Češi na Hlinka Gretzky Cupu o 5. místo s USA

Date of publication Author Kryštof Rossmann

Břeclav/Liberec - Velké zklamání. Český národní výběr do osmnácti let padl po výhře nad Švýcarskem s Finskem 1:5 a Kanadou 1:7, kvůli čemuž si zahraje v Břeclavi pouze o páté místo proti Spojeným státům americkým. Do semifinále nepostoupili po bojovných výkonech ani Slováci.

Česko - Finsko 1:5 (0:1, 0:4, 1:0)

Branky a nahrávky: 43. Myšák (Konečný) – 18. Hirvonen (Suni), 28. Aatu Räty (Nyman), 34. Hirvonen (Suni), 36. Hirvonen (Puutio, Aatu Räty), 37. Niemi (Määttä).

Sestava Česka: Bednář (36. Čajan) – Hrádek, Baláž, Bláha, Hampl, Vacík, Svozil, Kremláček – Chlubna, Myšák, Handl – P. Novák, Gut, Malát – Matěj, Ivan, Macháček – Simon, Konečný, Malý – Binias.
Sestava Finska: Blomqvist (Jatkola) – Puutio, Nyman, Niemelä, Määttä, Viro, Rafkin, Koskela, Karnaranta – Järventie, Hirvonen, Suni – Seppälä, Aatu Räty, Lambert – Luoto, Mäenpää, Korkalainen – Niemi, Määttä, Liukas.

Zápas s Finskem byl pro Čechy klíčový. Národní výběr do něj nevstoupil úplně špatně, ale inkasoval úvodní branku duelu těsně před první pauzou. Střetnutí rozhodlo dějství s pořadovým číslem 2.

Skandinávci v něm nasázeli hned čtyři góly, hattrick završil Roni Hirvonen. O jediný český úspěch se postaral v závěrečném dějství Jan Myšák. Do branky se podíval v 36. minutě střídající Pavel Čajan, Jan Hampl zůstal bez bodu.

Česko - Kanada 1:7 (0:2, 0:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 42. Gut (Chlubna) – 19. Perfetti (Drysdale), 20. Byfield (Lapierre), 27. Byfield (Lapierre), 35. McClennon, 45. Lapierre, 51. Greig (Foudy), 53. Foudy (Cuylle, Guhle).

Sestava Česka: Bednář (Čajan) – Vacík, Baláž, Bláha, Hampl, Hrádek, Svozil, Malák, Kremláček – P. Novák (A), Myšák (A), Malát – Chlubna, Gut (C), Handl – Binias, Ivan, Macháček – Simon, Konečný, Malý.
Sestava Kanada: Lennox (Garand) – Drysdale (C), Guhle (A), Cormier, Hunt, Poirier, Sebrango, O´Rourke – Sourdif, Lapierre, Perfetti – Jarvis, Byfield, Neighbours (A) – Foudy, Greig, Cuylle – Wiesblatt, Bourque, McClennon – Rochette.

Český celek už před posledním skupinovým zápasem věděl, že ho semifinále mine, i tak chtěl favorita z Kanady potrápit. Jako první tým na turnaji sice "javorovým listům" vstřelil gól zásluhou Michala Guta, překvapení se však nekonalo. Kanaďané propálili Bednáře nakonec celkem sedmkrát.

Slováci ve skupině výrazně potrápili všechny soupeře. Se Švédskem, druhým celkem tabulky, prohráli 2:3. Proti Američanům a druhému největšímu favoritovi z Ruska dostali zápas až do prodloužení, které nakonec v obou případech prohráli 3:4 a 1:2.

Skupina A Hlinka Gretzky Cupu:
1. Kanada - 9 bodů (21:1)
2. Finsko - 6 bodů (11:7)
3. Česko - 2 body (6:15)
4. Švýcarsko - 1 bod (3:18)

Skupina B Hlinka Gretzky Cupu:
1. Rusko - 8 bodů (11:3)
2. Švédsko - 5 bodů (8:9)
3. USA - 3 body (10:14)
4. Slovensko - 2 body (6:9)

Slavná trojice aneb selská jízda