Bílí Tygři chtějí upevnit svou pozici, v cestě stojí vítkovická ocel

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Bílé Tygry čeká předposlední představení na domácím ledě před koncem základní části ročníku 2013/14. Soupeřem jim v 50. kole budou hokejisté Vítkovic, se kterými si na vlastním ledě severočeská smečka letos už jednou poradila. Podaří se to svěřencům trenéra Hynka i tentokrát a natáhnou vítěznou sérii? To se ukáže v neděli od 17 hodin.

HC Vítkovice Steel

Vítkovice letošní sezonu prakticky celou strávily v občas rozbouřených vodách středu tabulky, ovšem svou pozici se jim dařilo držet s klidem. To platí i po konci olympijské přestávky, kdy se extraliga vrátila do plného tempa. Po devětačtyřiceti kolech se celek ze severovýchodu republiky nachází se ziskem 79 bodů na sedmé příčce.

Proti Spartě střídali vítkovičtí gólmani po necelých dvou minutách.

Podobně jako Liberec mají tedy Vítkovice stále o co hrát, neboť se taktéž nacházejí na tabulkovém rozhraní. Tím je šesté místo zaručující přímý postup do vyřazovacích bojů. Na vytouženou společnost ztrácí vítkovičtí hráči čtyři body. Na jednu stranu to je stále velmi těsný rozestup, ovšem v kontextu, že v neděli čeká českou hokejovou elitu už 50. kolo, nabývá ztráta na propastnosti.

Za sebe se pak Vítkovičtí s přílišnou opatrností ohlížet nemusejí. Na první nepostupovou příčku mají náskok čtrnácti bodů, přičemž do závěru základní části schází tři kola, ve hře je tedy bodů už jen devět. A to je poměrně jednoduchá matematika.

Zcela ovlivnit mohou tedy hráči svůj osud už jen v rámci postavení v předkole play-off. Momentálně by do něj vstupovali jako nejlepší ze čtyř účastníků a při zachování momentálních pořádků by je čekal souboj s Litvínovem.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1928
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hc-vitkovice.cz
Stadion: ČEZ Aréna (12 500 diváků)

Hlavní trenér: Peter Oremus
Asistent trenéra: Roman Šimíček
Trenér brankářů: Martin Prusek

Útočníci:

Ondřej Roman     47 (13+34)
Jiří Burger      38  (7+31)
Rudolf Huna      37 (23+14)

Obránci:

Karol Sloboda    21  (9+12)
Richard Stehlík  17  (6+11)

Brankáři:

Filip Šindelář  (1 254 minut) 2,73 branky na zápas/úspěšnost 91,16 %
Daniel Dolejš   (1 058 minut) 2,50 branky na zápas/úspěšnost 90,72 %

Posledních pět zápasů

47. kolo: Vítkovice – Zlín       2:5
43. kolo: Vítkovice – Brno       1:3
44. kolo: Vítkovice – Slavia     3:2pp
48. kolo: Mountfield – Vítkovice 2:3sn
49. kolo: Vítkovice – Sparta     4:5

Liberečtí hráči získávají s blížícím se koncem základní části letošního ročníku čím dál více půdy pod nohy. Před závěrečnými třemi koly poskočili už na deváté místo tabulky, které jim přisuzuje 71 bodů. Ovšem stále není místo pro sebemenší odpočinek nebo zaváhání.

Tomáš Filippi - jeho góly rozhodly poslední dva zápasy.

Jedenáctá Slavia ztrácí na pozici Severočechů šest bodů, takže její případný útok je stále reálný. Útočit však mohou i Tygři, na osmé Pardubice ztrácejí tři body. To by ale pro případné předkolo moc neřešilo. Za momentální situace by Liberečtí šli právě na Východočechy, v případě úspěšného ataku na jejich pozici by si oba celky „pouze“ prohodily výhodu domácího prostředí.

Bílí Tygři vstoupili do „poolympijské“ části dlouhodobé části sezony výborně a navázali na výkony, které podávali na začátku února. Formu potvrdili i na ledě posledního Chomutova. Zrádný duel s trápícím se týmem nebyl pro Severočechy vůbec jednoduchý a rozhodla ho jediná branka.

Tu obstaral mladý útočník Tomáš Filippi a už ani ne po minutě rozhodl o osudu zápasu. Rodák z Rychnova nad Kněžnou se v poslední době zařadil k zásadním postavám liberecké sestavy, což ho vyneslo až do první formace po bok zkušených borců Nedvěda a Vampoly. A od tohoto povýšení svými zásahy rozhodl už dva zápasy v řadě, vítěznou branku zaznamenal i proti Pardubicím.

Pozornost na sebe i nadále skvělými výkony strhává brankář Ján Lašák, jenž proti Pirátům předvedl 32 přesných zásahů a vychytal už druhou nulu v pouhých pěti zápasech, do kterých nastoupil v tygřím dresu. Sejde se jeho fazóna s dalším obětavým výkonem mužů v poli? To uvidíme v neděli od 17 hodin, kdy se proti Vítkovicím pokusí Bílí Tygři o pátý tříbodový zápis v řadě.

Útočníci:

Petr Nedvěd    46 (18+28)
Martin Bartek  45 (27+18)
Petr Vampola   28 (12+16)

Obránci:

Jiří Hunkes    16  (2+14)
Jan Výtisk     11  (4+7)

Brankáři:

Marcel Melicherčík (1 689 minut) 2,59 branky na zápas/úspěšnost 90,97 %
Ján Lašák            (298 minut) 1,01 branky na zápas/úspěšnost 96,50 %

Posledních pět zápasů

44. kolo: Liberec – Brno          0:3