Značně oslabená tygří smečka držela s Třincem krok, na body to ale ani tentokrát nestačilo

Date of publication Author Tomáš Vacho, Petr Schultz

Třinec/Liberec – Liberecké mužstvo nastoupilo do zápasu s Třincem oslabeno o 12 mužů základní sestavy, přesto se jako první ujalo vedení v utkání zásluhou Milana Bartoviče. Oceláři ale dokázali do závěru první třetiny srovnat a ve druhém dějství nasázeli Bílým Tygrům tři branky v rozmezí tří minut. V závěru zápasu vykřesal jiskřičku naděje na bodový zisk Martin Čakajík a na jeho zásah do černého navázal 13 vteřin před závěrečnou sirénou Lukáš Derner, který poslal kotouč za záda Hamerlíka. Ani přes enormní závěrečný tlak ale další branka nepadla, a tak Bílí Tygři prohráli těsně 5:4. V utkání si připsali extraligovou premiéru liberečtí junioři Bulíř a Skalický.

34. kolo, úterý 22. prosince 2009
5:4
(1:1, 4:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 20. Kohn (Hrabal, Růžička). 23. Tomas (Seman, Výtisk), 24. Polák z trest. stř., 26. M. Růžička (Kohn, Polanský), 33. Květoň (Peterek) - 12. Bartovič (Malkamäki), 29. Bartovič (Kašpařík), 54. Čakajík (Jech, Špaček), 60. Derner (Matějovský, Hunkes). Rozhodčí: Hribík, Minář - Gebauer, Vengřín. Vyloučení: 8:11. Využití: 1:1. Diváci: 3249. Střely na branku: 37:35. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:4.

HC Oceláři Třinec

Hamerlík - Hrabal, Zíb, Seman, Malec, Cartelli, Výtisk, Andersons, Lojek - M. Růžička, Polanský, Kohn - D. Květoň, Peterek, Martynek - Tomas, Bonk, Polák - Hampl, Kanko, Pospíšil.

Leinonen - Čakajík, Moravec, Malkamäki, Hunkes, Derner, Jareš, Holub, Rýgl - Matějovský, Kašpařík, Bartovič - Špaček, Blatný, Klimenta - Jech, Urban, Bárta - Bulíř, Skalický.

Dnešní souboj v tabulce sousedících mužstev probíhal již od samého počátku v atraktivním pojetí. Mírně navrch měli Oceláři a prezentovali se hned ve druhé minutě velkou příležitostí, když se sám před finským gólmanem ocitl Bonk, puk ale ani nadvakrát do brány nepropasíroval. Stejný hráč měl branku na holi i v minutě páté, proti střele z pravého kruhu se však znovu vytáhl liberecký Leinonen. Tygři, kteří se museli pro dnešní utkání obejít bez deseti hráčů převážně základní sestavy, dokázali srovnat krok zhruba v polovině prvního dějství, čímž si vyloužili odměnu v podobě gólového zářezu: Střelu od modré čáry vyslal Malkamäki a za bezmocného gólmana ji dorazil Milan Bartovič. Severočeši se rozhodli nabytý náskok bránit všemi silami, což se jim s úspěchem dařilo až do devatenácté minuty, kdy se před prázdnou bránou zjevil třinecký Kohn, ve stoprocentní příležitosti ale selhal. Šanci na reparát dostal třinecký útočník hned vzápětí a využil ji do dna, akci Hrabala totiž gólem zakončil právě Ladislav Kohn. Do šaten tak mužstva odcházela za stavu 1:1.

Po sedmnáctiminutovém oddechu jsme byli svědky úspěšného dobývání Leinonenovy branky - ve dvaadvacáté minutě se přesnou střelou švihem prezentoval Roman Tomas, o dvě minuty později byl při zakončení nevybíravě sejmut Hrabal a rozhodčí nařídil trestné střílení. K jeho exekuci se postavil Vojtěch Polák a propasíroval kotouč mezi betony hostujícího gólmana – 3:1. Liberec si už tak nahnutou situaci komplikoval svou nedisciplinovaností, následný přesilovkový kolotoč Třince činil hostujícím zadákům nemalé problémy. Početní výhody využili Oceláři v čase 25:04, kdy zafungovala spolupráce Ladislav Kohn - Martin Růžička. Ihned poté si liberečtí vyžádali oddechový čas. To byl od trenéra Kalouse dobrý tah, který přinesl ovoce v devětadvacáté minutě, protože se bekhendovým zářezem prosadil Milan Bartovič - 4:2. Snížení skóre Tygry velmi povzbudilo a k vidění bylo několik slibných příležitostí. Tu největší, kterou si okolo poloviny zápasu vypracoval Ctibor Jech, se štěstím zlikvidoval Hamerlík. Hosté ale nevyužili ani dvě nabídnuté přesilovky a ke slovu se tak znovu dostali třinečtí. Třiatřicátá minuta: Jan Peterek se dostal ke kotouči a vykličkoval pas pro Davida Květoně, který v jednoduché pozici zvýšil na 5:2.

V minutě číslo čtyřicet pět předvedl obrovskou hrubici při rozehrávce liberecký Jareš, třinečtí ale šanci zahodili. Domácí se zřejmě nechali ukolébat a přestali hrát, čehož Liberec často využíval. V osmačtyřicáté minutě se před Hamerlíkem objevili dva Tygři, jejich spolupráce ale zaskřípala a šanci nezužitkovali. Skóre se neměnilo ani v padesáté minutě, protože domácí gólman předvedl neskutečný zákrok proti spolupráci Matějovského s Kašpaříkem. Severočeši ale ve svém sympaticky snaživém výkonu pokračovali i nadále, za čož byli odměněni brankou Martina Čakajíka, jehož nahození propadlo až za záda nic netušícího Hamelríka. Tygři sice v závěru znovu předvedli velmi nedisciplinovanou hru a nabídli Ocelářům přesilovku 5 na 3, nakonec ale málem sahali po bodech. Podle pravidla nedáš - dostaneš potrestal Peterkem nastřelené břevno z protiútoku Lukáš Derner a naděje Tygrů tak třináct sekund před třetí sirénou stále žila. Třinec si po snížení na jednobrankový rozdíl vybral oddechový čas a dělbu bodů již nepřipustil.