Extraligová sezona míří pod Ještěd, Bílí Tygři přivítají úřadujícího mistra z Plzně

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Pátečním dnem odstartoval pro Liberec nový extraligový ročník, už dvanáctý v jejich historii. A začali na výbornou, Třince přivezli tři body za výhru 4:1. V neděli je čeká další nesmírně těžká prověrka nabitého prvního víkendu, pod Ještěd dorazí úřadující mistři z Plzně. Úvodní buly je naplánováno na 17:00, přijďte Bílé Tygry podpořit.

HC Škoda Plzeň

Hlavním tématem plzeňského hokejového léta zajisté byla budoucnost Martina Straky. A ta, minimálně v prvním kole nového ročníku, vypadá pro tamní fanoušky velmi příznivě. Legendární útočník se znovu navlékl do chráničů a bruslí a vyjel se spoluhráči na led, a nebyl jen do počtu. Proti Vítkovicím přispěl k výhře 5:2 dvěma zásahy a potvrdil status jedné z ozdob ligy.

Bez Kováře, ale se Strakou - matador pokračuje v kariéře.

Před startem letošní sezony přišlo také několik hráčských změn. Nejvýrazněji byl veřejností vnímán odchod Jana Kováře do ruského Magnitogorsku, který je pro mladého forwarda prvním zahraničním angažmá. Opustit Plzeň se rozhodl také další mladý hráč, brankář Marek Mazanec zamířil na druhou stranu zeměkoule do Nashvillu, kde se pokusí splnit si sen a vybojovat si místo v NHL. Výraznější problémy to ale, alespoň v posledním zápase, Plzeňským neudělalo. V brance se skvěle ukázal mladík Matěj Machovský, jenž se vrátil z Kanady, a zbylé tři branky obstarali Radek Duda, Tomáš Sýkora a Štěpán Novotný – všichni podepsáni v létě.

Západočeši tak začali nový ročník tak, jak pro ně skončil ten poslední, výhrou. Zatímco ta loňská byla pečetí na skvěle odvedené práci, tou čtvrteční všechny útrapy cesty na vrchol teprve začínají.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1929
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hcskoda.cz
Stadion: ČEZ Aréna Plzeň (8 236 diváků)

Hlavní trenér: Milan Razým
Asistent trenéra: Michal Straka, Jaroslav Špaček
Trenér brankářů: Rudolf Pejchar
vedoucí mužstva: Václav Kalina

Změny v kádru před sezónou 2013/14

Odešli:

Adam Svoboda       – Slavia Praha
Marek Mazanec      – Nashville Predators (NHL)
Nicolas St. Pierre – Krefeld (GER)
Jozef Balej        – Piráti Chomutov
Jan Kovář          – Magnitogorsk (KHL)
Nick Johnson       – Schwenninger (GER)

Přišli:

Radek Duda        – Bílí Tygři Liberec
Matěj Machovský   – Brampton (OHL)
Daniel Seman      – Berkut Kyjev (UKR)
Lukáš Mensator    – Karlovy Vary
Tomáš Sýkora      – Ústečtí Lvi
Ján Sýkora        – Bánská Bystrica

Liberecká mise v letošní sezoně zní zcela jasně, napravit nepovedený ročník 2012/13. Po teprve jednom zápase je samozřejmě brzy i na předčasné soudy, ovšem ten v Třinci vyšel Tygrům na jedničku. Jeden z nejofenzivnějším kádrů v Česku držela defenziva v čele se skvěle chytajícím Schwarzem na uzdě a povolila jediný kotouč ve své brance. Který navíc způsobil velké dohady a jinak než jako kontroverzní, se asi označit nedá. Jestliže se ale dařilo „dozadu“, v útoku to nebylo o nic slabší.

Martin Bartek dvakrát rozvlnil třineckou síť.

Skóre celého utkání otevřel mladík Pavel Zacha, jenž se trefil ve svém prvním extraligovém střídání a hned z první střely, perličkou jistě byla asistence Marka Schwarze. Během zápasu ho na střelecké listině ještě doplnili Michal Bulíř a Martin Bartek, kterému Bulíř asistoval u obou zásahů. Slovenský kanonýr jakoby načasoval svou formu přesně na ostrý start sezonu, jelikož během European Trophy se mu střelecky moc nedařilo.

Spolupráce Bulíře s Bartekem nebyla nahodilá, společně s Tomášem Filippim totiž utvořili novou formaci, která tak zařídila tři ze čtyř branek zápasu. Došlo tedy k rozdělení tolikrát omílané trojce Vampola – Nedvěd – Bartek, s nímž si místo ve formaci prohodil Tomáš Pospíšil.

Nyní ale čeká na Bílé Tygry druhý zápas letošní sezony a znovu s těžkotonážním soupeřem. O tom, že Severočechy čekají během jednoho víkendu dva ze tří posledních mistrů se mluví prakticky od zveřejnění rozlosování nové sezony. „Nebude to lehký start, ale ukáže nám, jak na tom jsme,“ říkal k situaci po posledním zápase v ET Tomáš Pospíšil.

Určitě neváhejte a přijďte v neděli Bílé Tygry podpořit přímo na stadion, s Plzní je nečeká nic lehkého a Vaše podpora je požene za dalšími třemi body do tabulky. Úvodní buly padne v 17:00.

Slavná trojice aneb selská jízda