Statistické ohlédnutí za základní částí sezony 2013/14 – Ofenziva

Date of publication Author Martin Zíta

Liberečtí Bílí Tygři za sebou mají další sezonu mezi nejlepšími českými týmy. Ročník 2013/14 sice týmu Pavla Hynka příliš nevyšla, ale individuality, které měl pod svými křídly, se neztratili. Podívejte se na statistické ohlédnutí za ofenzivními ukazateli v základní části aktuálního ročníku.

Góly

Bílým Tygrům se z týmového hlediska v letošním ročníku Tipsport extraligy střelecky poměrně dařilo. Za dvaapadesát kol základní části poslali do branky soupeře 147 kotoučů a v tomto ohledu byli pátým nejlepším celkem ligy. Pomohlo jim k tomu i 45 branek v přesilovkách, jen Sparta a Třinec se ve výhodě prosadili vícekrát.

O největší příspěvek se v sezoně postaral slovenský útočník Martin Bartek, jemuž chyběly pouhé dvě trefy k třicetibrankové hranici. To ho postavilo dokonce na druhou příčku mezi střelci napříč ligou, když se více dařilo jen Petru Tonovi ze Sparty.

Bartek má na svém kontě také nejvíce vítězných gólů (6), v tomto ohledu ho následují Tomášové Urban a Filippi (4). Ze střeleckého trůnu v ohledu proměněných přesilovek se může naopak radovat Petr Nedvěd, který jich využil 10, Bartek pak o jednu méně. Tomáš Bulík a Jaroslav Vlach se pak dokonce dvakrát radovali ve vlastním oslabení. Bulík pak dokonce ztrestal soupeře i v oslabení tří proti pěti.

PořadíJménoZápasyGóly
1Martin Bartek4828
2Petr Nedvěd4919
3Tomáš Urban5014
4Petr Vampola4812
5Tomáš Filippi3811

Asistence

I u druhé složky kanadského bodování nalezneme pět očekávaných jmen. Nejvíce asistencí nasbíral Petr Nedvěd, jehož prvenství je ještě o něco výraznější než Bartekovo ve střelecké kolonce. Součet gólových přihrávek také jako jediný z ofenzivních ukazatelů „narušila“ přítomnost obránce. S šestnáctkou gólových pasů jím je Jiří Hunkes.

PořadíJménoZápasyAsistence
1Petr Nedvěd4931
2Martin Bartek4818
3Petr Vampola4818
4Jiří Hunkes4316
5Tomáš Bulík4413

Kanadské bodování

Po sečtení obou hodnot kanadského bodování se na první místo v klubové produktivitě vyšvihl Petr Nedvěd. Liberecký rodák se nejproduktivnějším útočníkem Bílých Tygrů stal počtvrté v řadě a svou kariéru tedy zakončil stylově.

Zatímco v minulých sezonách se mu další hráči dívali na záda z uctivé vzdálenosti, letošní vítězství bylo velmi těsné. Martin Bartek totiž potvrdil svou pověst hráče, který pravidelně bojuje a v české extralize zažil bodově vůbec nejlepší sezonu v kariéře.

PořadíJménoZápasyBody
1Petr Nedvěd4950
2Martin Bartek4946
3Petr Vampola5030
4Tomáš Bulík4424
5Tomáš Urban5023

Střelecká aktivita

Počet střel

Slovenský útočník Bartek byl také vůbec nejpilnějším střelcem sestavy Pavla Hynka. Za osmačtyřicet zápasů, do kterých nastoupil, prověřil gólmany 168 střeleckými pokusy, z nichž řádka skončila v síti. Ale k úspěšnosti jednotlivých hráčů se ještě dostaneme.

I další místa nejčastějších střelců jsou obsazeny dle očekávání. Na samotném pořadí se ale projevila dlouhá absence Tomáše Filippiho, pokud by odehrál podobný počet zápasů, jako většina jeho spoluhráčů, dost možná by se dostal hned za Barteka.

PořadíJménoZápasyStřely
1Martin Bartek48168
2Petr Nedvěd49135
3Tomáš Filippi38103
4Tomáš Urban5093
5Michal Bulíř5085

Úspěšnost střelby

Nejúspěšnějším střelcem Severočechů v uplynulé sezoně ale nebyl nikdo z pěti nejčastěji střílejících nebo z pěti nejlepších střelců, byť tam doplatil na vyšší počet odehraných zápasů než pátý Filippi. Tím hráčem je Tomáš Bulík, který na svých 11 přesných zásahů potřeboval pouze 55 střeleckých pokusů.

V celé lize pak nalezneme jen čtyři hráče, kteří vyslali na gólmany alespoň padesátku pokusů a úspěšnost mají vyšší než slovenský centr ve službách Liberce. Mezi nimi se skrývá i Petr Ton, který ze 165 střel vyprodukoval 35 branek.

PořadíJménoZápasyÚspěšnost v %
1Tomáš Bulík4420,00