Do Tipsport areny míří Vítkovice, prolomí proti nim Tygři nepříznivou sérii?

Date of publication Author Dominik Jakubec

L i b e r e c – V neděli netradičně již od 15:30 se pod Ještědem představí tým z Vítkovic. První vzájemné střetnutí skončilo v Ostravě vítězstvím domácích po samostatných nájezdech, přestože Liberec ještě deset vteřin před koncem třetího dějství vedl. Podaří se Tygrům oplatit soupeři porážku?

HC Vítkovice Steel

Vítkovičtí si v sezoně dosud vedou jako na houpačce. Vstup do sezony se jim příliš nepovedl, následně přišel krátký vzestup do vyšších pater tabulky, ovšem nyní už opět bojují na pomezí míst zaručujících předkolo play-off. Na deváté pozici mají na jedenáctý Litvínov pětibodový náskok, což stále není rozdíl, který by mohl dodat týmu klid. Útočná fáze se sice klubu daří, v soutěži je za Spartou druhý nejproduktivnější, tápe však v defenzivě. S 71 brankami je třetí nejděravější obranou v soutěži, což papírově znamená dobrou příležitost pro liberecké střelce, aby se opět chytili.

Roman Málek dělá v posledních zápasech jen dvojku Danielu Dolejšovi

Zajímavé jsou velké rozdíly v úspěšnosti Vítkovic na domácím ledě a na půdě soupeře. Zatímco v roli hostujícího celku se jim daří, v tabulce venkovních zápasů drží dokonce třetí pozici, doma jejich hra poněkud skřípe. Spolu s chomutovskými Piráty vybojovaly před svými diváky jasně nejméně bodů. Tuto tendenci můžeme sledovat i na posledních utkáních – z posledních čtyř kol vybojovaly pouze čtyři body na půdě Chomutova a hradeckého Mountfieldu, naopak v domácích soubojích se Zlínem a Spartou propadly.

Díky dobré ofenzivě najdeme hned trio hráčů v elitní desítce kanadského bodování. Nejlépe je na tom Ondřej Roman, který nasbíral již 24 bodů za 6 branek a 18 asistencí, s třineckým Jiřím Polanským se dělí o první pozici v tabulce nahrávačů. Kousek za ním se nachází i Rudolf Huna s 21 body (12+9) a desítku uzavírá Vladimír Svačina, který bodoval devatenáctkrát (9+10). Problematická je otázka brankářů, Vítkovice totiž ve své kleci vystřídaly již trojici gólmanů. Z nich si ve statistikách vede nejlépe mladík Daniel Dolejš, nejvíce času mezi tyčemi však strávil zkušený Roman Málek.

Pohled na historickou bilanci zápasů Liberce s Vítkovicemi slibuje vyrovnanou podívanou, v celkem 45 vzájemných střetnutích totiž oba soky dělí pouhé dva body, o které ostravský klub před Tygry vede. To dokázal i říjnový první vzájemný zápas, jenž patřil po nájezdech právě týmu z Ostravy. Liberečtí tehdy přišli o výhru pouhých deset sekund před koncem třetí třetiny. Uvidíme, zda se jim podaří toto zaváhání napravit a porážku soupeři oplatit.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1928
Klubové barvy: bílá, modrá
Webové stránky: hc-vitkovice.cz
Stadion: ČEZ Aréna (12 500 diváků)

Hlavní trenér: Peter Oremus
Asistent trenéra: Roman Šimíček
Trenér brankářů: Martin Prusek

Útočníci

Ondřej Roman      24 (6+18)
Rudolf Huna       21 (12+9)
Vladimír Svačina  19 (9+10)

Obránci

Karol Sloboda     12 (5+7)
Richard Stehlík    6 (2+4)

Daniel Dolejš      (490 minut) 2,69 branky na zápas/úspěšnost 90,7 %
Roman Málek        (598 minut) 2,91 branky na zápas/úspěšnost 90,3 %
Filip Šindelář     (300 minut) 3,60 branky na zápas/úspěšnost 86,6 %

Posledních pět zápasů

23. kolo: Vítkovice – Sparta       2:5
22. kolo: Hr. Králové – Vítkovice  2:1pp
21. kolo: Vítkovice – Zlín         2:4
20. kolo: Chomutov – Vítkovice     2:7
19. kolo: Pardubice – Vítkovice    1:3

Ani Libereckým se v probíhajícím ročníku nedaří udržet formu po delší dobu. Nakrátko se vymotali ze dna tabulky, kam spadli po nepovedeném vstupu do sezony, až na pozice zaručující předkolo play-off, dvě porážky v řadě je však vrátily zpět na dvanáctou příčku. Rozdíly mezi jednotlivými celky nejsou nijak velké, jedna výhra může opět znamenat posun vzhůru, Tygři mají navíc oproti ostatním o jeden odehraný zápas méně.

Co hráčům naordinují trenéři ke zlepšení produktivity?

Poslední duely Liberce rozhodně nepřinesly žádné střelecké hody. Vždyť i za velkého přispění Marcela Melicherčíka mezi třemi tyčemi inkasovali Bílí Tygři v posledních pěti utkáních pouze čtyřikrát, a stejně to nestačilo na více než osm bodů. Za stejné období totiž dokázali sami skórovat pouze pětkrát. Dlouhou sérii bez branky si tak po Melicherčíkovi zažívá i útok, který se již dvě utkání v řadě neprosadil.

Na Vítkovice ztrácejí Liberečtí pouze šest bodů, nedělní utkání tedy bude mít velkou váhu. V případě porážky by jim soupeř již poměrně hodně utekl, naopak vítězstvím by se dostali opět na dostřel play-off. Tygři budou v takto důležitém duelu chtít přerušit nepříznivou produktivitu a znovu potěšit své příznivce.

Útočníci

Petr Nedvěd   18 (4+14)