Bílí Tygři se utkají o čelo extraligy pod Ještědem se Spartou

Date of publication Author Petr Schultz

Liberečtí hokejisté budou chtít po dvou nepovedených zápasech opět zabrat. Ve 29. kole přijede do Podještědí Sparta Praha, které se v Tipsport areně příliš nedaří. Zápas bude navíc soubojem o první místo. Úvodní buly bude vhozeno v úterních 18:30.

HC Sparta Praha

Sparta dala v letošní sezóně dokonale zapomenout na nepovedený loňský ročník Tipsport extraligy a po osmadvacátém kole je na absolutní špičce tabulky. Před prvními Českými Budějovicemi a Libercem má s třiapadesáti body jen jeden bod náskoku, a tak pod Ještědem bude vidět nefalšovaná bitva o čelo.

Inkasuje brankář Tomáš Pöpperle opět pět branek?

Holešovickým se v poslední době mimo své domácí mantinely navýsost daří. Z patnácti venkovních zápasů dokázali osm získat pro sebe a jsou na kluzištích soupeřů nejnebezpečnějším týmem extraligové čtrnáctky. Svěřenci trenéra Jandače se navíc pyšní s přehledem nejlepší obranou ligy. Svůj lví podíl na dobrém skoré má brankář Tomáš Pöpperle, jenž vede brankářské statistiky s úspěšností zákroků 93,73%.

V letošní sezóně se rozehrál ke svým velkým výkonům útočník Petr Ton. Nestárnoucí mistr rychlých blafáků do bekhendu vede tabulku střelců spolu s plzeňským Radkem Dudou a karlovarským Petrem Kumstátem. Všichni zmínění hráči se prosadili třináctkrát.

V posledním kole prohrála Sparta na Kladně a ukončila čtyřzápasovou vítěznou šňůru. Rytíři se prosadili v první třetině hned dvakrát zásluhou Jiřího Bicka a Libora Procházky. Pražané snížili na začátku druhé třetiny trefou Ivana Rachůnka, ale Kladno si výhru už nenechalo vzít. Vítězslav Bílek zasadil totiž týmu z hlavního města smrtící ránu a Sparta prohrála 1:3.

Kouč Josef Jandač má na marodce dva hráče. Do zápasu proti modrobílým nezasáhnou Adam Lapšanský a Sacha Treille.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1903
Mistr své země: 8 krát (1953, 1954, 1990, 1993, 2000, 2002, 2006, 2007)
Klubové barvy: modrá, žlutá a červená v kombinaci s černou a stříbrnou
Webové stránky: www.hcsparta.cz
Stadión: TESLA ARENA (kapacita 13 150 diváků)

Hlavní trenér: Josef Jandač

25. kolo: Litvínov – Sparta       1:2
26. kolo: Sparta – Slavia         2:1 sn
28. kolo: Kladno – Sparta         3:1

Hokejisté Sparty nejezdí pod Ještěd rádi. Odpověď je celkem jednoduchá. Pražané prohráli ve městě pod dominantou Liberce z posledních patnácti zápasů hned čtrnáctkrát. Naposledy si v hostující šatně bouchli vítězné šampaňské 26. října 2007.

Podaří se Tipsport arenu se Spartou opět vyprodat?

Bílí Tygři budou ale proti Pražanům nejspíše opět postrádat svého nejlepšího hráče. Kapitán Petr Nedvěd v úterý úspěšně absolvoval operaci dolní čelisti a v sobotu se poprvé sklouznul s týmem v Tipsport areně. Od operace tak neuplynulo ani sto hodin. Liberecká modla ale díky absenci přišla o kralování v produktivitě extraligy. O jeden bod ho totiž předčil Jiří Burger z Vítkovic.

Za zraněného kapitána tak zaskakuje v první formaci mladík Michal Bulíř. Dvacetiletý útočník si vede zatím na své nové pozici velice dobře. Ve třech zápasech nasbíral tři body (2+1).

Severočeši možná prožívají první vážnější krizi v letošním ročníku Tipsport extraligy. V posledních čtyřech zápasech totiž dokázali dát jen čtyři branky. To může být důvod pro to, že v posledních čtyřech utkáních hned třikrát prohráli. V minulém utkání nestačili na výběr Pardubic, kterým podlehli vysoko 1:5. Pro Podještědské to byla druhá nejvýraznější porážka od druhého kola proti Vítkovicím.

Trenéra Jiřího Kalouse může v posledních dnech těšit snad jen vyprazdňování marodky. Po brankáři Tomáši Vošvrdovi se do zápasového procesu zapojil i Jan Víšek. Liberecký patriot nastoupil v sobotu za farmu k utkání první ligy proti Mostu. Do zápasové zbroje se proti Spartě ale neoblékne ještě Petr Nedvěd, David Kajínek, Jiří Moravec, Petr Kica a Tomáš Urban.

Útočníci:
Nedvěd Petr       31 (12+19)
Bartovič Milan    17   (9+8)
Bárta Michal      14  (12+2)

Obránci:

Trončinský Marek  13 (4+9)
Čakajík Martin     7 (1+7)

Brankáři:

Pinc Marek    (1 341 minut) 1,83 branky na zápas/úspěšnost 93,60%