd, Vampola – Bartek, Bulík, Víšek – Pospíšil, Filippi, Bulíř – Valský, Zacha, Vlach.

Hradecká sestava v zápase 25. kola hlásila po nesmírně dlouhé době kompletní stav. Do hry se totiž vrátil už i poslední ze zraněných útočníků Lukáš Květoň, který v prodloužení rozhodl první vzájemný duel na severu Čech. Liberci chyběl bek Hunkes, ale na hostujícím celku bylo vidět, že se za bláznivý mač chtějí pomstít.

Od začátku byla k vidění hra nahoru – dolů. V závaru před Melicherčíkem měl blízko ke skórování Tomáš Knotek, zastavil ho ale pravý beton brankáře. A tak se v čase 3:59 poprvé radovali hosté. Víšek po překonání modré čáry přiťukl Martinu Bartekovi, který vypálil rychle a hlavně přesně do protipohybu Pavla Kantora – 0:1.

Bílí Tygři stále působili Mountfieldu v pásmu velké potíže. Domácí reagovali v první přesilovce zápasu, kdy ale těsně mimo zamířila Květoňova střela i Langhammerova šikovná teč. Ve druhé početní výhodě Hradeckých pak obral váhajícího Čakajíka o puk Tomáš Mertl a dopředu uháněl sám, jenže na Melicherčíka nevyzrál. Přestože poměr střel hovořil pro Hradec v poměru 8:4, vedení drželi hosté.

Východočeši to ovšem nechtěli nechat jen tak. Hned po půlminutě druhé třetiny rozsvítil ledovou plochu nádherný průnik obránce Reného Vydareného, který skončil až na tyčce! Velkou možnost měli domácí také v přečíslení tři na jednoho nebo ve 25. minutě po přihrávce Červeného na Petera Frühaufa. Úplně volnému obránci ale Melicherčík nedovolil radost. Naopak museli být Hradečtí rádi, že je z protiútoku nevytrestal Radim Šimek.

Se stejnou vervou, jako se domácí tlačili do útoku, trestali hosté každé zaváhání a v brejcích byli úplně stejně nebezpeční. Z brankářů měl ale víc práce stále Marcel Melicherčík, který ne a ne dovolit domácím skórovat. Poté, co Mountfield ubránil oslabení, zastavil přihrávku před bránu na Červeného a zastavil i ránu Mertla, jenž se vrátil z trestné lavice.

A tak byl na světě druhý liberecký zásah! U mantinelu odstavil hradeckého beka na hranici pravidel Pavel Zacha a prchnul dopředu s Jakubem Valským. Staršího dorostence Zachu pak ještě Kantor vychytal, proti jeho dorážejícímu parťákovi už ale neměl šanci. A protože v závěru druhé třetiny neproměnil další domácí gólovku Martin Podlešák, vedli Tygři 2:0.

Pro čtyři tisícovky hradeckých fanoušků ale bylo v pátečním večeru ještě nachystáno velké představení. První signál přišel na konci 43. minuty, kdy v přesilovce konečně prolomil střelecké trápení Jiří Šimánek. Jako správný kapitán se vydal s pukem z rohu, vykroužil až před bránu a pak zasunul ke druhé tyči – 1:2!

A to by bylo, aby to domácím nešlo. Přestože šli Hradečtí vzápětí do čtyř, dokázali ve vlastním oslabení vyrovnat. Postarala se o to další individuální akce, kterou tentokrát vystřihl Rastislav Dej. Ve středním pásmu převzal puk, přejel modrou čáru, a pak milimetrově přesným věšákem srovnal! No a když v další minutě přidal po Kudrnově pasu Jiří Šimánek svůj druhý gól, další obrat proti Bílým Tygrům byl na světě.

Hradeckým stadionem zavládla obrovská euforie. Nikdo už nepochyboval o tom, na čí straně budou tři body. Hledištěm se nesly mexické vlny a na radostné vlně dojeli Hradečtí i ke čtvrtému gólu, o který se ve 52. minutě postaral Rudolf Červený. Převzal zadovku od Mikuše, zamířil k bližší tyčce a už to bylo 4:2.

Tou dobou už byli Severočeši na samotném dně, domácí je mohli ještě v několika šancích dorazit. Jakousi teoretickou naději na body Liberec držel až do samotného závěru, kdy mu nezbývalo než zkusit hru bez brankáře. V té ale od vlastní modré nekompromisně zamířil do prázdné svatyně Tomáš Mertl a pečetil na 5:2.