Bílí Tygři míří dobýt O2 arenu, zdolají trápící se Slavii?

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c - Základní část spěje ke svému konci. Týmy se ve zbylých duelech utkají o poslední body, které by ještě mohly zamíchat postupovou matematikou. Liberečtí se po dvou domácích zápasech představí na ledě soupeře, v dohrávce devětačtyřicátého kola zavítají na Slavii. Úvodní buly naplánováno na úterních 18:15.

HC Slavia Praha

Za posledních jedenáct let se svěřenci zkušeného trenéra Růžičky dostali vždy do play-off, letos ale zažívá pražský celek jednu z nejhorších sezón. Sešívaní jsou na předposlední třinácté pozici, zápasovou výstroj obléknou v základní části ještě třikrát. S největší pravděpodobností se ovšem místo bitev o mistrovský titul utkají s ostatními nešťastníky ve skupině o udržení.

Liberečtí porazili v letošní sezóně pražského protivníka již třikrát, přidají v úterý čtvrtý zářez?

Jednou z hlavních příčin slávistických nezdarů jsou zápasy na domácím kluzišti. Pražanům se v moderní O2 areně vůbec nedaří, před vlastním publikem jsou červenobílí nejhorším týmem soutěže. Ve své hale vyhráli ze čtyřiadvaceti duelů pouze devětkrát, ve zbylých případech odešli z ledu poraženi. "Doma máme menší kluziště. Musíme tvořit hru, s čímž máme velké problémy," prozradil trenér Pražanů pro klubový web. Slavia umí o poznání lépe bojovat na cizích hřištích, plný počet bodů si Růžičkova družina odvezla v průběhu sezóny z Pardubic, Zlína či Vítkovic.

Nejproduktivnějším hráčem pražského celku je s třiadvaceti body útočník Tomáš Pospíšil, po svém comebacku z finského Oulu o sobě dává výrazně vědět také Michal Vondrka. Ten neunikl pozvánce do reprezentačního výběru, trenér Hadamczik si pod svá křídla vzal také perspektivní zadáka Jakuba Krejčíka. Dvacetiletý obránce si premiéru na mezinárodní scéně odbyl při ruském Channel One Cupu, kde se zapsal také do střelecké listiny.

V brankovišti operuje dvojice Furch – Kopřiva, v poslední době však dostává bezesporu více prostoru prvně jmenovaný.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1990 jako SK Slávia
Tituly: 2 (2003, 2008)
Klubové barvy: červená, bílá
Webové stránky: www.hc-slavia.cz
Stadion: O2 arena (kapacita 18 000 diváků)

Hlavní trenér: Vladimír Růžička st.
Asistenti trenéra: Jiří Čelanský, Josef Beránek, Ondřej Weissmann
Trenér brankářů: František Pomahač
Vedoucí mužstva: Josef Hronek

Změny v kádru v průběhu sezony

Přišli:
Jan Dresler     – obránce - Plzeň
Jan Alinč       – útočník – Ústí nad Labem – střídavý start
Juraj Valach    – útočník – Brno – hostování
Tomáš Pospíšil  – útočník – Brno - hostování
Michal Vondrka  – útočník – Kärpät Oulu (FIN)
Antonín Dušek   - útočník - Liberec - hostování
Odešli:
Jiří Vašíček    – obránce – Brno – hostování
Vladimír Roth   - obránce - Liberec - hostování
Miroslav Čermák – útočník – Ústí nad Labem - hostování
Lukáš Endál     – útočník - Chomutov
Antonín Dušek   – útočník – Liberec – hostování
Tomáš Svoboda   – útočník – Brno – hostování
Petr Kalus      - útočník - Modo (SWE)

Útočníci:
Pospíšil Tomáš        32 (13+19)
Vondrka Michal        28 (12+16)
Růžička Vladimír ml.  26 (11+15)

Obránci:

Kadlec Petr           24 (7+17)
Kuboš Petr            10 (4+6)
Brankáři:
Furch Dominik    (1 864 minut) 2,80 branky na zápas/úspěšnost 90,98%
Kopřiva Miroslav (1 105 minut) 3,20 branky na zápas/úspěšnost 89,48%
Slipčenko Robert    (18 minut) 6,67 branky na zápas/úspěšnost 80,00%

Posledních pět zápasů:

45.kolo Třinec – Slavia Praha       1:4
46.kolo Plzeň – Slavia Praha        5:2
47.kolo Slavia Praha – Kladno       2:3
50.kolo Kometa Brno – Slavia Praha  3:4pp
48.kolo Pardubice – Slavia Praha    4:5sn

Severočeši se drží v tabulce na pátém místě. V případě vítězství by však poskočili na čtvrtou příčku, kterou momentálně hájí českobudějovický Mountfield. Jihočeši mají před libereckým celkem náskok pouze jednoho bodu a svůj zápas odehrají až v pátek.

Za pět zápasů v libereckém dresu si Vladimír Roth připsal čtyři kanadské body (1+3). Prosadí se také proti klubu, v němž strávil dlouhou část své kariéry?

Svěřenci trenéra Kalouse sice v minulém klání padli s Litvínovem po samostatných nájezdech, i tak ovšem prodloužili sérii duelů, v nichž dokázali bodovat. Modrobílí se z bodového zisku radovali již šestkrát za sebou.

Proti litvínovské Vervě se do střeleckých statistik zapsal poprvé obránce Vladimír Roth, pro něhož bude úterní bitva hodně specifická. Mladý bek byl totiž právě ze Slavie propuštěn na hostování do konce sezóny pod Ještěd. Opačným směrem putoval útočník Antonín Dušek, jenž se rovněž postaví poprvé proti svým bývalým spoluhráčům, se kterými část sezóny bojoval ve stejném dresu.

Modrobílí se utkali se Slavií v letošním ročníku již třikrát a vždy byli úspěšní. Mezi mantinely se nepředstaví zranění obránci Kajínek s Moravcem a útočník Bartovič.

Útočníci:
Nedvěd Petr       57 (22+35)
Bartovič Milan    30 (16+14)
Klimenta Tomáš    30 (18+12)

Obránci:

Trončinský Marek  27 (5+22)
Roth Vladimír     19 (3+16)

Brankáři:

Pinc Marek    (2 393 minut) 2,08 branky na zápas/úspěšnost 93,01%
Vošvrda Tomáš   (587 minut) 4,29 branky na zápas/úspěšnost 87,93%

Posledních pět zápasů:

45.kolo Kometa Brno – Liberec       3:4