Doma to Bílým Tygrům jde, potvrdí to proti brněnské Kometě?

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c – V říjnu se na ledě liberecké Tipsport areny odehrálo pět utkání a ani v jednom z nich nevyšlo mužstvo Bílých Tygrů bodově naprázdno – celkem ztratilo jen tři body. Utnout tuto sérii se bude pokoušet Kometa Brno, v extraligové tabulce druhá. Potvrdí severočeské šelmy domácí formu a ukážou hostům, kdo je pod Ještědem pánem? Duel začíná v neděli v 17:00.

HC Kometa Brno

Po zápase na ledě vedoucího týmu Tipsport extraligy nyní čeká doma Bílé Tygry druhý v pořadí české nejvyšší soutěže – Kometa Brno. Dá se tedy očekávat, že utkání nebude o nic lehčí. Jihomoravané navíc mají za sebou téměř perfektní říjen. V Kajot Areně neztratili jediný bod a bez bodu se vraceli pouze z Kladna a z duelu na pražské Slavii. I díky tomu jsou druzí a dá se jen čekat, že budou chtít v Liberci stáhnout náskok Sparty na prvním místě.

Leoš Čermák je také vidět a už má na kontě sedm asistencí.

Vypadá to tedy, že Brno čeká první opravdu vydařená základní část od návratu do extraligy. Velkou roli při tom hraje produktivita více hráčů. Deset útočníků a tři obránci už mají na kontě alespoň pět kanadských bodů. Daří se například dvaadvacetiletému odchovanci Třebíče Martinu Dočekalovi. Ten měl loni za celý ročník jedenáct bodů, letos už jich má devět.

Zajímavou situaci má Kometa i v brankovišti, kde nyní může využít jakéhokoli ze dvou kvalitních gólmanů. Vedle zkušeného Jiřího Trvaje se jeví skvěle slovenský mladík Marek Čiliak, který je statisticky nejlepším brankářem v extralize. Poslední dobou dostává přednost v brance právě on, ale pod Ještědem se může klidně znovu představit zkušený Trvaj.

Bílým Tygrům půjde mj. o to odčinit prohru na brněnském ledě z konce září. Tehdy dlouho drželi bezbrankový stav než Jihomoravany nasměroval k výhře sedmnáctiletý nováček Pavel Jenyš a bývalý spoluhráč Pavla Zachy z mládežnických týmů Komety a české reprezentace. Jenyš však je nyní s reprezentací do 18 let v Kanadě, a tak pod Ještěd nepřijede.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1953
Klubové barvy: modrá, bílá
Webové stránky: hc-kometa.cz
Stadion: KAJOT ARENA (7 200 diváků)

Hlavní trenér: Vladimír Kýhos
Asistenti trenéra: Martin Pešout a Karel Beran
Trenér brankářů: Jaroslav Odehnal
Vedoucí mužstva: Ota Železný

Útočníci:

Tomáš Svoboda       10 (7+3)
Martin Dočekal       9 (3+6)
Vojtěch Němec        7 (4+3)

Obránci:

Petr Kuboš          10 (4+6)
Tomáš Žižka          9 (2+7)

Brankáři:

Marek Čiliak    (469 minut) 1,54 branky na zápas/úspěšnost 94,26%
Jiří Trvaj      (567 minut) 2,01 branky na zápas/úspěšnost 91,48%

Posledních pět zápasů

13. kolo Brno – Karlovy Vary      3:1
14. kolo Pardubice – Brno         0:1sn
15. kolo Slavia – Brno            4:1
16. kolo Chomutov – Brno          0:3
17. kolo Brno – Vítkovice         5:1

Po páteční prohře na ledě pražské Tipsport areny se situace v dolní části tabulky, kde se i nadále Bílí Tygři vyskytují, prakticky nezměnila. Karlovy Vary si stejně jako Kladno připsaly prohru, jen Litvínov se po porážce Chomutova dotáhl na rozdíl dvou bodů od dvanácté příčky, kterou nyní Bílí Tygři okupují.

Marcel Melicherčík nyní startoval dvakrát v řadě. Prodlouží tuto šňůru?

Na Spartě to přitom nevypadalo zas tak špatně. Pravdou je, že po dvou třetinách měli domácí vysokou střeleckou převahu (30:13), ale stav byl vyrovnaný. Petr Nedvěd nejprve vymazal náskok Pražanů na začátku prostřední dvacetiminutovky, o pět minut později dokonce dal modrobílým vedení Tomáš Filippi. Před přestávkou srovnal Petr Ton a ve třetím dějství už dokázali domácí využít své střelecké dominance a trojicí branek rozhodli o vítězi.

Dobrý výkon přitom podal slovenský brankář Marcel Melicherčík, který v brance poslední dobou dostává více prostoru než Marek Schwarz. Uvidíme, jestli začne i v nedělním zápase s Brnem.

Skvělou zprávou je rovněž návrat ostrého beka Lukáše Dernera, který od zranění žeber odehrál svůj první zápas po celém měsíci. Na Spartě se prezentoval svým obvyklým spolehlivým defenzivním výkonem.

Útočníci:

Petr Nedvěd       16 (3+13)
Martin Bartek     12 (10+2)
Petr Vampola      10  (3+7)

Obránci:

Martin Čakajík     6  (0+6)
Jiří Hunkes        5  (0+5)

Brankáři:

Marcel Melicherčík (344 minut) 2,79 branky na zápas/úspěšnost 90,86%
Marek Schwarz      (689 minut) 3,57 branky na zápas/úspěšnost 90,42%

Posledních pět zápasů

13. kolo Zlín – Liberec            3:0