Blíží se stávka, jak si vedou naši krajánci?

Date of publication Author Radek Šenk

Těsně před reprezentační přestávkou se v Liberci na krátkou chvíli objevil odchovanec jabloneckého hokeje Jakub Čutta (viz. foto). Robustní obránce v současné době působí v zámořské AHL, v týmu Portland Pirates, s nímž usiluje o postup do play-off. V příštím roce se všeobecně očekává hráčská stávka v NHL, Liberec bude vzniklou situaci podobně jako řada dalších týmu pozorně mapovat. Otázky případného působení Čutty pod Ještědem jsou tedy více než aktuální.

Dvaadvacetiletý mladík dosáhl ve své dosavadní hokejové kariéře řady úspěchů, mj. získal v r. 2001 pod vedením trenéra Jaroslava Holíka titul na MS 20ti-letých. Po dvou sezónách ve WHL dostal první šanci proniknout do nejslavnější soutěže světa. Nakonec se tak stalo 6. října r. 2000, kdy se v dresu Washingtonu, který ho na jaře draftoval, objevil mezi nejlepšími hokejisty. Tým z hlavního města USA nakonec sice prohrál s Los Angeles 1:4, Čutta přesto dostal další šanci a v osmnácti letech si zahrál ještě další dvě utkání. Poté se vrátil zpět na farmu, kde odehrál velmi solidní rok a dopomohl týmu do play-off.

Většinu sezóny 2000/01 strávil opět v nižší soutěži, díky početné marodce se ale objevil i v NHL. Anabáze v prvním týmu Washingtonu byla tentokrát ale ještě kratší než tomu bylo v případě svého debutu, Čutta absolvoval pouze dvě utkání. Capitals se po sezóně rozhodli o přesun mladíka do jiného farmářského týmu, a tak další hokejové kroky jabloneckého rodáka směřovaly do Portlandu.

Na západním pobřeží Severní Ameriky kroutí již třetí rok, šanci k návratu do elitní soutěže si ale zatím nevybojoval. „V současné době je velmi těžké hodnotit další možnosti prosadit se do prvního týmu. Majitel klubu velmi prodělává, šance na play-off téměř neexistuje, což odnesl jako první Jaromír Jágr. Nemělo by však zůstat pouze u něho, další odchody by měly pokračovat,“ potvrdil spekulace o možném trejdu hráčů Langa, Bondry a dalších.

Přiškrcení kohoutku finančního toku by tak mohlo znamenat větší prostor i pro mladíky z nižších soutěží. Čutta sám je však spíše pesimistou, neboť se mu zrovna nedaří. Defenzivní obránce čeká na svůj letošní premiérový gól již jedenapadesát kol. „Bodově mi ta letošní sezóna vůbec nevychází. Trápím se v koncovce, navíc to ani týmu moc nejde. Pět šest mančaftů má ještě šanci dostat se do play-off. Do konce základní části zbývá odehrát čtyřiadvacet utkání,“ řekl k situaci svého zámořského týmu.

Páté místo v atlantické divizi nevěstí nic dobrého, postoupit může pouze kvartet. Tým se však zvedá, v posledních čtyřech utkáních nepoznal hořkost porážky. Dopomoci by k tomu měla také konsolidace hráčského kádru. Vedle Čutty se totiž letos vystřídala již celá plejáda spoluhráčů. „Měl jsem smůlu, že každý hráč, který se vedle mě objevil, se po pár utkáních zranil. Nastoupil jsem snad s osmi beky, dnes hraji s jedenadvacetiletým Aebingerem, který přišel z NHL. Je to ofenzivní hráč, docela si vyhovíme,“ doplnil k současnému parťákovi. Společnost mu v týmu navíc dělají také dva Slováci Roman Tvrdoň a brankář Rastislav Staňa. Právě druhý jmenovaný je týmu velkou oporou, svými výkony na sebe dokonce upozornil i první tým Capitals, kteří mu pravidelně dávají šanci v NHL. „Rosťa je výborný kluk, v našem týmu je jednoznačně nejlepší. Proto teď hodně pendluje mezi farmou a prvním mančaftem. Řekl bych, že jsme vůbec dobrá parta, oba kluci jsou sice starší, ale to nám vůbec nevadí,“ libuje si nad přátelskými vztahy se svými spoluhráči.

Příští rok se všeobecně očekává v zámoří stávka, Čutta je navíc již dlouhou dobu z Čech pryč, do zámoří odešel v šestnácti letech, a tak by se mohl v příští sezóně objevit v české extralize. V průběhu léta pak dokonce absolvoval přípravu spolu s Tomášem Plíhalem v extraligovém kádru Bílých Tygrů. Právě s libereckým odchovancem Plíhalem, který nastupuje v barvách Kootenay (WHL), je velký kamarád, často si proto volají.

„V průběhu All-Star game jsme si udělali volno a zajeli do Grand Rapids. Bylo to fajn si na chvíli odpočinout od hokeje. Na příští rok ještě nemyslím, sešli jsme se však s manažerem Jechem během mé návštěvy v Čechách. Byla to ale spíš přátelská schůzka, Liberec mi pravidelně vychází vstříc s přípravou, v Americe se o vše musí hráč starat sám. V Čechách je hlavně regenerace na mnohem lepší úrovni, za mořem je to v nižších soutěžích velký problém. Pouze pár hráčů se o sebe dokáže postarat, ostatní tuto péči velmi zanedbávají. Jak to bude vypadat dál či zda se vrátím zpět do Čech, na to zatím nedokážu odpovědět. Vše probereme s agentem až po sezóně. Myslím, že stávka nebude moc dlouhá,“ dodal k úvahám svého případného návratu do Evropy.

„Extraliga je ale určitě kvalitní soutěž a rád bych si ji vyzkoušel. Odešel jsem v mládežnickém věku, a tak by to byla moje premiéra. Překvapuje mě však to neustálé filmování a válení se. V Americe je něco podobného pro hráče potupa. Nikdo se nechce dostat na led, je to otázka určité hrdosti a cti stát na bruslích,“ řekl při pohledu na jedno z domácích utkání Bílých Tygrů, které při svém pobytu viděl.

Čuttovi končí smlouva, jíž podepsal s Washingtonem a pokud nedojde k jejímu prodloužení, stane se v létě volným hráčem. „Po sezóně se samozřejmě do Čech vrátím. Moje přítelkyně Nikola studuje práva v Plzni, zatím nám to klape a doufám, že dlouho vydrží,“ přidává další z důvodů, jež by mohly posilnit šance pro jeho návrat do Čech.

Jakub Čutta

Výška: 191 cm         Váha: 89 kg
Narozen: 29.12.1981   Číslo dresu: 34
Draft: 3. kolo, celkově 61 (Washington)