Chci českému národu dokázat, že i v sedmnácti letech jsem na "dvacítkách" oprávněně, líčí Zacha

Date of publication Author LŠ, Dominik Jakubec

Toronto/Liberec – V sedmnácti letech má výborně našlápnuto. Útočník Pavel Zacha hraje už podruhé v kariéře na šampionátu dvacetiletých, kde nasává zkušenosti a piluje dovednosti. V exkluzivním rozhovoru přímo z Toronta hovořil o nejistých výkonech českého týmu i o svém působení v Liberci.

Jeho jméno se mezi hokejovými příznivci často skloňuje. Příběh skromného klučiny, který v sedmnácti letech váží 97 kilo, proběhl médii již nesčetněkrát. Teď je Pavel Zacha na očích znovu, coby člen národního týmu do dvaceti let se snaží v Kanadě naplnit medailové ambice.

Ale že to zatím poněkud skřípe... Svěřenci kouče Miroslava Přerosta prohráli se Švédskem i Švýcarskem shodně 2:5, první vítězství si připsali až proti outsiderovi z Dánska. Mužstvu je zatím vytýkána nervozita i šílené množství chyb. "Trenéři se snaží všechno zlehčovat. Nesmíme dávat najevo, že se cítíme být pod tlakem. Na ledě při trénincích je sranda, v kabině taky. Snad už to bude jen lepší," vykládá Zacha. Juniory čeká ve středu od 23:00 SEČ klíčový souboj s Ruskem.

Česká "20" si vylámala zuby na Švédsku i Švýcarsku, zatím porazila jen Dánsko.

Češi doplácí i na spalování šanci. Podle mladého útočníka je potřeba zvýšit tlak do brankoviště. "To je totiž největší problém českého hokeje. Musíme se pokusit dorvat tam kotouč jakýmkoliv způsobem, jiný recept neznám. Ale i na tréninku už začíná padat víc gólů, klukům z Evropy může i trvat o něco déle, než si zvyknou na úzké hřiště," přemítá.

Zacha má v tomto ohledu značnou výhodu: po sezoně v Liberci uposlechl rady odborníků a zamířil do Sarnie Sting – juniorského celku z kanadské OHL. Na rozdíl od řady spoluhráčů z aktuálního kádru reprezentace ho nevykolejí bouřlivá atmosféra, zvýšený zájem skautů i odlišné podmínky. "Znám kanadské prostředí, to mi určitě pomáhá," říká. "Ale tady nejsem v klubu, hraju mistrovství světa, kde reprezentuji českou zemi. Chci našemu národu ukázat, že i v sedmnácti letech jsem tu oprávněně."

Když přijde řeč na působení v Liberci, Zacha se pousměje. Pod Ještědem prožil dosud nejúspěšnější léta kariéry, jež posloužily jako odrazový můstek k dalšímu angažmá, především pak draftu k NHL. "Ano, tam se rozhodne," potvrzuje. "Až časem se ukáže, jestli byl odchod do Kanady dobrou volbou, ale zatím jsem za to rád. Mám výhodu, že na svůj věk jsem rychlý a silný, i proto jsem se rozhodl změnit klub," vysvětluje. V Sarnii zatím posbíral 19 bodů (9+10) za 21 zápasů.

A samotné angažmá v Liberci? "Strašně mi to pomohlo. Dostal jsem v šestnácti letech prostor hrát za A-tým, což se jen tak někomu nepoštěstí," uzavírá.

TOP 5 | BŘEZEN | Rychlík v laufu