Zápas blbec, má jasno o prvním finále Jan Stránský

Date of publication Author Jan Kousal

Liberec - Znovu po roce začali svěřenci Filipa Pešána finálovou sérii prohrou. Po loňské zkušenosti se Spartou ale v tygřím táboře dobře vědí, že jedno klopýtnutí nic neznamená, což potvrzuje i Jan Stránský. „Hlavy máme pořád nahoře,“ ujišťuje šikovný liberecký křídelník.

Co rozhodlo první finále?
Podle mě byl klíčový sled rychlých gólů, které jsme inkasovali v první třetině. Myslím si, že to pro nás byl zápas blbec, protože jsme obdrželi smolné branky. Takové jsme jen tak nedostali za celou sezónu a zrovna teď ve finále tam spadnou dva.

Začátek byl skvělý, rychle jste vedli 2:0, ale pak se to zvrtlo...
Samozřejmě, že vést po deseti minutách finále 2:0 pro nás byla euforie. Brňané nás ale velmi rychle umlčeli.

Překvapilo vás, že se nenechali dorazit a místo toho během minuty srovnali?
Já si myslím, že nás nepřehráli. Opravdu to byly smolné góly, co jsme dostali. Chtěli jsme hrát dál náš systém, ale pak docházely síly a třetí třetina už byla taková odevzdaná.

Jan Stránský doráží puk na Čiliakovu branku

Brno se hodně prosazovalo z brejků. Je nutné si na to dát pozor do příštích zápasů?
Tak je to finále. Potkávají se dva nejlepší celky soutěže. Jak Brno, tak my máme výborné týmy. Myslím, že brejků bude plno z jejich i z naší strany. Zkrátka nejde říct, na co přesně se musíme zaměřit, protože oni svoji kvalitu mají ve všem.

Ale přece jen se asi budete muset hodně věnovat i defenzivě?
Tak samozřejmě. Jak jsem zmínil, jsou tam vynikající hráči. Nemůžeme se zaměřit na jednoho, musíme si hlídat každého. Ta defenziva bude z naší strany asi trochu opatrnější, ale rozhodně nejsme tým, který zaleze, hraje malý box a neútočí. To ne!

Prohra nezmění nijak zásadně váš herní styl?
Nezmění. Hraje se na čtyři vítězství. Jednou jsme sice klopýtli, ale stejně tak jsme to měli i vloni se Spartou. Ale nechci to nějak srovnávat. Chtěli jsme urvat dnešní zápas, bohužel se to nevyvedlo, ale hlavy máme pořád nahoře.

Před první gólovou situací Komety jsi ztratil rukavici a pak jsi váhal, jestli ji sebereš, nebo necháš být. Co se dělo?
Pro mě smolná situace. Napřed jsem chtěl hrát bez rukavice, ale když jsem viděl, že nastřelili kotouč do naší třetiny a náš obránce byl první na kotouči, tak jsem rozhodl, že si ji vezmu. Nakonec se to přehrálo do mé pozice a Čermák střílel. I ta střela šla podle mě mimo, ale někdo to srazil do brány.

Jan Stránský proniká do útočného pásma

Jak jste zvládali emoce i třeba vzhledem k tomu loňskému finále, kdy to ze začátku bylo hodně krušné?
Z mého pohledu jsem byl vloni trochu nervóznější, protože to bylo první finále. Teď už jsem na to připravenější. Nevím, jak to mají kluci, kteří finále předtím nehráli. O tom jsme se nebavili. Myslím si, že takové zážitky by si měl každý užívat. Nikdy nevíte, jestli se tohle v životě ještě někdy povede.

Je fakt, že jste první zápas prohráli i v minulém finále, které jste dokázali otočit, povzbuzující?
To nevím. Řekl bych, že bychom asi byli všichni radši, kdybychom vyhráli. Zvláště potom, jak jsme nakopli ten začátek. Ale teď už s tím nic neuděláme. Doufám, že druhý duel už urveme.

Trochu atypicky ses ukázal i v jedné šarvátce...
No spíš než nějaký pěstní souboj to byla taková přetahovaná. Byli jsme v klinči za bránou omotaní kolem sebe. Zase musím říct, je to finále.